10 Fascynujących Atrakcji w Szczytnie 2023

Miasto w województwie warmińsko- mazurskim o bogatej historii, której pozostałością są interesujące zabytki, świadczące o zetknięciu się w tym miejscu różnych wyznań. W mieście tym oznaczono 21 południk. Warte zwiedzania obiekty i inne atrakcje to wizytówki Szczytna. Zobacz też ciekawostki o Szczytnie, o których wcześniej pisaliśmy.

1. Budynek dawnego starostwa

Zabytkowy pseudoklasycystyczny dwupiętrowy budynek dawnego starostwa z 1885 roku z częścią mieszkalną dla starosty. Jest to ciekawy i charakterystyczny dla Szczytna obiekt.

2. Kościół ewangelicko-augsburski

Godny obejrzenia najstarszy w mieście kościół ewangelicko-augsburski budowany w latach 1717-1719 z potężną kwadratową wieżą zwieńczoną hełmem o kształcie kopuły. W środku wiele ciekawych zabytków niespotykanych w innych kościołach.

3. Ruiny średniowiecznego zamku

Ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego z XIX wieku. Największa atrakcja Szczytna. Z dawnej warowni zostały elementy podzamcza, fosa i tzw. Wieża Juranda.

4. Ratusz

Ratusz to następna atrakcja Szczytna. Imponujący gmach z czerwonej cegły o charakterystycznej wieży zegarowej, pełniącej funkcję wieży widokowej, z której można obejrzeć panoramę miasta i okolic.

5. Muzeum Mazurskie

Muzeum Mazurskie, w którym zgromadzono eksponaty prezentujące historię, kulturę i przyrodę Mazur. Ciekawa lekcja regionalnego rzemiosła i kultury.

6. Zabytkowy gmach sądu

Zabytkowy gmach sądu i aresztu z lat 1867-1869 to przykład architektury neorenesansowej. Wybudowany z żółtej, bardzo rzadkiej tu cegły, z ozdobnym arkadowym gzymsem.

7. Zabytkowy kościół

Zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wybudowany w latach 1897-1899. Przykład szczycieńskiej architektury neogotyckiej. We wnętrzu główny ołtarz z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i figurą Niepokalanego Serca Maryi oraz bogato zdobione filary i sklepienie, przepiękna ambona i witraże.

8. Tradycyjna mazurska chata

Tradycyjna mazurska chata z XIX w. nawiązuje do tradycji bartnictwa, od wieków uprawianego w regionie. W środku sień z kominem czyli „czarną kuchnią”, izba świąteczna, zapiecek (będący sypialnią) oraz miejsca dla zwierząt hodowlanych. Wrażenie super!

9. Jezioro Długie

Jezioro Długie. Okrąża je ścieżka piesza i rowerowa o długości 5,3 km. Raj dla rowerzystów i spacerowiczów.

10. Kąpielisko

Kąpielisko. Latem strzeżone i zagospodarowane. Można opalać się na pięknej plaży, pograć w siatkówkę na boisku lub popływać kajakiem lub rowerem wodnym. Zmęczeni mogą przysiąść na ławce, których rząd stoi wzdłuż spacerowej ścieżki.

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Szczytnie

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.