Podróże

15 Interesujących Ciekawostek o Stanisławie Witkacym

Stanisław Witkacy
źródło: Wikipedia

Stanisław Ignacy Witkiewicz to jedna z najbarwniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Witkacy, bo takim pseudonimem posługiwał się na co dzień, urodził się w 18885 roku w Warszawie. Okres twórczości tego wybitnego i niezwykle wszechstronnego artysty przypada na okres odrodzania się polskiej sztuki po odzyskaniu niepodległości. Witkacy zapisał się na kartach historii jako wyjątkowy malarz, aczkolwiek zajmował się także fotografią oraz pisaniem.

1. Stanisław Ignacy Witkiewicz nigdy nie uczęszczał do szkoły. Jego ojciec, znany malarz Stanisław Witkiewicz był zagorzałym przeciwnikiem tradycyjnego modelu edukacji. Postanowił samodzielnie zatroszczyć się o wykształcenie syna, zapewniając mu zajęcia we własnych czterech kątach i skupiając się na jego artystycznych umiejętnościach.

2. Witkacy już w wieku siedmiu lat zaczął pisać swoje pierwsze dramaty. Jednocześnie skupiał się także na kształtowaniu stylu w malarstwie. Jego pierwsze dzieła plastyczne ujrzały światło dzienne, gdy artysta miał zaledwie siedemnaście lat.

3. Witkacy znany był z eksperymentowania w malarstwie. Niemniej, potrzeba wymykania się utartym schematom zaczęła się po podróży do Paryża w 1908 roku, kiedy to po raz pierwszy zetknął się z fowistami i kubistami.

4. Witkacy bardzo chętnie uczestniczył w zakopiańskich spotkaniach towarzyskich ówczesnej bohemy. Do historii przeszły niekończące się spotkania intelektualistów na czele z Witkacym, podczas których eksperymentowano na każdym możliwym polu. Podczas słynnych orgii eksperymentowano z narkotykami, a wódka lała się potężnymi strumieniami.

5. Witkacy malował portrety wielu znanych i poważanych osobistości. Ze względu na specyficzny styl zastrzegł sobie w stworzonym przez siebie regulaminie, że model nie ma prawa krytykować powstałej pracy.

6. Wielu ludzi uważa, że unikatowy styl malarski wynika z zażywania psychoaktywnych substancji, które miały zmieniać percepcję artysty.

7. Witkacy zaskakiwał podejściem do wielu spraw. Napisać wystarczy tylko, że postulował przeciwko piciu alkoholu, a siebie samego uważał za największego wroga papierosów. Taka postawa nie przeszkadzała mu jednak w nadmiernym paleniu i uczestniczeniu w libacjach, które często trwały do białego rana.

8. Witkacy przyjaźnił się z jednym z najwybitniejszych polskich antropologów, Bronisławem Malinowskim. Po samobójczej śmierci partnerki Witkacego, naukowiec zaproponował przyjacielowi udział w wyprawie badawczej do Nowej Gwinei.

9. W okresie I Wojny Światowej Witkacy twierdził, że Polska powinna poprzeć Rosję, co na ogół spotykało się z dezaprobatą. Witkacy postanowił jednak zaciągnąć się do armii rosyjskiej i wyruszyć na front.

10. Jako czterdziestolatek ożenił się z wnuczką Juliusza Kossaka. Małżeństwo z Jadwigą Unrug nie było jednak usłane różami, bo Witkacy był znanym w Zakopanem kobieciarzem, któremu trudno było się oprzeć pięknym kobietom. Zdradził żonę po raz pierwszy już kilka miesięcy po ślubie.

11. W przededniu II Wojny Światowej Witkacy przybył do Warszawy. Bardzo zależało mu na tym, by zasilić wojsko polskie, aczkolwiek nie został przyjęty ze względu na swój wiek. Miał wówczas ponad pięćdziesiąt lat.

12. Wkrótce potem związał się z o trzy dekady młodszą kobietą Czesławą Oknińską. Żona Witkacego doskonale zdawała sobie sprawę z tego romansu. Zdarzały się również sytuacje, w których pośredniczyła między zwaśnionymi kochankami, próbując nieco załagodzić sytuację.

13. Kiedy 17 września 1939 roku do Witkacego dotarła wiadomość o ataku Armii Czerwonej. Była to informacja absolutnie szokująca dla artysty. To właśnie wtedy miał zadecydować wraz z kochanką o śmierci samobójczej. Czesława przeżyła, Witkacy miał wówczas pożegnać się z życiem.

14. Wielu ludzi uważa, że Stanisław Ignacy Witkiewicz upozorował swoją śmierć. Nie ma jednak żadnego wiarygodnego źródła, które potwierdziłoby taką teorię.

15. Witkacy od pewnego momentu nie znosił Kielc. Wynika to z tego, że po napisaniu sztuki dla kieleckiego teatru nie zrealizowano płatności za wykonaną pracę artysty.