Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Rubensie

rubens

Rubens urodził się, jako szóste z siedmiorga dzieci, a jego ojcem był prawnik Jan Rubens.

Rubens sporo podróżował i pracował m.in. w Italii (na dworze książąt Gonzagów w Mantui), w Hiszpanii, a po powrocie do Antwerpii objął funkcję malarza nadwornego arcyksięcia Alberta i infantki Izabeli.

Do ciekawych faktów na jego temat należy zaliczyć:

1. Zetknięcie z Polską

Jego losy były dwukrotnie związane z Polską. Pierwsze zetknięcie następuje w 1621 roku, gdy posłannik króla Zygmunta III wybiera się do Flandrii po fundusze na wojnę turecką, a wrócił z obrazem Rubensa Zdjęcie z krzyża, które ofiarowano kolegiacie kalijskiej.

Natomiast w 1624 roku Rubensowi do portretu pozował król Władysław IV, a obraz przeznaczony był dla niderlandzkiej infantki Izabeli Klary Eugenii. Obraz został odnaleziony w Paryżu w 1914 roku.

2. Włochy

W trakcie wyjazdu do Włoch stworzył liczne studia i kopie dzieł malarskich, co pozwoliło zachować m.in. jedno z zaginionych później arcydzieł Leonarda da Vinci Bitwa pod Anghiari.

3. Klienci

Do grona jego klientów zaliczali się tacy władcy Europy jak Maria Medycejska, Ludwik XIII, Karol I Stuart.

4. Tytuł szlachecki

Malarz w Anglii otrzymał tytuł szlachecki.

5. Sława

Po zdobyciu sławy malarz miał tyle pracy, że dużą jej część pozostawiał uczniom ( w tym najzdolniejszemu Antoon van Dyck).

6. Twórczość

Koronacja w Saint-Denis

Jego twórczość wywarła ogromny wpływ nawet na malarstwo XVII wieku (głównie we Francji i w Anglii). Jest on zaliczany do najwybitniejszych kolorystów.

7. Umiejętna gra światłem

Największą sławę przyniosła mu umiejętna gra światłem oraz lekkość w stosowaniu rozmaitych barw.

8. Głęboko wierzącym

Rubens był człowiekiem głęboko wierzącym, który sądził, że talent zawdzięcza wyłącznie Bogu. Jego najsłynniejsze dzieła o tematyce religijnej to:
– „Ostatnia Komunia Św. Franciszka z Asyżu”,
– „Wniebowzięcie NMP”,
– „Rzeź niewiniątek”,
– „Podwyższenie Krzyża” oraz
– „Pokłon Trzech Króli”

9. Akty

Jednocześnie nurtem tematycznym w twórczości tego artysty były akty, w których wyznaczał kanony. Stąd określenie „rubensowskie kształty”, czyli ciała pełne witalności, zdrowia, obfite. Z tego kierunku twórczości Rubensa najbardziej znane są obrazy „Trzy Gracje” czy „Sąd Parysa”.

10. Caravaggia

Rubens podjął się stworzenia niemal wiernej kopii „Złożenia do grobu” Caravaggia.