Podróże

Lęk przed lataniem – jak go przezwyciężyć?

Lęk przed lataniem - jak go przezwyciężyć

Poruszanie się samolotem jest najwygodniejszym, a czasem jedynym sposobem na dostanie się do miejsc oddalonych o tysiące kilometrów. Tanie bilety lotnicze to świetna okazja na zwiedzenie świata, jednak podniebne podróże nie są przyjemnością dla każdego – wiele osób panicznie boi się latania i nie wyobraża sobie wsiąść do wielkiej maszyny unoszącej się wiele kilometrów nad ziemią. Czy istnieje sposób na to, by przezwyciężyć strach przed lataniem? Wystarczy spróbować przekonać samego siebie, że to nic strasznego!

Sprawdź statystyki

Owszem, katastrofy lotnicze są  i to najpewniej z tego powodu ludzie odczuwają tak duży lęk przed lataniem. Wystarczy jednak przyjrzeć się statystykom, by przekonać się, że zdarzają się o wiele rzadziej niż wypadki samochodowe. W tych co roku ginie około 1,3 mln osób – dla porównania: ofiar katastrof lotniczych w 2013 roku było 265. Być może dla niektórych liczby nie są wystarczającym argumentem. Wówczas można postarać się porozmawiać z kimś z najbliższego otoczenia, kto dość często podróżuje i będzie mógł nas uspokoić. Ludzie mają większą skłonność zawierzać osobom podobnym do siebie, więc warto wypróbować, czy taka rozmowa okaże się pokrzepiająca w Twoim przypadku.

Przygotuj się do lotu

Przed odbyciem dalekiej podróży należy się dobrze wyspać. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić? Jeśli więc stres nie pozwala Ci na spokojny sen, spróbuj napić się ciepłego mleka, melisy, a nawet wziąć tabletki uspokajające. Przemęczenie nie będzie bowiem Twoim sprzymierzeńcem w stresogennej sytuacji. Musisz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, a także najedzeniu się przed lotem. W czasie jego trwania możesz czuć się źle lub, z uwagi na stres, nie mieć ochoty na żadną przekąskę, dlatego najlepiej posilić się wcześniej. Warto pamiętać o tym, że kawa lub napoje energetyczne nie są dobrym pomysłem w przypadku tych z Was, którzy boją się latać. Zawarta w nich kofeina i tauryna przyspieszają pracę serca, potęgując nerwowość. Niektórzy twierdzą, że dobrym pomysłem będzie skorzystanie z serwowanych na pokładzie samolotu alkoholi. Ta kwestia jest jednak bardzo indywidualna, bo nigdy nie wiadomo jak Twój organizm zareaguje na wysokoprocentowy napój w specyficznych warunkach lotniczych. Jego wypicie może okazać się odprężające, albo być bezpośrednią przyczyną mdłości lub przypływu agresji – jeśli więc nie próbowało się tego wcześniej, to nie warto ryzykować.

Skup się na czymś

Trudno będzie Ci zapomnieć o swoim strachu przed lataniem, jeśli wciąż będziesz analizować, gdzie się znajdujesz i co może się wydarzyć. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą ulubionej muzyki, książki, czasopisma czy robótki ręcznej, które zajmą Twój czas i odwrócą uwagę od stresu. Pamiętaj jednak, by zamiast wyszukanych treści wybierać te o lekkiej tematyce, na których bez problemu skupisz się w trudnych dla Ciebie warunkach. Możesz również zabrać ze sobą tablet z przyjemnym filmem – najlepiej sprawdzi się komedia, chyba że wyjątkowo nie lubisz tego gatunku. Warto też mieć przy sobie rzecz dającą poczucie komfortu. Ulubiony sweter, koc, poduszkę – cokolwiek co przypomni Ci o domu i spokoju, pozwalając na stworzenie warunków sprzyjających zapomnieniu o własnym lęku.

Wielkie, ciężkie maszyny unoszące się nad ziemią wywołują u niektórych znajdujących się w nich osób poczucie lęku przed tym, że może wydarzyć się coś niedobrego. Musimy jednak mieć świadomość, że lotnictwo uczy się na błędach i dzięki dokładnym analizom wcześniejszych katastrof dokonuje zmian, które w znacznym stopniu redukują ryzyko ich ponownego wystąpienia. Spróbuj więc cieszyć się tym, że tanie loty pozwalają Ci zobaczyć wiele zakątków świata w krótkim czasie i korzystaj z nowych możliwości!