Ciekawostki

7 ciekawostek o genetyce

Biologia to nauka pewna interesujących zagadnień i dziedzin – wśród nich jest genetyka, która pozwala zrozumieć, jakie cechy dziedziczy się po rodzicach, które mankamenty w genotypie powodują różne choroby.

Oto ciekawostki o genetyce, których znajomość może pomóc zabłysnąć w towarzystwie.

1. Ludzie dzielą około 90% materiału genetycznego z myszami i 98% z szympansami. Prawie każda komórka w ludzkim ciele zawiera kompletną kopię ludzkiego genomu. Otrzymujemy 23 chromosomy od matki i 23 od ojca. Niektóre choroby są dziedziczone przez geny.

2. Dwie osoby zazwyczaj dzielą około 99,9% tego samego materiału genetycznego. To 0,1% materiału sprawia, że są inne

3. Mutacja genu o trafnej nazwie FOXC2 dała ikonie Hollywood Elizabeth Taylor dwa rzędy rzęs. Technicznym terminem dla tego rzadkiego schorzenia jest dystychiaza i chociaż może się wydawać, że jest to pożądany problem, mogą wystąpić komplikacje. Według American Academy of Ophthalmology ten dodatkowy zestaw rzęs jest czasami „cienki i dobrze tolerowany”, ale w innych przypadkach należy je usunąć, aby zapobiec uszkodzeniu oczu.

4. Ludzie mają około 10 bilionów komórek. Gdybyśmy rozwikłali nasze całe DNA, rozciągnęłoby się ono na sześć miliardów mil – co byłoby równoznaczne z podróżą z Ziemi do Słońca 65 razy.

5. Prawie wszystkie komórki w naszym ciele mają DNA, z wyjątkiem czerwonych krwinek. Jednak wszystkie czerwone krwinki zaczynają się od DNA – po prostu niszczą swoje jądro, gdy nie jest ono już potrzebne w procesie dojrzewania.

6. Bliźnięta jednojajowe mają ten sam kod genetyczny. Jednak w miarę wzrostu, czynniki środowiskowe i styl życia odgrywają kluczową rolę w ekspresji genów – co oznacza, że mogą rozwijać subtelne różnice, a jednocześnie wyglądają uderzająco tak samo. W 2015 roku naukowcy opracowali test DNA, który jest w stanie wychwycić te różnice.

7. Niektóre kobiety mogą mieć mutację genetyczną, która sprawia, że są tetrachromatyczne, co powoduje, że ich oczy mają cztery różne typy komórek czopków, co pozwala im widzieć 100 milionów różnych kolorów w porównaniu z około milionem kolorów, które większość z nas widzi.