Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Jaguarach

jaguar

Do jednych z najbardziej majestatycznych zwierząt żyjących obecnie na ziemi są jaguary. Należą one do ssaków z rodziny kotowatych, które odżywiają się mięsem. Są szybkimi drapieżnikami, które spotkać możemy w wielu siedliskach zależnych głównie od dostępu do wody.

Swoją wielkością ustępują one tylko lwom i tygrysom. Są one bardzo ciekawym gatunkiem zwierząt, z którym większość z nas ma styczność jedynie w trakcie wizyt w zoo. Według nas warto zapoznać się z informacjami i ciekawostkami na ich temat, ponieważ wiele z nich może nas naprawdę zaskoczyć.

głowa jaguara

1. Ulubionym miejscem do życia jaguarów są okolice rzek oraz porośnięte wysoką trawą bagna.

2. Wyjątkową umiejętnością, którą posiadają przedstawiciele tego gatunku jest zdolność do pływania.

3. Jaguary są największymi przedstawicielami kotowatych na półkuli zachodniej.

4. Nawiązując do jego wielkości, jego waga może wynosić nawet 130 kg. Jest on zatem dużo cięższy niż większość społeczeństwa na ziemi.

duży kot

5. Większość z nas nie chciałaby zetknąć się twarzą w twarz z tym osobnikiem. Posiada one bowiem najsilniejszą szczękę wśród wszystkich kotowatych.

6. Samice jaguara samotnie wychowują kocięta. Nie dopuszczają one samców do małych, ponieważ obawiają się one o ich życie. Samiec może stanowić zagrożenie dla małych jaguarów.

7. Tak jak pantery, jaguary należą do samotników. Stada tworzą tylko matki z młodymi, które początkowo są od niej całkowicie zależne.

8. W diecie jaguarów występuje jedynie mięso. Zdarza się, że polują one również na zwierzęta domowe i hodowlane.

zdjęcie z zoo

9. Polują one w wyjątkowy sposób. Najczęściej obserwują i tropią swoje ofiary, nie atakują one w sposób spontaniczny.

10. Jedna z najsmutniejszych ciekawostek, która powinna wpłynąć na nasze podejście do tych zwierząt jest fakt, iż obecnie stale zmniejsza się wielkość ich populacji. Bardzo często są zabijane ze względu na ich piękne futra, ale również ze względu na ich ataki na zwierzęta hodowlane o czym wspominaliśmy wcześniej. Niestety prowadzi to do wyginięcia tego pięknego gatunku.