AzjaCiekawostki

Kuala Lumpur ciekawostki

kuala lumpur

Położony na południowo-zachodnim Półwyspie Malajskim, Kuala Lumpur jest stolicą Malezji. Jest to jedno z najszybciej rozwijających się miast metropolitalnych w Azji Południowo-Wschodniej. Kuala Lumpur jest ośrodkiem biznesowym, w którym żyje zróżnicowana mieszanka etniczna, w tym indyjska, malajska i chińska.

Malezja to piękny kraj z unikalną historią i mnóstwem rzeczy do zrobienia. Jednym z najbardziej intrygujących miejsc w Malezji jest z pewnością jej stolica. Jeśli masz fascynację tym regionem lub chcesz odwiedzić to miejsce, to sprawdź te ciekawe informacje i fakty z Kuala Lumpur.

Historia miasta sięga 1857 roku. Miasto zostało założone przez Chińczyków w tym czasie. Chińscy górnicy cyny przyjeżdżali na te tereny w celach górniczych i z konieczności założyli miasto. Z pewnością nie było to piękne miasto, ale ciekawe jest pomyśleć o skromnych początkach Kuala Lumpur.

Nazwa Kuala Lumpur pochodzi w rzeczywistości od terminu malajskiego. Termin ten oznacza „błotnisty zbieg”. Powodem tej nazwy jest fakt, że Kuala Lumpur leży u zbiegu rzeki Klang i rzeki Gombak.

Kuala Lumpur jest centrum handlowym Malezji i szczyci się łącznie 66 centrami handlowymi. Jedno centrum handlowe Utama w Kuala Lumpur jest czwartym co do wielkości centrum handlowym na świecie. Innym popularnym centrum handlowym wśród turystów jest „The Sunway Pyramid”, zauważalne ze względu na architekturę inspirowaną przez Egipt.

Kuala Lumpur był gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów w 1998 roku. Była również gospodarzem Grand Prix A1 i Motorcycle Grand Prix w Sepang International Circuit.

Ze względu na tropikalny klimat lasów deszczowych, gwałtowne powodzie są częstym zjawiskiem w Kuala Lumpur w sezonie monsunowym, szczególnie w centrum miasta i na innych obszarach nizinnych. Należy o tym pamiętać i sprawdzić warunki pogodowe podczas planowania wizyty w Kuala Lumpur.

Oficjalną rezydencją malezyjskiego króla Yang di-Pertuan Agong jest Istana Negara w Kuala Lumpur. Rozległy zespół pałacowy zajmuje powierzchnię około 50 tys. metrów kwadratowych i jest ulubionym miejscem turystów.

Jaskinie Batu. Jedna z najpopularniejszych świątyń hinduskich poza Indiami, jaskinie Batu znajdują się w dzielnicy Gombak w pobliżu Kuala Lumpur. Jaskinie Batu to seria wielu świątyń i jaskiń w wapiennym wzgórzu, poświęconych hinduskiemu Bogu „Murugun”. Wapień tworzący jaskinię liczy sobie 400 milionów lat.

Kuala Lumpur Tower to najwyższa wieża telekomunikacyjna w Azji Południowo-Wschodniej. Jest również jedną z najwyższych wież na świecie. Ludzie lubią skracać nazwę tej wieży, więc czasami usłyszysz, że nazywana jest wieżą KL.

Być może słyszałeś o Petronas Towers. Są one oszałamiającym osiągnięciem architektonicznym, które kiedyś były najwyższymi bliźniaczymi wieżami na świecie. Po ich ukończeniu, pozostały one najwyższymi bliźniaczymi wieżami na świecie od 1998 roku aż do 2004 roku. Jednym z najciekawszych aspektów tej wieży jest most łączący dwie wieże. Znajduje się na 41. i 42. piętrze wieży. Technicznie jest to najwyższy dwupiętrowy most na świecie od czasów pisania.

Jedna wieża jest przechylona. Aby dotrzymać terminu, do budowy wież wynajęto dwie różne firmy. Japońska firma Hazama Corp zbudowała jedną z wież, podczas gdy druga została zbudowana przez koreańską firmę Samsung. Jednak Hazama Corp popełniła błąd i odkryła, że wieża ma pochylenie 25 mm. Aby skorygować pochylenie, kolejne 16 pięter zostało pochylonych do tyłu o 20 mm. Bliźniacze wieże na świecie, Petronas Towers powstały w ciągu zaledwie sześciu lat.

Nie da się ukryć, że Kuala Lumpur jest bardzo dużym miastem. Jest domem dla około 1,8 miliona ludzi, co czyni go niezwykle gęsto zaludnionym miastem. Niewiarygodny wzrost liczby ludności na tym obszarze jest godny uwagi i od czasu, gdy miasto zostało uznane za właściwe, jego rozwój dopiero się rozszerzył. Szacuje się, że w nadchodzących latach liczba ludności będzie nadal rosnąć, a Kuala Lumpur będzie bardzo ważnym centrum biznesowym w tym regionie świata.

Kuala Lumpur, znana również jako Dolina Klang, to aglomeracja miejska licząca 7,25 mln mieszkańców.

Średnia wysokość w Kuala Lumpur wynosi 66 metrów nad poziomem morza.

Nie wiadomo kto założył lub nazwał osadę Kuala Lumpur.

Miasto zostało zajęte przez Japończyków podczas II wojny światowej.

W połowie lat 60-tych XX wieku liczba ludności osiągnęła pół miliona, a na początku lat 80-tych milion osób.

Plac Merdeka jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Kuala Lumpur. Plac znajduje się w centrum miasta. To tutaj 31 sierpnia 1957 roku 31 sierpnia 1957 roku po raz pierwszy o północy podniesiono flagę Unii i flagę malajską.

Bukit Bintang jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Kuala Lumpur, być może dlatego, że podróżni lubią robić zakupy.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Malezji