10 najlepszych atrakcji w Mikołajkach w 2020 roku

Mikołajki
źródło: Marek i Ewa Wojciechowscy / Wikipedia

Mikołajki to jedno z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Ze względu na swoje niezwykle malownicze położenie nazywane są często „polską Wenecją”. Miasto znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, a konkretnie na Mazurach, w Krainie Wielkich Jezior.

Rejs statkiem pasażerskim na Mazurach

Statek Gałczyński i statek Kazimierz na jeziorze Tałty

Rejsy statkami pasażerskimi po mazurskich jeziorach

To szansa, by poznać Mazury z innej perspektywy. Pasażerowie nacieszą się niezwykłymi widokami, których po prostu nie da się zobaczyć na lądzie. To świetna propozycja dla rodzin z dziećmi, dla par i dla grupy znajomych.

Trasy, cenniki rejsów i bilety online można znaleźć na stronie: https://www.hotel-port.pl/zegluga/oferta

Statek Kazimierz płynący ze Starych Sadów do Mikołajek

Statki cumują przy Al. Żeglarskiej oraz Al. Kasztanowej w Mikołajkach i robią regularne kursy na jezioro Śniardwy i z powrotem, a także na jezioro Bełdany, z przerwą w Rucianem-Nidzie.

Szczególnie zapraszamy na rejsy największą jednostką na Mazurach – statkiem K. I. Gałczyński z maksymalną liczbą pasażerów wynoszącą 250 osób. Pozostałe statki to Mikołajki (150 osób), Kazimierz (120 osób) oraz Sybilla (48 osób).

Statki Żeglugi Pasażerskiej Mikołajki należącej do Hotelu Robert’s Port**** mogą być także wynajmowane indywidualnie na rejsy wycieczkowe dla grup.

Statek Gałczyński na jeziorze Tałty

BILETY

Bilety można kupić w kasie biletowej w porcie – przejdź do mapy >> (Al. Żeglarska, między mostem samochodowym a kładką dla pieszych), u kapitana statku, na stronie internetowej lub w recepcji hotelu.

ZNIŻKI

Goście Hotelu Robert’s Port**** otrzymują 10% rabatu (bilet do kupienia w recepcji). Dla grup szkolnych i powyżej 15 osób ceny ustalamy indywidualnie. Bilet ulgowy przysługuje dzieciom w wieku 5 – 12 lat. Dzieci do 5 lat korzystają z rejsu bezpłatnie. Rabaty nie sumują się.

KONTAKT

tel. +48 503 018 600

[email protected]

Zobacz też -> Najważniejsze atrakcje dla dzieci na Mazurach

Krzyżują się tam główne szlaki wodne. Turyści odwiedzają Mikołajki głównie ze względu na bajeczne mazurskie krajobrazy, ale czeka tam na nich o wiele więcej atrakcji. Najpopularniejsze z nich wymienione zostały poniżej.

1. WIOSKA ŻEGLASKA jest miejscem, które odwiedzić powinna każda osoba decydująca się na wypoczynek w tej okolicy. Mikołajki są miasteczkiem żeglarzy, a znajdujący się tam port jest jednym z największych w rejonie. W sezonie letnim wioska tętni życiem i odwiedzają ją nie tylko turyści pragnący samodzielnie wypłynąć w rejs po okolicznych jeziorach. Portowe tawerny, w których unosi się zapach smacznego jedzenia, a czas odwiedzającym je osobom umilają szanty to najlepsze miejsce, aby poczuć mazurski klimat.

2. PORT RYBITWA jest miejscem, gdzie miłośnicy aktywnego wypoczynku na wodzie mają możliwość wynajęcia łodzi (zarówno tych wymagających posiadania uprawnienia sternika motorowodnego, jak i niewymagających żadnych uprawień), a także rowerków wodnych i innego sprzętu wodnego, który umożliwia odkrywanie urokliwych zakątków Mazur przemierzając wodne szlaki.

