Ciekawostki o Wieliczce
Większość z pewnością słyszała o kopalni soli w Wieliczce. Przeważnie na tym kończy się wiedza o wspomnianym mieście, a przecież można w nim znaleźć również inne ciekawe atrakcje.
Wieliczka położona jest w województwie małopolskim i zamieszkuje ją ponad 20 tysięcy ludzi, pełni też rolę stolicy oraz siedziby władz powiatu. Miejscowość otrzymała prawa miejskie już w 1290 roku, co pozwoliło jej na szybszy rozwój obfitujący w sporo ciekawostek.
1. KOPALNIA NA LIŚCIE UNESCO
W 1978 roku, kopalnię soli w Wieliczce wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Główny argument to działanie jedynej takiej konstrukcji na świcie od czasów średniowiecza.
2. HERB MIASTA
W herbie Wieliczki widnieje młot i dwa kilofy na niebieskim tle, jest to nawiązanie do tradycji wydobywania soli. Po raz pierwszy herbu użyto w XVII wieku.
3. MALOWIDŁO 3D
W centrum miasta znajduje się malowidło 3D pod tytułem „Solny Świat”. Stworzył je Ryszard Paprocki. Jest to największe tego typu dzieło w Polsce.
4. ZAMEK ŻUPNY
Od XIII do XX wieku był to budynek administracyjny zarządu kopalni. Aktualnie funkcjonuje w nim muzeum. W 2013 roku dopisano go do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
4. PAŁAC KONOPKÓW
Wzniesiono go w XVIII wieku i od tego czasu krążą o nim różne legendy, Obecnie stanowi siedzibę oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
5. SZTYGARÓWKA
Jest to budynek, który wzniesiono pod koniec XIX wieku na cześć austriackiego cesarza Franciszka Józefa.
6. ŻYDZI
Po 1939 roku do Wieliczki uciekło kilka tysięcy Żydów z Krakowa na wieść o rozpoczęciu budowy przeznaczonego dla nich getta. W tamtym czasie, w mieście mogło przebywać ponad 10 tysięcy Żydów.
7. KAZIMIERZ WIELKI
Król Kazimierz Wielki stworzył w 1363 roku fundację szpitalną, która miała opiekować się pracownikami kopalń, gdy ci będą chorzy lub zmęczeni pracą.
8. SZLAKI TURYSTYCZNE
Przez miasto przebiega wiele tras wycieczkowych. Wśród nich jest m. in. szlak ariański czy kopalniano-przemysłowy.
9. UZDROWISKO
Jako uzdrowisko Wieliczka była uznana już w XIX wieku.
10. SANATORIUM DLA ASTMATYKÓW
W 1964 utworzono pierwsze podziemne w kraju sanatorium dla cierpiących na astmę.