Ciekawostki

58 Zaskakujących Ciekawostek o Rybach

Amphiprioninae

Ryby to jedne z najstarszych grup zwierząt na Ziemi, istniejące od ponad 500 milionów lat. Są zaliczane do kręgowców, zamieszkują morskie i słodkowodne środowiska. Mają ciało pokryte łuskami, a większość ryb oddycha tlenem wodnym, ale niektóre gatunki, takie jak szczupaki, mają skrzela, które pozwalają im oddychać powietrzem. Ich ciała mają również płetwy, które służą do pływania. Większość ma cztery płetwy, w tym dwa grzbiety i dwa brzuszne.

Obecnie znanych jest ponad 25 tysięcy gatunków ryb, lecz z całą pewnością istnieją gatunki nadal nie odkryte przez człowieka. Oto lista ciekawostek i faktów na temat ryb:

1. Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi. Posiada on szesnaście metrów długości. W Polsce natomiast największą rybą jest sum (Silurus glanis).

2. Czawycza jest największym przedstawicielem rodziny łososiowatych na Pacyfiku.

3. Bieluga (Huso huso), to ryba z rodziny jesiotrowatych, będąca zarazem największą rybą słodkowodną. Dorasta ona do ośmiu metrów długości, potrafi osiągnąć nawet 1300 kg wagi.

4. Sum pospolity jest jedną z największych ryb europejskich, oraz największą w naszym kraju. Sum pospolity jest jednocześnie najbardziej drapieżną rybą polskich wód.

5. Tuńczyk pochodzący z gatunku Thunnus thynnus pokonał 7700 km w 119 dni.

6. Ryby z gatunku makrelowatych mogą płynąć z prędkością nawet 75 km/h.

ławica ryb

7.  Ryby z rzędu batrachokształtnych wydają bardzo głośne dźwięki, szczególnie podczas tarła. Dźwięki te są nieznośne dla ludzi znajdujących się w pobliżu.

8. Ryby potrafią również występować w ekstremalnych warunkach. Nie wielu ludzi więź że można je znaleźć na głębokości nawet do 11 km. Panuje tam bardzo duże ogromne ciśnienie wody.

9. Z całkowitej masy ciała ryb, aż 40-65% stanowi całkowitej masy ciała ryb.

10. Duży okaz suma potrafi pociągnąć za sobą pod wodę nawet małe dziecko bądź też zwierzęta domowe.

11. Istnieją gatunki ryb potrafiące wytwarzać prąd o napięciu kilkuset woltów!

12. Śledzie potrafią komunikować się w nieprawdopodobny sposób. Do tego celu, używają one wysokich częstotliwości, przy pomocy pęcherzyków powietrza, które, co najśmieszniejsze wypuszczają one z odbytu.

13. Śledź jest najczęściej zjadaną przez człowieka rybą na całym świecie.

14. Nie każdy wie, że łosoś atlantycki jest w stanie przeskoczyć wodospad o wysokości do 3 metrów.

15. Łosoś atlantycki jest w stanie nie jeść nawet przez dwadzieścia dwa miesiące.

16. Ryba latająca potrafi w czasie jednego skoku pokonać lotem szybowcowym aż sto osiemdziesiąt dziewięć metrów.

17. Krew węgorza jest krwią toksyczną. Co więcej, równie toksyczna jest ikra brzany, natomiast sama brzana w czasie tarła również jest toksyczna.

18. Śmierć człowieka poprzez atak rekina jest bardzo mało prawdopodobna, porównywać można ją do prawdopodobieństwa uderzenia w głowę orzacha kokosowego.

Bystrzyk neonowy

19. Karp jest pierwszą udomowioną rybą.

20. Hodowla karpia rozpoczęła się aż w piątym wieku przed naszą erą w Chinach.

21. Karp trafił do Polski w trzynastym wieku.

22. Prawdziwą nowinką jest, że niesymetryczna budowa ciała płastugi pojawia się podczas rozwoju larwy, po jej wykluciu.

23. Rekin ludojad, czyli inaczej żarłacz biały, jest w stanie połknąć w całości fokę ważącą 50 kg, tuńczyka, bądź też też nawet Morskiego żółwia, co więcej jest on w stanie zaatakować człowieka, lub łódź.

24. W czasie ulewy węgorze mogą poruszać się po lądzie i pokonywać duże odległości.

25. Wyjęty z wody lipień pachnie tymiankiem.

25. Miętus pospolity jest jedyną rybą pochodzącą  z rodziny dorszowatych, żyjącą w słodkich wodach.

26. Wandelia jest w stanie wpłynąć do cewki moczowej ssaków, nawet człowieka, żyć tam i odżywiać się krwią. Usunięcie tej ryby z cewki jest trudne oraz ogromnie bolesne.

