Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki i ważne fakty o Zatorze

Zator to małe miasto w województwie małopolskim. Wchodzi w skład powiatu oświęcimskiego, a liczba jego mieszkańców nie przekracza 5 tysięcy osób. Mimo niewielkiej powierzchni, miasto posiada sporo atrakcji i zabytków, o których warto zdobyć więcej informacji, szczególnie jeśli planowany jest wyjazd w te okolice. Poniżej prezentujemy zbiór 10 ciekawostek o Zatorze.

1. KARP

W mieście popularna jest hodowla karpi. Z tego względu uznano ją za stolicę Doliny Karpi, ponadto urządzana jest tutaj impreza Zatorskie Dni Karpia.

2. KSIĘSTWO

W latach 1445–1564 Zator był częścią księstwa zatorskiego.

3. PARKI ROZRYWKI

W mieście działają dwa duże parki rozrywki, jest to Energylandia oraz Zatorland.

4. PRAWA MIEJSKIE

Zator posiadał prawa miejskie od 1292 do 1896 roku. Odzyskał je ponownie dopiero w 1934 roku.

5. NAZWA

Nazwa miejscowości pochodzi od prawdziwego zatoru, jaki wytworzył się na pobliskiej rzece.

6. ZAMEK

W Zatorze stoi zamek, który z biegiem lat zmieniał swoje funkcje. Zbudowano go razem z powstaniem księstwa zatorskiego, był siedzibą górnośląskich książąt piastowskich. Konstrukcja została zamieszczona w rejestrze zabytków województwa małopolskiego.

7. PRODUKTY TRADYCYJNE

Zator posiada wiele wyrobów wpisanych na listę tradycyjnych produktów województwa małopolskiego. Są to m. in. karp zatorski, sernik królewski, karp w zalewie octowej, prażonki polańskie czy kaszana.

8. RAJ DLA WĘDKARZY

W Zatorze, w wyznaczonych terminach można łowić ryby, głównie karpie. Powoduje to duży napływ wędkarzy do miasta.

9. KOŚCIÓŁ

W mieście stoi zabytkowy kościół pw. św. Wojciecha i św. Jerzego, zbudowano go w 1393 roku. Obok świątyni jest grobowiec dawnej właścicielki Zatoru, Apolonii Poniatowskiej. Pod kościołem w kryptach leżą także znaczący ofiarodawcy, są to Anna Potocka-Wąsowiczowa i jej mąż Stanisław Wąsowicz, a także Maurycy i Ludwika Potoccy.

10. ZATORLAND I JEGO ATRAKCJE

Na terenie parku działają sekcje poświęcone mitologii, owadom oraz dinozaurom. W każdej pokazano szczegóły określonej tematyki i przybliżono ich historię. To wszystko sprawia, że jest to idealne miejsce dla dzieci.