Ciekawostki

10 ciekawostek o HP

Hewlett packard

Hewlett-Packard jest jednym z wiodących producentów sprzętu komputerowego. Choć sprzęt tej firmy posiada wiele osób, nie każdy zna ciekawostki na jej temat.

Poniżej zaprezentowano 10 interesujących faktów o przedsiębiorstwie. Oto 10 ciekawostek o Hewlett-Packard – producencie jednych z najlepszych komputerów.

1. Początki

Mało kto wie, że Hewlett-Packard to firma powstała w 1939 roku, a założona została przez Williama Hewlett’a oraz Dave Packard’a, którzy zaczynali… W garażu, który aktualnie ma status jednego z amerykańskich miejsc pamięci.

2. Pierwsze lukratywne kontrakty

Rozwojowi firmy sprzyjały lukratywne kontrakty. Oczywiście powstała ona przed epoką komputerów, Jednymi z pierwszych jej produktów były audiooscylatory, z których jeden został sprzedany Waltowi Disneyowi.

3. Zasługi podczas wojny

Za sukcesem HP stoi też II Wojna Światowa, gdyż podobnie jak wiele innych przedsiębiorstw, HP wspierało swoimi technologiami marynarkę wojenną USA.

4. Dave Packard i jego wielki awans

HP aktywnie wspierało rząd podczas wojny koreańskiej, a Dave Packard został ostatecznie mianowany na stanowisko zastępcy sekretarza obrony przez prezydenta Nixona.

5. Pierwszy komputer HP

HP do połowy lat sześćdziesiątych produkowało przyrządy i sprzęt dla innych firm elektronicznych, jednak w roku 1966 ukazał się komputer HP 2116A, który wspierać miał pracę narzędzi pomiarowych. Bliższy komputerowi osobistemu był Hewlett-Packard 9100A powstały dwa lata później, gdyż wyposażony był on w urządzenia peryferyjne.

6. Pierwszy komputer osobisty HP

W 1980 roku forma wyprodukowała swój pierwszy komputer osobisty, który jednak okazał się porażką. Forma nadal interesowała się jednak rynkiem komputerów osobistych.

7. Druk obiektem koncentracji sił

HP od początku lat 80 interesowało się głównie produkcją drukarek i opracowało swoją technologię druku przy użyciu atramentu, natomiast od Canona zakupiło technologię druku laserowego. W 1984 roku powstała drukarka HP ThinkJet, a w 1988 – HP DeskJet. Obie były drukarkami typowo domowymi i relatywnie tanimi.

8. Fuzja HP i Compaq

W 2002 roku miała miejsce fuzja HP i Compaqa. HP wykupiło tę firmę i rozpoczęło tworzenie sprzętu komputerowego, zaledwie w ciągu kilku lat wyprzedzając wszystkich innych producentów. Do dziś jest największym z nich.

9. W Polsce

W Polsce HP działa od 1991 roku, jednak początkowo firma dystrybuowała u nas instrumenty medyczne, a nie komputery.

10. Kontrowersyjna inwigilacja

2017 roku wyszedł na świat fakt, że komputery HP posiadają ukryty program przesyłający na serwery tej firmy ogromną ilość danych o użytkowniku. HP odmówiło dokładnego skomentowania tej sprawy i utraciło część użytkowników bardziej uczulonych na zagadnienia związane z prywatnością.

Powyższe ciekawostki o HP z pewnością stanowią interesujące źródło informacji, przybliżające tego giganta wszystkim użytkownikom i potencjalnym klientom.