Ciekawostki

23 Najwyższe Budynki Świata

Żyjemy w czasach, gdy najwyższe budynki świata są świadectwem ludzkiej innowacyjności, odwagi i aspiracji do przekraczania granic możliwości. Z wielu różnych kultur i kontekstów geograficznych, te architektoniczne kolosy demonstrują intrygujące spojrzenie na rozwój naszej cywilizacji.

1. Burj Khalifa, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wysokość: 828 metrów, piętra: 163. Burj Khalifa, najwyższy budynek na świecie od 2010 roku, to symbol luksusu i bogactwa Dubaju. Ta struktura, której design inspirowany jest tradycyjną islamską architekturą, jest symbolem globalnej dominacji tego kraju na arenie międzynarodowej.

2. Shanghai Tower, Chiny

Shanghai Tower

Wysokość: 632 metry, piętra: 128. Shanghai Tower to znakomity przykład zrównoważonej, ekologicznej architektury. Skręcana forma budynku pomaga zmniejszyć opór wiatru, podczas gdy jego podwójna fasada pomaga zminimalizować zużycie energii.

3. Abraj Al-Bait Clock Tower, Arabia Saudyjska

Wysokość: 601 metrów, piętra: 120. Znajdująca się w Mekce, wieża zegarowa to centralny punkt ogromnego kompleksu hotelowego. Abraj Al-Bait Clock Tower została stworzona, aby pomieścić rosnącą liczbę pielgrzymów przybywających do miasta każdego roku.

4. Abraj Al-Bait Endowment, Arabia Saudyjska

Wysokość: 601 metrów, piętra: 120. Ten kompleks mieszkaniowy i hotelowy, który jest częścią większego kompleksu Abraj Al-Bait, również znajduje się w Mekce, co dodatkowo podkreśla religijną i kulturalną wagę tego miasta.

5. Ping An Finance Centre, Chiny

Wysokość: 599 metry, piętra: 115. Ping An Finance Centre, który jest siedzibą firmy Ping An Insurance, ma potężną strukturę zaprojektowaną do wytrzymania tajfunów, które są częste w tym regionie.

6. Lotte World Tower, Korea Południowa

Wysokość: 555 metry, piętra: 123. Lotte World Tower, najwyższy budynek w Korei Południowej, zawiera elementy różnych funkcji: biura, hotel, apartamenty, a nawet publiczne pomieszczenia na wyższych piętrach.

7. One World Trade Center, USA

Wysokość: 541 metry, piętra: 104. Budując One World Trade Center, architekci chcieli stworzyć symbol odrodzenia po tragedii 11 września 2001 roku. Został ukończony w 2014 roku i jest obecnie najwyższym budynkiem na zachodniej półkuli.

8. Guangzhou CTF Finance Centre, Chiny

Wysokość: 530 metry, piętra: 111. Ten budynek zwraca uwagę dzięki swojej eleganckiej, smukłej sylwetce i jest obecnie drugim najwyższym budynkiem w Guangzhou.

9. Tianjin CTF Finance Centre, Chiny

Wysokość: 530 metry, piętra: 97. Ten budynek wyróżnia się dzięki swojej efektownej strukturze z diamentowymi wzorami. Zawiera mieszkania, hotel oraz biura, co czyni go centrum wielu aktywności.

10. China Zun, Chiny

Wysokość: 528 metrów, piętra: 108. Forma tego budynku jest inspirowana starożytnym chińskim naczyniem o nazwie „zun”. To kolejny potężny symbol gospodarczego rozwoju Chin.

11. TAIPEI 101, Tajwan

Wysokość: 508 metry, piętra: 101. Kiedyś najwyższy na świecie, TAIPEI 101 jest dzisiaj symbolem ekonomicznego rozkwitu Tajwanu. Zastosowano w nim wiele rozwiązań z zakresu zielonej architektury.

12. Shanghai World Financial Center, Chiny

Wysokość: 492 metry, piętra: 101. Ten wieżowiec to miejsce, gdzie mieszczą się biura, hotel, galerie sztuki, obserwatorium i wiele innych.

13. International Commerce Centre, Hongkong

Wysokość: 484 metry, piętra: 108. International Commerce Centre jest najwyższym budynkiem w Hongkongu, oferującym niesamowite widoki na panoramę miasta.

14. Lakhta Center, Rosja

Wysokość: 462 metry, piętra: 87. Lakhta Center, najwyższy budynek w Europie, jest siedzibą rosyjskiego giganta energetycznego Gazpromu. Jego design nawiązuje do kształtu płomienia, symbolizującego energię.

15. Vincom Landmark 81, Wietnam

Wysokość: 461 metry, piętra: 81. Vincom Landmark 81, najwyższy budynek w Wietnamie, to złożony projekt mieszkalno-biurowy, który jest symbolem dynamicznej ekspansji gospodarczej kraju.

16. Changsha IFS Tower T1, Chiny

Wysokość: 452 metry, piętra: 94. Changsha IFS Tower T1 to centrum handlowe, biura oraz hotel w jednym, stając się integralną częścią życia mieszkańców Changsha.

17. Petronas Towers, Malezja

Wysokość: 452 metry, piętra: 88. Petronas Towers, kiedyś najwyższe budynki na świecie, są teraz ikoną Kuala Lumpur i symbolizują rosnący wpływ Malezji na scenie międzynarodowej.

18. Zifeng Tower, Chiny

Wysokość: 450 metry, piętra: 66. Zifeng Tower, mieszczący biura, hotel i restauracje, jest wyjątkowy dzięki swojemu prostemu, a zarazem eleganckiemu designowi.

19. The Exchange 106, Malezja

Wysokość: 445.5 metry, piętra: 95. The Exchange 106, najnowsza dodatek do panoramy Kuala Lumpur, dodatkowo podkreśla rosnący wpływ Malezji na gospodarkę globalną.

20. Willis Tower, USA

Wysokość: 442.1 metry, piętra: 108. Willis Tower (znany również jako Sears Tower) przez wiele lat był najwyższym budynkiem na świecie i nadal jest ikoną Chicago.

21. KK100, Chiny

Wysokość: 442 metry, piętra: 100. KK100, wcześniej znany jako Kingkey 100, to kolejny kolos z mieszkaniami, biurami i hotelem, który dominuje nad panoramą Shenzhen.

22. Guangzhou International Finance Center, Chiny

Wysokość: 438.6 metry, piętra: 103. Ten imponujący wieżowiec zawiera biura, hotel i centrum konferencyjne, które obsługuje miliony ludzi każdego roku.

23. Wuhan Center, Chiny

Wysokość: 438 metry, piętra: 88. Wuhan Center, zlokalizowany w Wuhan, to centrum biurowe i hotel, który jest jednym z najważniejszych punktów w szybko rozwijającym się centralnym regionie Chin.

Lista 23 najwyższych budynków świata jest mieszanką różnych stylów architektonicznych, kultur i celów, które odzwierciedlają różnorodność naszego globu. Każda z tych struktur przyczynia się do kształtowania globalnego krajobrazu i jest testamentem dla innowacyjności, wytrwałości i ambicji ludzkości.