10 najlepszych atrakcji w Olsztynie

park

Olsztyn położony jest w Warmii, w województwie warmińsko-mazurskim, pełnie też rolę stolicy tego województwa. Miasto stanowi główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy, a także siedzibę władz i instytucji regionalnych.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje w Olsztynie

Ponadto jest to także ważny węzeł kolejowy i drogowy. Olsztyn jest także bardzo ważnym i popularnych ośrodkiem turystycznym. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem miasto nie tylko pełne ciekawych zabytków, ale też o niezwykle malowniczym położeniu. Olsztyn ma do zaoferowania bardzo wiele atrakcji i trudno wymienić je wszystkie, poniżej znajduje się 10 miejsc, spośród których każdy powinien znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.

1. ZAMEK KAPITUŁY WARMIŃSKIEJ to jedna z największych wizytówek Olsztyna. To niezwykle imponujący gotycki budynek, o ponad sześciowiekowej historii. Zamek pełnił funkcje obronne, był także siedzibą administratora dóbr kapituły. Jego najsławniejszym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik, który pełnił tę funkcję w latach 1516-1521. Na jednej z zamkowych ścian zachowała się po nim oryginalna tablica astronomiczna, stanowiąca jeden z najważniejszych elementów zabytkowych zamku. Obecnie w zamku mieście się Muzeum Warmii i Mazur. Można tam też wejść na zamkową wieżę, z której rozpościera się piękny widok na panoramę całego miasta.

2. PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE. W Olsztynie znajduje się największe planetarium w rejonie. Wyposażone zostało ono w nowoczesny sprzęt projekcyjny, co dodatkowo wyróżnia je na tle innych podobnych instytucji. Obserwatorium astronomiczne pozwala natomiast na obserwację Słońca oraz nocnego nieba. Nic dziwnego, że astronomia jest tutaj tak popularna – w końcu w mieście mieszkał swego czasu sam Mikołaj Kopernik.

3. KORTOWO to położone w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody (bo nad samym Jeziorem Kortowskim) miasteczko uniwersyteckie, na terenie którego znajduje się zdecydowana większość obiektów dydaktycznych oraz akademiki poszczególnych uczelnie. Miejsce przyciąga szczególnie ludzi młodych, ponieważ niemalże przez cały czas tętni życiem. Na jego terenie odbywają się także najpopularniejsze w Polsce Juwenalia, zwane „Kortowiadą”. Warto odwiedzić je zwłaszcza w tym okresie.

4. AQUASFERA to w rzeczywistości niezwykle nowoczesne centrum rekreacyjno-sportowe. Kompleks jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Na jego terenie znajduje się między innymi sztuczna rzeka oraz liczne kręcone zjeżdżalnie, które przypadną do gustu szczególnie dzieciom, a także wodne kaskady, baseny sportowe i rekreacyjne oraz jacuzzi, które pozwolą na mniej lub bardziej aktywny wypoczynek dla wszystkich dorosłych. Aquasfera to doskonała atrakcja na każdą pogodę.

5. BAZYLIKA KONTRKATEDRALNA POD WEZWANIEM ŚW. JAKUBA APOSTOŁA jest nie tylko najstarszą (wybudowaną w II połowie XIV wieku), ale także najbardziej okazałą budowlą w całym mieście. Bazylika poszczycić się może pięknymi, zabytkowymi, gotyckimi wnętrzami. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz, ambona oraz organy. Latem w Bazylice odbywają się bardzo popularne Olsztyńskie Koncerty Organowe.

6. JEZIORA to jedna z największych atrakcji Olsztyna. Mało które miasto może poszczycić się tym, że na jego terenie znajduje się ich aż 11. W Olsztynie natura, reprezentowana właśnie przez jeziora idealnie wkomponowuje się w typowo miejski krajobraz. Ponieważ to właśnie jeziora są głównym powodem, dla których turyści tak licznie odwiedzają Warmię i Mazury, Olsztyn wydaje się być celem idealnym.

7. LAS MIEJSKI to największy w skali europejskiej kompleks leśny, który znajduje się w obrębie miasta. Zajmuje on około 15% powierzchni Olsztyna, dzięki czemu jego mieszkańcy mają szansę na bliski kontakt z naturą i oderwanie się od miejskiego zgiełku, bez konieczności odbycia dalekich podróży. Las Miejski zachęca do aktywnego wypoczynku i rekreacji, na jego terenie znajdują się liczne piesze i rowerowe ścieżki turystyczne.

8. ŁAWECZKA MIKOŁAJA KOPERNIKA jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście. Co prawda znany Polak w Olsztynie spędził zaledwie kilka lat swojego życia, w dość znaczącym stopniu wpłynął na jego losy. Nie tylko bronił go przed najazdem Krzyżaków, prowadził tam także obserwacje astronomiczne, a także napisał znaną rozprawę o reformie pieniądza. Upamiętniająca go ławeczka jest więc tu jak najbardziej na miejscu.

9. WYSOKA BRAMA jest jedną z największych ozdób olsztyńskiej starówki, która sama w sobie warta jest odwiedzenia. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych budowli znajdujących się na terenie miasta oraz najlepiej zachowany element gotyckich miejskich fortyfikacji. Niegdyś broniła wstępu do Olsztyna, dziś jest otwarta dla zwiedzających. A zwiedzić ją naprawdę warto.

10. PIWA Z BROWARU KORMORAN. Nie jest to może typowa atrakcja (która dotyczy wyłącznie pełnoletnich turystów), jednak być w Bydgoszczy i nie spróbować regionalnych piw z browaru „Kormoran” to dla mieszkańców miasta niemałe przewinienie. Warzone tam piwa bazują na starych, lokalnych recepturach, warzone są zaś w oparciu o najdawniejsze tradycje piwowarskie. Piwa z „Kormorana” otrzymały nawet certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle, warto więc osobiście przekonać się, co świadczy o ich wyjątkowości.

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Olsztynie

3.6/5 - (liczba ocen: 11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.