Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Szczytnie

Foto. PanSG / Wikipedia

Szczytno to miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Przyciąga do siebie położeniem w historycznych Prusach Górnych, na obszarze dawnej Galindii, nad jeziorami Długim i Domowym Małym oraz zabytkami, ale można powiedzieć o nim znacznie więcej.

1. Prawa miejskie

Szczytno założone zostało w 1359 roku, zaś prawa miejskie uzyskało w 1723 roku. Jego słowiańska nazwa pochodzi od nazw jezior „Sciten Minor” i „Scitem Maior” lub od nazwy wyrabianych przedmiotów – szczytów (tarcz, a raczej ich metalowych części) przez mieszkańców miasta. Nazwa :Szczytno” została zatwierdzona administracyjna w 1946 roku.

2. Zabytki

Zabytki, które można zobaczyć w tym mieście: Ratusz miejski z 1937 roku, ruiny zamku krzyżackiego z ok. 1370 roku, średniowieczna pompa ssąca, chata mazurska z XIX wieku, dawny zajazd – klasycystyczny z XIX wieku, Trakt Królewiecki (z Warszawy do Królewca), Dom Polski.

3. Atrakcje turystyczne

Atrakcjami turystycznymi miejscowości są między innymi Międzynarodowy Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, oznaczone miejsce południka 21°E, punkt widokowy na wieży ratuszowej, pomnik Henryka Sienkiewicza w symbolicznym miejscu tragedii Juranda i Danusi, rzeźby Pofajdoków w różnych punktach miasta.

4. Granica

Miejscowość leży na granicy pojezierzy olsztyńskiego i mrągowskiego.

5. Synagoga

W 1835 roku zbudowano w Szczytnie synagogę, która została spalona podczas nocy kryształowej (9/10 listopada 1938 roku) przez bojówki histlerowskie.

6. Krzysztof Klenczon

W mieści hucznie obchodzi się Święto Policji 24 lipca, wybory Miss Szczytna oraz Dni i Noce Szczytna – ma to miejsce w ostatni weekend lipca,a główny koncert poświęcony jest postaci Krzysztofa Klenczona.

7. Zamek krzyżacki

W połowie XIV wieku zbudowano tu zamek krzyżacki w miejsce wcześniejszej drewnianej strażnicy.

8. Król Polski Władysław IV Waza

Król Polski Władysław IV Waza przebywał w Szczytnie wraz ze swoim dworem od 16 do 25 lipca 1639 roku.

9. Herb miasta

W herbie miasta znajduje się skaczący zza drzewa jeleń. Zostało ono odkupione od Ełku, gdy to miasto stworzyło własny herb. Kolory flagi Szczytna tożsame są z barwami na fladze Włoch.

10. Nadleśnictwo Szczytno

Na skraju lasu w Nadleśnictwie Szczytno rośnie największy w Polsce świerk: jego obwód to 400 centymetrów, zaś wysokość wynosi 48 metrów.