3. MUZEUM REFORMACJI POLSKIEJ to pierwsze w kraju muzeum poświęcone w całości historii polskiej reformacji. W jego posiadaniu znajdują się unikatowe zbiory zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do roku 1945, w tym cenne druki, dokumenty, zdjęcia itp., związane z ruchem reformacyjnym na terenie Mazur, Polski i Europy. Wydawnictwa książkowe obejmują między innymi druki oficyn królewieckich, cieszyńskich, dolnośląskich, berlińskich i łużyckich. Muzeum odwiedzić powinny wszystkie osoby, które lubią znać historię miejsca, w którym się znajdują.

4. MAZURSKIE JEZIORA, które znajdują się w pobliżu Mikołajek to Tałty (najgłębsze jezioro rynnowe na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich) oraz Mikołajskie, wzdłuż którego ciągnie się prowadząca do portu jachtowego promenada. Znajdujące się w okolicy jeziora zwiedzić można między innymi dzięki turystycznym rejsom, które organizowane są między innymi przez Żeglugę Mazurską.

5. ULICA MICHAŁA KAJKI to najstarsza i najdłuższa ulica w mieście. Mieszkańcy Mikołajek zwykli nawet mówić, że „ulica Michała Kajki to całe Mikołajki”. Ulica ciągnie się na długości 2, 5km, znajdujące się przy niej domy pochodzą z początku XX wieku, zaś uroku dodają im piękne, wysokie lipy. Ulica jest bardzo popularna wśród turystów, nie tylko ze względu na znajdujące się tam hoteliki i kwatery prywatne, ale też liczne bary, restauracje, sklepy itp.

6. TROPIKANA AQUAPARK znajduje się przy ulicy Mrągowskiej, w Hotelu Gołębiowskim. Na terenie obiektu znajdują się liczne baseny, zarówno wewnętrzne (basen sportowy o długości 25m, szerokości 12m igłębokość od 1, 6m do 2, 5m; basen rekreacyjny z falą o długości 20m, szerokości 10m i głębokości 1, 6m; basen letnio-zimowy z hydromasażami; basen rzeka; basen szkolny; brodzik dla dzieci), jak i dostępne w sezonie letnim baseny zewnętrzne (basen sportowy; basen rekreacyjny z biczami wodnymi; brodzik dla dzieci). Ponadto na terenie aquaparku skorzystać można z sauny (zarówno parowej, jak i suchej o odprężających nutach zapachowych świerku, eukaliptusa czy ziół alpejskich), wanny jacuzzi, tężni solankowej, jaskini solnej, jaskini śnieżno-lodowej, siłowni, piaskownicy „deszczownicy” oraz kilku zjeżdżalni. Idealne miejsce dla całej rodziny.

7. KOŚCIÓŁ EWNGELICKI POD WEZWANIEM ŚWIĘTEJ TRÓJCY zaprojektowany został przez Karla Friedricha Schinkela. Budowla pochodzi z 1842 roku. Na szczególną uwagę zasługują drewniane empory, sklepienie kolebkowe z kasetonami, oraz wieża z 1880 roku.

8. KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ to neogotycka budowla z 1910 roku. Mieści się przy ulicy Mikołaja Kajki. Wewnątrz świątyni znajdują się liczne obiekty warte zobaczenia, między innymi zbudowane z drewna dębowego ołtarze boczne, ufundowane przez parafian dzwony, liczne obrazy i witraże.

9. PROM NA LINIE to jedyna tego typu atrakcja na całych Mazurach. Atrakcja ta nie znajduje się w samych Mikołajkach, a pobliskiej miejscowości Wierzba. Prom łączy dwa przeciwległe brzegi jeziora Bełdany, porusza się natomiast przy pomocy biegnącego dnem akwenu lina. Promem podróżować mogą zarówno turyści piesi, jak i zmotoryzowani. Skorzystanie z promu pozwala nie tylko znacznie skrócić drogę do Popielna – miejscowości, w której znajduje się między innymi centrum badawcze Polskiej Akademii Nauk, ale też umożliwiają podziwianie okolic Mikołajek z perspektywy jeziora.

10. WIOSKA GALINDÓW również nie znajduje się w Mikołajkach, jest od nich oddalona o 12 km i położona jest pośród niezwykle malowniczych lasów Puszczy Piskiej. W wiosce znajdują się między innymi ytualne kamienne kręgi, domy Galindów, leśne uroczyska i pieczary, których celem jest odtworzenie życia dawnych mieszkańców Prus – plemienia Galindów.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Mikołajkach
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *