22 Zaskakujące Ciekawostki i Informacje o Osach
Łagodne zimy mogą oznaczać, że kolonie mogą przetrwać mroźne miesiące, nadal rosnąc i budując masywne gniazda. Jest to już problem w Nowej Zelandii i Australii, które obie cierpią z powodu os. Zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do tego, że do Polski dotrą nowe gatunki. Poznaj zaskakujące ciekawostki i mało znane informacje o osach.
1. Istnieje ponad 120000 gatunków os.
2. Osy to towarzyskie owady, żyjące w koloniach liczących do 10000 pracowników.
3. Kiedy osa użądliła lub została zabita, „zapach” jej jadu powoduje, że inne osy stają się bardziej agresywne.
4. Osy żyją wszędzie poza Antarktydą.
5. Osy spokrewnione z pszczołami i mrówkami.
6. Osy żyją na całym świecie i występują w prawie każdym kraju.
7. Największą osą jest azjatycki hornet olbrzymi, o długości do 5 centymetrów.
8. Swoje gniazda budują w nieużywanych norach zwierzęcych lub w zagłębieniach w drzewach czy budynkach.
9. Nie wszystkie osy żądają. Bardzo częste istnieje błędne przekonanie, że wszystkie osy mają bolesne ukłucie. Choć wiele z nich to robi, wiele z nich to nieżądlące stworzenia.
10. Osy mogą żądlić w kółko.
11. Nie tylko ludzie boją się użądlenia osy. Boją się także zwierzęta.
12. Gatunki os dzielą się na dwie główne kategorie: samotne i społeczne. Dorosłe samotne osy żyją i działają samotnie, a większość z nich nie tworzy kolonii. Wszystkie dorosłe samotne osy są płodne. Natomiast osy społeczne występują w koloniach liczących do kilku tysięcy osobników.
13. Wiosną i wczesnym latem robotnice zbierają głównie owady, aby nakarmić rosnące larwy. Pod koniec lata niektóre jaja rozwijają się w płodne samce os, zwane trutniami, a płodne samice w przyszłoroczne królowe
14. Samotne osy nie tworzą kolonii i tworzą większość gatunków os (1000 gatunków jest społecznych, podczas gdy pozostałe są samotnymi osami).
15. Osy robią gniazda z papieru. Żują paski kory i wypluwają ją ponownie, by stworzyć szorstki papier. Niektóre osy tworzą gniazda w piwnicach, szopach lub ciemnych, chłodnych miejscach.
16. W koloniach osy istnieją trzy kasty: królowe znoszące jaja (jedna lub więcej na kolonię), robotnice lub nierozwinięte płciowo samice oraz trutnie lub samce.
17. Zdecydowana większość samotnych os buduje gniazdo w ziemi.
18. Osy występują we wszystkich możliwych kolorach – choć mogą być klasycznymi żółto-czarnymi/brązowymi owadami, są również metalicznie niebieskie i jaskrawoczerwone.
19. Każdej wiosny królowa zakłada nową kolonię. Wychowuje najpierw kilka robotnic, które powiększają gniazdo i przynoszą jedzenie. Potem zaczyna składać jaja. Kolonia może urosnąć do 50000 os w ciągu jednego lata. Jesienią umierają wszystkie osy z wyjątkiem kilku nowych matek. Nowe królowe spędzają zimę w starym pniu lub norze. Wiosną tworzą nowe kolonie.
20. Zdecydowanie większa liczba os (ponad 100000 gatunków) jest szczególnym rodzajem pasożyta. Są to pasożyty, które składają jaja w gąsienicach lub na gąsienicach innych gatunków owadów. W przeciwieństwie do prawdziwych pasożytów, larwy osy ostatecznie zabijają swoich żywicieli.
21. Jak można odróżnić osę od pszczoły? Zazwyczaj po prostu patrząc na nie. Osy różnią się od pszczół tym, że mają spiczastą (zamiast zaokrągloną) dolną część brzucha i znacznie węższą talię niż pszczoły.
22. Osy są zaciekłymi drapieżnikami, polują i zjadają prawie wszystkie szkodniki, które szkodzą uprawom. Osy żywią się pasikonikami, mszycami, muchami i innymi pszczołami. Jadają również nektar, soki drzewne i owoce. Niektóre osy jedzą żywność ludzką, dlatego też mogą być uciążliwe na piknikach.