Ciekawostki

Biedronki – Interesujące Ciekawostki dla Dzieci

lądowanie biedronki

Biedronki to owady, które większość z nas zna od dzieciństwa. Zazwyczaj wywołują one uśmiech na naszej twarzy. Kojarzymy wiele wierszyków, których nauczeni zostaliśmy w dzieciństwie związanych właśnie z nimi. Jednak tak naprawdę nie posiadamy wielu informacji na ich temat. Mimo, że każdego dnia widzimy je zarówno w naszych domach, jak i w ogrodach nie wiemy w jaki sposób one żyją. Właśnie z tego powodu chcielibyśmy przybliżyć wam trochę informacji na ich temat. Przedstawimy wam 10 ciekawostek o biedronkach, które naprawdę mogą was zaskoczyć.

1. Wielu z nas uważa, że wszystkie biedronki są takie same. Warto wiedzieć, że na świecie istnieje około 5 tysięcy różnych gatunków biedronek.

2. Biedronki chronią się przed ptakami i drapieżnikami poprzez produkcję specjalnych toksyn.

3. Biedronki w swoim życiu mogą zjeść około 5000 mszyc. Są one ochroną dla naszych roślin – są zatem bardzo pożyteczne.

4. Jak większość owadów biedronki posiadają egzoszkielet zbudowany z białka keratyny. Substancji, które odpowiada za budowę naszych włosów i paznokci.

5. Gdy biedronka lata macha swoimi skrzydełkami nawet 85 razy na sekundę.

6. Biedronki postrzegane są przez ludzi jako omen szczęścia. Wiąże się z przepowiedniami dobrych plonów lub rychłego wyjścia za mąż.

7. Larwy biedronek różnią się kolorami. Zrzucają one skórę cztery razy w ciągu 6 tygodni.

8. Biedronki nie posiadają płuc tak jak człowiek – oddychają one za pomocą otworów zlokalizowanych po bokach ich ciałka.

9. Przednie nóżki biedronki wykorzystywane są przez nią do czyszczenia głowy oraz czułek.

10. Biedronki znaleźć można prawie na całym świecie, jednak najliczniej występują one w klimacie umiarkowanym.

Jak widzimy biedronki to bardzo ciekawe i pożyteczne owady. Większość z nas na pewno nie miała pojęcia o tym, że biedronki zjadając mszyce chronią nasze uprawy przed zniszczeniem. Warto zatem szanować te owady i dbać o nie – tym bardziej, że są one omenem szczęścia, które przyda się na pewno każdemu z nas.