Ciekawostki

10 atrakcji dla dzieci w Odessie

Odessa to ukraińskie miasto usytuowane nad Morzem Czarnym.

Z miejscem wiąże się dosyć intrygująca historia.

Warto również podkreślić, że historyczna część została wpisana na listę informacyjną UNESCO.

1. Schody Potiomkinowskie

Wspaniałą atrakcją dla dzieci są niezaprzeczalnie słynne Schody Potiomkinowskie. Są symbolicznym wejściem do miasta i jedną z ważniejszych atrakcji w cały mieście.

2. Stolica Humoru

Nikt nie wie, z jakiego powodu, ale Odessa nazywana jest przez Rosjan Stolicą Humoru. Z tego powodu regularnie odbywa się tutaj Humoryna, czyli festiwal humoru, który jest niezwykle radosną imprezą i pełną śmiechu. To świetne źródło rozrywki dla rodzin z dziećmi.

3. Plaża w Odessie

Niezwykła atrakcją i sposobem na mile spędzony czas są plaże w Odessie. Niektóre z nich są wyjątkowo zatłoczone, aczkolwiek przy odrobinie cierpliwości i uporu można znaleźć skrawek wyłącznie dla siebie.

4. Odeskie katakumby

Odeskie katakumby to sieć podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 2,5 tysiąca kilometrów. Większość z nich powstała podczas wydobycia kamienia budowlanego, a resztę stanowią wykopy geologiczne, bunkry i jaskinie.

5. Delfinarium

Warto udać się do delfinarium w mieście. Na terenie obiektu można podziwiać delfiny z bliska i podziwiać sztuczki w ich wykonaniu. Za niewielką opłatą będzie można sobie zrobić również pamiątkowe zdjęcie.

6. Dworzec Morski

Warto udać się na Dworzec Morski. To największy port w kraju i z całą pewnością jedna z największych atrakcji.

7. Pałac Beliny-Brzozowskiego

Pałac Beliny-Brzozowskiego to kolejna atrakcja, której warto przyjrzeć się z bliska. Powstawała jeszcze w XIX wieku. Ciekawostką jest, że w pałacu gościem bywał również jeden z najbardziej liczących się pisarzy polskich, Juliusz Słowacki.

8. Pałac Woroncowa

Pałac Woroncowa w Odessie został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku przy Bulwarze Nadmorskim. Przez dekady pełnił różne funkcje – był między innymi siedzibą lokalnej rady delegatów robotniczych i marynarskich.

9. Juliusz Machulski

Ciekawostką jest, że to właśnie w tym miejscu Juliusz Machulski postanowił zrealizować swój film „Deja Vu”.

10. Latarnia morska

Latarnia morska Woroncowa to z pewnością miejsce, do którego warto udać się z dzieckiem. Nazwa pochodzi od nazwiska gubernatora miasta. Drewniany pierwowzór powstał już w 1862 roku. Druga wieża została zniszczona podczas drugiej wojny światowej i odbudowano ją dopiero po jej zakończeniu.