Ciekawostki

Ciekawostki, fakty oraz informacje o ssakach dla dzieci

 informacje o ssakach dla dzieci

Jeśli myślisz o zwierzęciu, to jest bardzo duża szansa, że będzie to ssak. Ludzie są ssakami. Koty i psy są ssakami. Tak samo jak zwierzęta hodowlane, takie jak krowy, kozy, świnie i konie. Ssaki to także inne niezwykłe i fascynujące zwierzęta, takie jak jeżozwierze, goryle, żyrafy, nosorożce i kangury. Poznajcie ciekawe ciekawostki o ssakach które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są objęte ścisłą ochroną.

2. Ssaki znajdują się na całym świecie w różnych środowiskach i klimatach.

3. Łasice są stosunkowo małymi, zwinnymi ssakami. Istnieją trzy gatunki łasic, z których najbardziej rozpowszechnione są łasice długoogoniaste.

4. Słoń to największe i najcięższe zwierzę lądowe na Ziemi.

5. Małe słoniki ssą swoją trąbę, tak jak dzieci ssą kciuk. Jest to bez wątpienia odruch wyuczony jeszcze w łonie matki.

6. Większość ssaków jest bezradna, gdy są niemowlętami. Dorosłe ssaki chronią i pomagają w opiece nad dziećmi do czasu, aż będą mogły przetrwać samodzielnie.

ssak

7. Największym ssakiem jest płetwal błękitny ważący nawet 160 ton, a najmniejszym Ryjówka etruska ważąca do 2 gramów.

8. Ssaki są ciepłokrwiste. Ich temperatura ciała pozostaje mniej więcej taka sama przez cały czas, nawet jeśli temperatura ich otoczenia może się zmieniać.

9. Większość ssaków rodzi się żywe, a nie z jaj. Istnieją dwa ssaki, które wykluwają się z jaj, w tym kolczasty mrówkojad i dziobak australijski.

10. Ssaki takie jak szympansy i słonie żyją w regionach tropikalnych. Lisy arktyczne i niedźwiedzie polarne mają swój dom w pobliżu bieguna północnego. Wielbłądy i kojoty żyją na pustyni. Niektóre ssaki, takie jak delfiny, foki i wieloryby, żyją w morzu. Jedna grupa ssaków, nietoperze, potrafią latać.

11. Ssaki jedzące mięso nazywane są mięsożercami. Ssaki, które żywią się wyłącznie roślinami, nazywane są roślinożercami. Ssaki, które jedzą zarówno mięso, jak i rośliny, nazywane są wszystkożercami.

trzy konie

12. Fenek to niewielki ssak z rodziny psowatych, który posiada wielu miłośników. Swój urok zawdzięcza przede wszystkim dużym, charakterystycznym uszom.

13. Tapiry są ssakami kopytnymi, których różne gatunki występują na rozległych terenach Ameryki Środkowej i Południowej oraz w Azji.

14. Słonie uwielbiają wodę, taplanie się w niej i nurkowanie jest to dla nich istny raj, warto również zaznaczyć, że ochładzają się w ten sposób. Lecz zbyt długie posiedzenia w wodzie powodują u słoni choroby stawów.

15. Wszystkie ssaki mają włosy, nawet delfiny i wieloryby, które żyją w oceanie.

16. Żyrafy jedzą ponad 40 kilogramów jedzenia dziennie. Przy diecie liściastej, oznacza to, że większość czasu spędzają na jedzeniu.

ssak

17. Większość ssaków zapewnia swoim młodym więcej ochrony i nauki niż inne zwierzęta.

18. Najsłynniejszym ssakiem opiekującym się swoimi dziećmi jest matka kangur, która nosi swoje dzieci w swojej torbie, dopóki nie skończą one około pierwszego roku życia. Słonie troszczą się o swoje młode przez długi czas, aż do 10 lat.

19. Ssaki mają włosy lub sierść. Wszystkie ssaki mają włosy lub sierść w pewnym momencie swojego życia, chociaż u niektórych ssaków, takich jak wieloryby, jest ona obecna tylko przed porodem.

20. Tkanka tłuszczowa, którą nietoperze magazynują, by przetrwać zimę stanowi 20-30% ich masy ciała.

21. Wszystkie ssaki oprócz mrówkojadów mają zęby.

22. Żyrafy są najwyższymi ssakami na Ziemi. Ich same nogi mają około 1,80 metra wysokości.

23. Wszystkie dzieci ssaków piją mleko od swoich matek.

24. Niedźwiedzie brunatne jedzą wszystko, co znajdą oraz co są w stanie upolować. Są to między innymi grzyby, nasiona, jaja ptaków, dżdżownice, małe leśne zwierzęta, ślimaki czy ryby. Oczywiście, uwielbiają również miód.