Podróże

7 wskazówek jak zrobić świetne zdjęcia z podróży

góra Rushmore

Podróżowanie to jedna z tych aktywności, które sprawiają, że czujemy się naprawdę pełni życia. Odkrywamy nowe miejsca, poznajemy nowych ludzi, próbujemy nowej kuchni i oczywiście robimy mnóstwo zdjęć. Te zdjęcia – wraz z małymi uroczymi drobiazgami – są rzeczami, które przypominają nam o naszym niesamowitym przeżyciu.

Porady, jak robić niesamowite zdjęcia z podróży

Dlatego powinniśmy ponownie rozważyć, jak robimy zdjęcia z podróży. Jeśli są one banalne i wizualnie nieciekawe, nie będziemy mieli przyjemności z oglądania ich, prawda? Więc jeśli chcesz, aby twoje zdjęcie z wakacji uchwyciło esencję miejsca, w którym byłeś i radość z rzeczy, które zrobiłeś, jest kilka sztuczek, które możesz chcieć wykorzystać. Dlatego, bez dalszych ceregieli, poznajmy 7 fajnych wskazówek, które pozwolą Ci na uzyskanie oszałamiającej fotografii z podróży.

Wypróbuj nowe ujęcia dla swoich zdjęć z podróży

dwa samochody

Bardzo niewielu z nas naprawdę próbuje czegoś nowego, jeśli chodzi o zdjęcia z wakacji. Zwykle strzelamy je trzymając nasz aparat prosto. Ale dlaczego nie pójść inną drogą? Eksperymentuj z kątami i odległościami, aby zobaczyć swój obiekt z nieoczekiwanej – ale niesamowitej – perspektywy.

Fotografuj zabytki z samej ziemi, aby pokazać ich prawdziwą skalę. Zrób zbliżenie na ręce sprzedawcy na bazarze. Zrób zdjęcie swoich przyjaciół leżących na plaży z wysoka. Kto wie, być może podczas wygłupów ze sprzętem uda Ci się zrobić zdjęcie życia.

Podróżuj do mało znanych miejsc

Przyznaj, że wraz z rozwojem mediów społecznościowych i swobodnym dostępem do podróży wydaje się, że każde malownicze miejsce zostało sfotografowane tysiąc razy. Ale co byś wolał – zdjęcie podróżnicze popularnego punktu orientacyjnego rojącego się od turystów, czy mniej popularną scenerię, która wciąż daje ci miejsce do oddychania?
Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia różniły się od wszystkich innych, zejdź z utartej ścieżki już teraz. Udaj się w miejsca o wiele mniej znane. Poproś miejscowych, aby wskazali ci drogę do mniej zbadanego zabytku lub naturalnego punktu orientacyjnego. Przeszukaj internet, aby znaleźć niedoceniane miejsca. Lub po prostu wędruj, aby natknąć się na zapierający dech w piersiach widok przez przypadek. Na koniec otrzymasz zdjęcie, które będziesz pielęgnować przez długie lata.

Wybierz odpowiedni czas na fotografowanie

Prawdopodobnie słyszałeś o pięknym określeniu „Złota godzina”. Jest to czas tuż po wschodzie słońca, kiedy światło jest ciepłe, delikatne i tak bardzo korzystne. Ale czy wiesz również, że może to być najlepszy czas na fotografowanie popularnych zabytków? Tak, to prawda. Wczesne godziny poranka gwarantują, że mniej osób będzie robić zdjęcia i że będziesz mieć najlepsze naturalne oświetlenie.

Oczywiście, wstając wcześnie może być dla niektórych osób bolesne, ale nie ma bólu – nie ma zysku. Jeśli zdecydowanie nie jesteś poranną osobą, to rozważ wykorzystanie Błękitnej Godziny. Jest to czas po zachodzie słońca, kiedy zapada zmierzch. Ponownie, będziesz miał dużo mniej ludzi w twoim miejscu zainteresowania. Poza tym, oświetlenie również będzie czymś, za co można umrzeć – gładkie i tajemnicze.

