Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o gorących pustyniach

Sahara

1. Największą gorąca pustynią na świecie jest Sahara. Liczy 9 064 300 km2 i znajduje się na terytorium 10 krajów. Nie jest jednak największą pustynią na świecie w ogóle, jeśli weźmie się pod uwagę lodowe pustynie.

2. Dla gorących pustyń zwrotnikowych charakterystyczne są duże amplitudy dobowe temperatury powietrza. W dzień temperatura przekracza nawet 50 st. C, natomiast nocą spada do 0 st. C.

3. Wielka Pustynia Wiktorii swoją nazwę zawdzięcza Brytyjczykowi Ernestowi Gilesowi, który nazwał ją tak na cześć brytyjskiej królowej Wiktorii. Giles przeszdeł tę pustynię jako pierwszy Europejczyk w 1875 r.

4. Za najbardziej suche miejsce na ziemi uważana jest południowoamerykańska pustynia Atakama. Są na niej takie miejsca, gdzie nigdy nie padał deszcz. Roczna suma opadów na tej pustyni nie przekracza 100 mm.

5. Na Saharę składa się 14 mniejszych wyodrębnionych pustyń. Należą o nich: Al-Dżuf, Erg Szasz, Erg Ikidi, Wielki Erg Wschodni, Wielki Erg Zachodni, Tadmait, Tanizruft, Hamada al-Hamra, Ahaggar, Tibesti, Tenere, Libijska, Bajuda i Arabska.

6. Pustynię Arabską zamieszkuje koczowniczy lud pasterski, Beduini. Poszukują oni wraz ze swymi kozami i wielbłądami miejsc, gdzie znajduje się choć trochę wody i trawy. Po wyczerpaniu zapasów wędrują dalej.

7. Wielka Pustynia Piaszczysta została wpisana w 2009 r. na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Przez pustynię przebiega droga Canning Stock Route o długości ok. 1600 km.

8. Nazwa pustyni Gobi pochodzi od mongolskiego słowa 'govi’, które oznacza półpustynię. Tylko 5% jej powierzchni pokrywają piaszczyste wydmy. Charakterystyczne la pustyni Gobi są zimne wiatry, wiejące z prędkością do 120 km/h.

9. Na obszarze pustyni Mojave znajduje się Rezerwat Narodowy Mojave, Park Narodowy Joshua Tree z charakterystycznymi drzewami Jozuego oraz Park Narodowy Doliny Śmierci z najniżej położonym miejscem na półkuli zachodniej.

10. Sahara staje się co roku areną dla biegaczy biorących udział w Maratonie Piasków (Marathon des Sables). W ciągu 7 dni uczestnicy muszą pokonać ok. 230 km. Wielokrotnym zwycięzcą maratonu był Marokańczyk Lahcen Ahansal.