Ciekawostki

10 Największych Dzikich Kotów na Świecie

Legrys
Legrys | źródło: Алексей Шилин / Wikipedia

Wśród dzikich kotów żyjących na wolności przyrodnicy rozróżniają ponad czterdzieści gatunków. Co ciekawe, największy z nich został stworzony sztucznie i żyje tylko w ogrodach zoologicznych. Tym największym gatunkiem kota jest:

1. Tyglew lub legrys

Tyglew
źródło: The bellman / Wikipedia

Nazwa tego kota pochodzi od nazwy lwa i tygrysa. Tak naprawdę tyglew lub legrys nie jest osobnym gatunkiem, lecz jest wynikiem skrzyżowania genów lwa i tygrysa. Największe osobniki, osiągają długość 3,5 metra. Funkcjonują one jedynie w ogrodach zoologicznych, gdzie ten gatunek został sztucznie stworzony.

Czytaj więcej o legrysach lub o tyglewach

2. Tygrys

tygrys sumatrzański

Wśród tygrysów największe są tygrysy syberyjskie i bengalskie. Samiec tygrysa syberyjskiego siąga długość 300 cm. Jego umaszczenie to charakterystyczne pasy w odcieniach beżu i brązu. Tygrys syberyjski jest niestety gatunkiem zagrożonym. Od lat 90. ubiegłego wieku trwają próby odbudowania populacji.

Tygrys bengalski to gatunek trochę mniejszy od tygrysa syberyjskiego. Osiąga wielkość 260 cm. Charakterystyczną jego cechą jest biała sierść w czarne pasy. Niestety jego biała barwa sprawia, że jest gatunkiem pożądanym w ogrodach zoologicznych, co prowadzi do rozmnażania zbyt blisko spokrewnionych ze sobą osobników. Skutkiem takich działań jest osłabienie genów.

Czytaj więcej o tygrysach

3. Lew

lew

Przez jego charakterystyczną grzywę oraz potoczną nazwę króla zwierząt wydaje się, że jest największym kotem. Wśród kotów świata zajmuje jednak dopiero czwarte miejsce. Dorosły samiec osiąga wielkość niewiele ponad dwa metry.

W przeszłości lwy żyły na wielu kontynentach, także w Europie, współcześnie żyją w Afryce i Indiach. Niestety na obydwu tych kontynentach gatunek lwa jest na granicy wyginięcia.

Czytaj więcej o lwach

4. Jaguar

jaguar

Jego pełna nazwa to jaguar amerykański. Występuje w obu Amerykach. Jego długość dochodzi do 2 m. Jego umaszczenie to charakterystyczne cętki, ciekawostką jedt jednak fakt, że jaguarem jest również czarna pantera. Sierść niektórych jaguarów przez wzgląd na dużą ilość melaniny uzyskuje ciemną barwę.

Jaguar lubi środowisko leśne,  jest jednak przystosowany do różnych warunków. Jest także znakomitym pływakiem.

Czytaj więcej o jaguarach

5. Lampart

Lampart

Lamparty występują w Azji i w Afryce. Samiec lamparta może mieć prawie dwa metry długości. Jego sierść również zdobi cętkowany wzór, od jaguara odróżnia go jednak inne ułożenie cętek na grzbiecie. Wśród lampartów podobnie, jak wśród jaguarów istnieją również osobniki bardzo ciemne, prawie czarne.

Czytaj więcej o lampartach

6. Puma

Puma

Ciało pumy może mieć do 160 cm długości. Pumy występują w obu Amerykach. Sierść pumy jest jednobarwna, może występować w różnych odcieniach jasnego brązu.

Czytaj więcej o pumach

7. Pantera śnieżna

pantera śnieżna

Osiąga długość około 130 cm nie licząc ogona. Występuje także pod nazwą irbis. Jego charakterystyczną cechą jest umaszczenie, które pozwala wtopić się w otoczenie. Miejsce ich występowania to Azja Środkowa.

Czytaj więcej o panterach śnieżnych

8. Gepard

odpoczywający gepard

Gepard jest najszybszym zwierzęciem wśród wszystkich zwierząt występujących na lądzie. Jego wielkość to około półtora metra, a jego sierść, podobnie jak sierść jaguarów i lampartów umaszczona jest w cętki. Charakterystyczną jego cechą jest to, że nie chowa pazurów. Gepardy żyją w Afryce Południowej i Środkowej.

Czytaj więcej o gepardach

9. Ryś

ryś

Długość ciała rysia łącznie z ogonem dochodzić może do półtora metra. Na końcach jego uszu występują charakterystyczne pędzelki, czyniąc go bardzo rozpoznawalnym wśród kotów gatunkiem.

Ryś jest dzikim kotem żyjącym w Europie, także w Polsce. Populacje rysi żyją w Skandynawii, Karpatach i w Finlandii.

Czytaj więcej o rysiach

10. Pantera mglista

pantera mglista
źródło: Ltshears / Wikipedia

Pantera mglista to gatunek występujący w różnych rejonach Azji. Należy do największych gatunków kotów, jednak w porównaniu do pozostałych kotów jest zwierzęciem stosunkowo małym. Osiąga długość około stu centymetrów. Jego umaszczenie jest bardzo charakterystyczne: na jego korpusie występują bardzo duże cętki. Na tle innych cętkowanych kotów pantera mglista zdecydowanie się wyróżnia.

Czytaj więcej o panterze mglistej