Ciekawostki

10 Największych Dinozaurów Mięsożernych

Tyrannosaurus Rex

Dinozaury mogły wyginąć miliony lat temu, ale ich dziedzictwo żyje w sercach i umysłach dzieci oraz dorosłych na całym świecie. Podczas gdy ich istnienie nadal pozostaje fascynującą tajemnicą, możemy badać to, co pozostawili po sobie w postaci skamielin, które dają nam niesamowity wgląd w to, jak te ogromne stworzenia żyły i ewoluowały w czasie. Jedno jest pewne – to były ogromne zwierzęta! Oto dziesięć największych mięsożernych dinozaurów, które kiedykolwiek żyły.

1) Tyrannosaurus Rex

Jednym z największych mięsożernych dinozaurów, które kiedykolwiek chodziły po Ziemi, był Tyrannosaurus rex. To zwierzę ważyło około 9 ton i mogło urosnąć do 12m długości. Miał ogromną głowę z dużymi zębami do odrywania kawałków mięsa od ofiary i silną szczękę, która łamała kości, gdy je gryzł. T-rex miał małe ramiona w porównaniu z masywnym ciałem, ale nadal używał ich do utrzymania równowagi podczas biegu lub szybkiej zmiany kierunku.

2) Giganotozaur

Giganotosaurus to rodzaj dinozaura teropoda, który żył na terenie dzisiejszej Argentyny podczas wczesnej kredy, około 115 do 105 milionów lat temu. Nie był tak duży jak jego bliski krewny, Tyrannosaurus rex, ale nadal był ogromnym zwierzęciem o długości około  13 metrów i wadze 8,4 tony metrycznej. Giganotosaurus mógł być jednym z najpotężniejszych mięsożerców, jakie kiedykolwiek żyły na lądzie.

3) Karcharodontozaur

Karcharodontozaur był jednym z największych mięsożerców, jakie kiedykolwiek żyły. Żył w okresie późnojurajskim, około 150 milionów lat temu. Stworzenie to mogło dorastać do 11.5 metrów długości i ważyć 12 ton. Karcharodontozaur był tyranozaurydem, który należał do rodziny megalozaurydów, grupy, do której należą T-rex i Giganotosaurus. Podobnie jak inni przedstawiciele tego rodzaju, miał ogromną czaszkę z ząbkowanymi zębami. Znalezione skamieniałości zostały wykorzystane do rekonstrukcji jego szkieletu, aby pokazać, że to stworzenie chodziło wyprostowane na dwóch nogach, ale trzymało głowę wysoko jak współczesny ptak, gdy polowało na ofiarę w wysokich trawach

4. Spinozaur

Spinosaurus to rodzaj mięsożernego dinozaura teropodowego, który żył na terenie dzisiejszej Afryki Północnej, podczas górnego Albianu do dolnego Cenomanu etapów okresu kredowego, około 112 do 97 milionów lat temu. Po raz pierwszy został odkryty przez niemieckiego paleontologa Ernsta Stromera w 1915 roku, a następnie opisany przez niego w 1934 roku. Holotypowy okaz mierzy 4,6 metra długości z głową wyłączoną z pomiarów. W 2008 roku Gregory S. Paul oszacował maksymalną długość na 12 metrów, nie licząc ogona; inne szacunki mieszczą się w przedziale od 10 do 13 metrów.

5. Mapusaurus

Mapusaurus to jeden z największych mięsożerców, które kiedykolwiek żyły. Znany jako Earthquake Lizard, ten roślinożerca był 8-tonowym, 12 metrowym drapieżnikiem, który przemierzał części Ameryki Południowej i Azji w późnym okresie kredy. Uważa się, że Mapusaurus polował w stadach, podobnych do współczesnych wilków lub lwów, i żerował na innych dinozaurach, takich jak hadrozaury, tytanozauromorfy i opancerzone ankylozaurydy. Dinozaur ten mógł osiągnąć prędkość około 35 km na godzinę na krótkich dystansach i mógł być również padlinożercą.

6. Albertosaurus

Albertosaurus to rodzaj tyranozaurydowego dinozaura teropodowego, który żył w Ameryce Północnej w okresie późnej kredy, około siedemdziesięciu pięciu milionów lat temu. Był jednym z najczęstszych dużych drapieżników w zachodniej części Ameryki Północnej w tym czasie. Gatunek ten, Albertosaurus sarcophagus, miał około 14 metrów długości i ważył do 8 ton metrycznych. Czaszka tego zwierzęcia była długa i wąska, z małym nosem, dużymi oczodołami i ostrą paszczą przypominającą dziób, która doskonale nadawałaby się do chwytania zdobyczy. Zęby są ząbkowane z piętnastoma lub więcej rzędami po każdej stronie; byłyby one używane do przecinania mięsa i łamania kości.

7. Tarbozaur

Tarbosaurus był jednym z największych mięsożernych dinozaurów, jakie kiedykolwiek żyły. Nazwa Tarbosaurus oznacza straszną jaszczurkę. Szacuje się, że ten dinozaur miał około  12 metrów długości i mógł ważyć do 8 ton. Miał dużą głowę z dwoma zakrzywionymi, przypominającymi ostrza rogami na szczycie i kostnym grzebieniem, który biegł w dół po tylnej części szyi. Miał potężne szczęki z dużymi zębami przeznaczonymi do przecinania mięsa. Na podstawie skamielin uważa się, że ten dinozaur polował w stadach i mógł być aktywnym drapieżnikiem w nocy.

8. Daspletosaurus

Z nazwą oznaczającą przerażającą jaszczurkę ten dinozaur jest bliskim krewnym Tyranozaura i był jednym z największych mięsożerców, jakie kiedykolwiek chodziły po ziemi. Daspletosaurus był jednym z ostatnich dinozaurów, które ewoluowały, i żył w Ameryce Północnej w okresie późnej kredy. Mierzył około 7,6 metrów długości  i ważył około 2000 kg. Miał niezwykle małą głowę jak na swój rozmiar, z bardzo głęboką szczęką, która mogła otwierać się bardzo szeroko w celu złapania ofiary, a także duże zęby, które były ząbkowane na krawędziach, aby łatwiej rozrywać ciało.

9. Achelousaurus

Achelousaurus to rodzaj roślinożernego, czterokończynowego dinozaura ornitopoda z późnej kredy. Jest spokrewniony z innymi ornitopodami hipsilofontycznymi, takimi jak Iguanodon i Hypsilophodon, i żył na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej. Miał około 11 metrów  długości i ważył 4 tony, co czyniło go jednym z największych zwierząt lądowych w swoim środowisku. Achelousaurus miał dziób pełen ostrych zębów do krojenia roślinności i mógł połykać zdobycz w całości, jak współczesne hieny. Jego ogon był usztywniony skostniałymi ścięgnami, co pomagało mu zachować równowagę podczas chodzenia na czworakach.

10. Majungasaurus

Majungasaurus był dużym teropodem, który żył w okresie kredowym. Jest znany z fragmentarycznych szczątków, w tym dwóch maxilla (górnych szczęk) i zębów, które zostały odkryte na Madagaskarze. Majungasaurus był jednym z największych mięsożernych dinozaurów, jakie kiedykolwiek żyły, o długości około 9 metrów i szacowanej wadze 4 ton. Jest klasyfikowany jako megalozauryd z pewnymi podobieństwami do karcharodontozaura. Nazwa naukowa honoruje prowincję Majunga, gdzie został znaleziony.