Irbis (pantera śnieżna) – Ciekawostki, fakty oraz informacje
1. Irbis, to inaczej pantera śnieżna lub śnieżny leopard. Występuje w Azji Środkowej, na górzystych terenach. Spotkać go można w Himalajach i na Wyżynie Tybetańskiej. Zimą schodzi niżej, ze względu na trudne warunki pogodowe i nikły dostęp do pożywienia.
2. Irbisy żyją w parach, ale tylko przez okres godowy. Podobnie jak większość kotowatych są samotnikami.
3. Młode rodzą się w jaskini wyściełanej sierścią. Są ślepe i nieporadne.
4. Barwa futra pantery śnieżnej przybiera kolor białokremowy z jaśniejszym brzuchem. Na sierści ma ciemnobrunatne plamy, które są doskonałym kamuflażem.
5. Poluje na kozice. Jest niezwykle zwinny i potrafi skakać na odległość sześciu metrów. Długi ogon pomaga utrzymać równowagę. Jest najmniejszym spośród dzikich kotów.
6. Mongołowie określają go mianem ,, śnieżnego ducha”. Jest najmniej poznanym zwierzęciem drapieżnym. Niemalże niewidoczny, unika spotkań z ludźmi.
7. Amerykański przyrodnik Tom McCarthy prowadził obserwacje pantery śnieżnej. Zwierzę posiadało obrożę z nadajnikiem. Mimo profesjonalnego sprzętu i doskonałych urządzeń optycznych, irbis nie pozwolił się dojrzeć. Jedynie sygnał z nadajnika informował o tym, że kot jest w pobliżu.
8. Znane są tylko dwa przypadki zaatakowania człowieka przez irbisa. W pierwszej sytuacji zwierzę było chore. Drugi atak nastąpił , gdy bardzo stare i wychudzone zwierzę, niezdolne do polowania, próbowało uratować się przed śmiercią głodową.
9. Pantery śnieżne mogą wyginąć. Polowania dla skór, zmniejszanie się bazy pokarmowej, a także konkurencja zwierząt hodowlanych, spychają je z zajmowanych terytoriów. Szczególnie duża liczebność owiec, sprawia, że dzikie koty muszą szukać nowych miejsc do życia.
10. W wyniku niechęci miejscowej ludności do irbisów, ochrona prawna zwierząt nie przyniosła skutku. Koty ginęły z rąk pasterzy, strzegących owiec. W ramach Snow Leopard Enterprises, organizacji mającej na celu ochronę pantery śnieżnej, mieszkańcy mogli uczestniczyć w darmowych kursach. Uczono ich nowych umiejętności związanych z tkactwem i wyrobem tekstyliów z owczej wełny. Popyt na oryginalne wyroby z niezwykłym wzornictwem jest ogromny, zwłaszcza w USA i przynosi znaczne zyski pasterzom. Warunkiem uczestnictwa jest zaprzestanie polowań.
11. 23 pażdziernika 2014 roku, po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej. Wydarzenie jest wspólną decyzją WWF oraz dwunastu azjatyckich państw.