Nie próbuj wszystkiego kontrolować

Znasz to powiedzenie: Jeśli nie możesz ich pokonać, dołącz do nich? Cóż, przyda się ono, gdy okaże się, że jesteś zbyt przytłoczony rzeczami, które możesz kontrolować podczas robienia zdjęcia. Straszna pogoda, tony mimowolnych fotobombowców, pewne ograniczenia w fotografowaniu itp. Wszystkie te rzeczy to bolączka. Ale co jeśli zrezygnujesz z dąsania się na chwilę i spróbujesz uwzględnić to wszystko w swoim ujęciu?
Na przykład, zbyt wielu ludzi na popularnej ulicy rozprasza uwagę. Są żywym świadectwem tego, jak ruchliwa i głośna jest ta ulica. I jeśli umieścisz ich wszystkich w swoim kadrze, będziesz w stanie to uchwycić. Zaczęło padać? Wspaniale. Ludzie będą pokazywać swoje kolorowe parasole, a ty pstrykniesz zdjęcie, które będzie płótnem bogatym w kolory. Więc jeśli czasami rzeczy nie idą tak, jak potrzebujesz, nie walcz z tym. Zobacz sposób, aby wykorzystać to na swoją korzyść.

Zaopatrz się w statyw

lazania

Ten mały element wyposażenia przyda się niezależnie od tego, czy podróżujesz sam, czy z grupą. Jeśli jesteś samotnikiem, to statyw pomoże Ci zrobić zdjęcie na tle jakiejś niesamowitej scenerii. Jeśli podróżujesz w grupie, statyw sprawi, że nikt nie zostanie pominięty w kadrze.
Poza tym, posiadanie statywu pomoże Ci wykonać zdjęcia, które będą idealnie proste i da Ci dużo czasu i wolne ręce na zaplanowanie kompozycji i dostosowanie ustawień aparatu. A jeśli obawiasz się, że ten sprzęt będzie zdecydowanie zbyt ciężki do noszenia przy sobie – nie powinieneś. Po prostu zainwestuj w model o piórkowej wadze. A będziesz wiedział, jaka jest różnica.

Nigdy nie pomijaj obróbki końcowej

Właściwie rzadko zdarza się, że zdjęcie wychodzi idealnie. Częściej zdjęcia potrzebują odrobiny wsparcia w postaci edycji zdjęć. Jeśli to pojęcie przyprawia Cię o gęsią skórkę, bo od razu myślisz o Photoshopie i Lightroomie – przemyśl to jeszcze raz. Istnieje o wiele więcej edytorów zdjęć, z którymi możesz działać. Takich, które są równie bogate w funkcje, i łatwe do zrozumienia.

Jednym z nich jest PhotoWorks. To oprogramowanie ma półautomatyczny przepływ pracy i tony narzędzi sterowanych przez AI lub ręcznych, które możesz wykorzystać do poprawy swoich zdjęć z podróży. Możesz łatwo skorygować balans kolorów, naprawić ekspozycję i zwiększyć ostrość, pozbyć się rozpraszających obiektów, a nawet wystylizować swoje zdjęcia za pomocą dziesiątek filtrów artystycznych. PhotoWorks pomoże Ci uczynić Twoje dobre zdjęcia z podróży wspaniałymi praktycznie bez wysiłku.

Zapoznaj się z aparatem

Jeśli większość czasu spędzasz na fotografowaniu w trybie Auto, nie wykorzystujesz w pełni potencjału swojego aparatu. Stąd nie robisz oszałamiających zdjęć, które mógłbyś robić. Poświęć swój czas na poznanie swojego aparatu, jego ustawień i trybów oraz sposobu ich wykorzystania. Kiedy masz całą tę wiedzę, będziesz pewny, który tryb użyć i jakie ustawienia dostosować, aby pstryknąć najlepsze możliwe zdjęcie, biorąc pod uwagę okoliczności, pogodę i warunki oświetleniowe.

Cóż, teraz znasz niezawodne sposoby, aby sprawić, że twoje zdjęcia z podróży wyróżniają się. Mamy nadzieję, że następnym razem, gdy wybierzesz się na wakacje, skorzystasz z nich i zrobisz zdjęcia, które byłyby godne rozkładówki National Geographic.