27. Niektóre z gatunków sumów mogą wykorzystywać swoje wąsy jako przy etę, ponieważ falujący wąs przypomina robaka, i w ten też sposób ryba wabi swoje ofiary.

28. W czasie sezonu sum zjada pokarm o ilości dwukrotności wagi swojego ciała.

bojownik

29. Tuńczyki mają w zwyczaju utrzymywać temperaturę wyższą niż otaczająca je woda. Za sprawą tegoż są one po prostu sprawniejsze.

30. Ryby z gatunku piskorzowatych były niegdyś używane jako żywe barometry. Przy spadku ciśnienia mają one w zwyczaju pływać przy powierzchni.

31. Piskorze to niezwykłe ryby, potrafiące oddychać powietrzem atmosferycznym!

32. Niektóre gatunki ryb potrafią zmieniać płeć.

33. Rekin to ryba składająca największą ikrę na świecie.

34. Jeśli chodzi o naturalne warunki panujące w Polsce, karp nie jest zdolny do rozrodu.

35. Wędrówki łososi atlantyckich są zagadką. Trudno uwierzyć, że ryba z oceanu jest w stanie wrócić w ciągu czterech lat wędrówki do miejsca, w którym przyszła na świat. Większość ryb z tego gatunku, zazwyczaj samce, giną po tarle.

36. Niektóre gatunki ryb, między innymi ciernik, potrafią przejawiać instynkt tacierzyński. Ryby te budują gniazdo, opiekują się ikrą, a także pilnują młodych rybek.

37. Dorszokształtne posiadają niezwykłą płodność. Dorsze w ciągu roku mogą złożyć aż siedem milionów jaj.

złota rybka

38. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że węgorze europejskie oraz amerykańskie odbywają tarło w jednym miejscu w Morzu Sargassowym. Najbardziej niesamowite jest to, że ich larwy żyją wspólnie, a następnie się rozdzielają oraz wędrują w strony, z których przybyli ich rodzice.

39. Orleń cętkowany charakteryzuje się niezwykłym sposobem porodu. Odbywa się on bowiem w powietrzu, samica wyskakuje z wody i dokonuje porodu.

40. Praktycznie większość młodych strzępieli to samice, jednakże z wiekiem niektóre z nich stają się samcami.

41. Złote rybki posiadają zęby, mimo że mogą wyglądać bezzębnie. Żeby tych rybek znajdują się w gardle, nazywa się je zębami gardłowymi.

42. W 2011 roku w Timorze Wschodnim odkryto starożytne ryby. Odkrycie to dowodzi temu, że ludzie łowią ryby od przynajmniej 40 tysięcy lat.

43. Niektóre ryby potrafią ze sobą rozmawiać, zmieniając swój pęcherz pływakowy, tworząc wibracje, które tworzą różne dźwięki.

44. Rekin wielorybi jest największą rybą na świecie.

45. Czterdzieści procent wszystkich gatunków ryb zamieszkuje słodką wodę. Woda słodka stanowi mniej niż jeden procent wody ziemskiej.

46. Węgorze potrafią pływać do tyłu, natomiast większość innych ryb tego nie potrafi.

47. Meduzy nie posiadają kręgosłupa, co dowodzi temu, że nie są one wybami, ponieważ wszystkie ryby to kręgowce.

48. Koniki morskie są rybami.

49. Prawdopodobnie do tej pory na ziemi żyje pod 15000 niezidentyfikowanych gatunków ryb.

50. Ciekawostką jest, że istnieje więcej gatunków ryb niż płazów, ptaków, gadów oraz ssaków łącznie.

51. Okoń potrafi pochłaniać tlen z powietrza oraz raczkować lądem z pomocą silnych płetw piersiowych.

52. Niektóre ryby nie posiadają pęcherza powietrznego. Są to na przykład rekiny. Pęcherz powietrzny pomaga rybom utrzymać się na wodzie.

53. Ryby posiadają specjalny organ zmysłowy. Nazywa się go linią boczną. Działa on jak radar i pomaga im nawigować w ciemności.

54. Niektóre gatunki ryb mają szkielety wykonane tylko i wyłącznie z chrząstek.

55. Ryby posiadają doskonały zmysł wzroku, dotyku oraz smaku, ponadto wiele gatunków ryb posiada dobre zmysły węchu i słuchu.

56. Ryby potrafią odczuwać ból i stres.

57. Ryby tropikalne to jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych w USA. Aż dziewięćdziesiąt pięć procent ich śmiertelności wynika z niewłaściwego ich utrzymania.

58. Rekiny to jedyne ryby posiadające powieki.