10 interesujących ciekawostek o Rubensie

rubens

Rubens urodził się, jako szóste z siedmiorga dzieci, a jego ojcem był prawnik Jan Rubens.

Rubens sporo podróżował i pracował m.in. w Italii (na dworze książąt Gonzagów w Mantui), w Hiszpanii, a po powrocie do Antwerpii objął funkcję malarza nadwornego arcyksięcia Alberta i infantki Izabeli.

Do ciekawych faktów na jego temat należy zaliczyć:

1. Zetknięcie z Polską

Jego losy były dwukrotnie związane z Polską. Pierwsze zetknięcie następuje w 1621 roku, gdy posłannik króla Zygmunta III wybiera się do Flandrii po fundusze na wojnę turecką, a wrócił z obrazem Rubensa Zdjęcie z krzyża, które ofiarowano kolegiacie kalijskiej.

Natomiast w 1624 roku Rubensowi do portretu pozował król Władysław IV, a obraz przeznaczony był dla niderlandzkiej infantki Izabeli Klary Eugenii. Obraz został odnaleziony w Paryżu w 1914 roku.

2. Włochy

W trakcie wyjazdu do Włoch stworzył liczne studia i kopie dzieł malarskich, co pozwoliło zachować m.in. jedno z zaginionych później arcydzieł Leonarda da Vinci Bitwa pod Anghiari.

3. Klienci

Do grona jego klientów zaliczali się tacy władcy Europy jak Maria Medycejska, Ludwik XIII, Karol I Stuart.

4. Tytuł szlachecki

Malarz w Anglii otrzymał tytuł szlachecki.

5. Sława

Po zdobyciu sławy malarz miał tyle pracy, że dużą jej część pozostawiał uczniom ( w tym najzdolniejszemu Antoon van Dyck).

6. Twórczość

Koronacja w Saint-Denis

Jego twórczość wywarła ogromny wpływ nawet na malarstwo XVII wieku (głównie we Francji i w Anglii). Jest on zaliczany do najwybitniejszych kolorystów.

7. Umiejętna gra światłem

Największą sławę przyniosła mu umiejętna gra światłem oraz lekkość w stosowaniu rozmaitych barw.

8. Głęboko wierzącym

Rubens był człowiekiem głęboko wierzącym, który sądził, że talent zawdzięcza wyłącznie Bogu. Jego najsłynniejsze dzieła o tematyce religijnej to:
– „Ostatnia Komunia Św. Franciszka z Asyżu”,
– „Wniebowzięcie NMP”,
– „Rzeź niewiniątek”,
– „Podwyższenie Krzyża” oraz
– „Pokłon Trzech Króli”

9. Akty

Jednocześnie nurtem tematycznym w twórczości tego artysty były akty, w których wyznaczał kanony. Stąd określenie „rubensowskie kształty”, czyli ciała pełne witalności, zdrowia, obfite. Z tego kierunku twórczości Rubensa najbardziej znane są obrazy „Trzy Gracje” czy „Sąd Parysa”.

10. Caravaggia

Rubens podjął się stworzenia niemal wiernej kopii „Złożenia do grobu” Caravaggia.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.