CiekawostkiPolska

Stegna – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Łódka

Stegna to malownicza miejscowość położona na Mierzei Wiślanej w województwie pomorskim przyciąga do siebie turystów, dla których liczy się odpoczynek blisko natury i wśród pięknego krajobrazu.

Choć niewielka, to znaleźć tu można sporo atrakcji i przyjemnie spędzić czas. Poszukiwany kierunek na wakacyjny wyjazd? Stegna zaprasza.

1. Stegna jest siedzibą władz gminy, która posiada aż cztery piaszczyste plaże. Są to Jantar, Junoszyno, Mikoszewo, Stegna.

2. Miejscowość posiada prywatne lądowisko wielofunkcyjne, które zostało oddane do użytku w 2013 roku.

3. Znaleźć tu można przystań rybacką oraz kąpielisko morskie.

4. We wczesnym średniowieczu przez Stegnę przebiegał szlak handlowy prowadzący w stronę Królewca. Po raz pierwszy nazwa miejscowości pojawiła się w dokumentach w 1432 roku.

5. Stegna jest miejscem, które powinno znaleźć się na mapie miłośników muzyki organowej – co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Organowy, który organizowany jest przez Filharmonię Bałtycką imienia Fryderyka Chopina w Gdańsku.

6. Miejscowość jest punktem węzłowym turystycznej kolei wąskotorowej, można z niej skorzystać i w otwartych wagonach dotrzeć do Nowego Dworu Gdańskiego, Mikoszewa, Sztutowa.

7. Stegna położona jest bardzo blisko względem dużych miast w województwie, ruszyć z niej można między innymi do Gdańska, Malborka czy Elbląga.

8. W Stegnie znajduje się park linowy, gdzie pod czujnym okiem instruktora można przespacerować się na sporej wysokości. Poza samym spacerem można spróbować się także na torze z przeszkodami – oczywiście także na pewnej wysokości.

9. Tutaj znajduje się Bulwar Radiowej Jedynki – zlokalizowany obok portu rybackiego, skąd rozpościera się widok na Morze Bałtyckie. Można tu przysiąść na jednej z dwóch oryginalnych ławeczek, które noszą nazwy popularnych audycji Pierwszego Programu Pierwszego Radia: „Lata z Radiem” i „Sygnałów Dnia”. Atrakcja ta została odsłonięta latem 2009 roku.

10. Będąc w Stegnie, można udać się na eksplorację prywatnego muzeum bursztynu o nazwie „Bursztynowa Komnata”, gdzie znaleźć można okazy „złota północy” oraz wszelkiego rodzaju wyroby z bursztynu.