Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Mikołajkach w 2024

Mikołajki
źródło: Marek i Ewa Wojciechowscy / Wikipedia

Mikołajki to jedno z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Ze względu na swoje niezwykle malownicze położenie nazywane są często „polską Wenecją”. Miasto znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, a konkretnie na Mazurach, w Krainie Wielkich Jezior.

Zobacz też -> Najważniejsze atrakcje dla dzieci na Mazurach

Krzyżują się tam główne szlaki wodne. Turyści odwiedzają Mikołajki i okolice głównie ze względu na bajeczne mazurskie krajobrazy, ale czeka tam na nich o wiele więcej atrakcji. Najpopularniejsze z nich wymienione zostały poniżej.

1. Wioska Żeglarska

Jest miejscem, które odwiedzić powinna każda osoba decydująca się na wypoczynek w tej okolicy. Mikołajki są miasteczkiem żeglarzy, a znajdujący się tam port jest jednym z największych w rejonie. W sezonie letnim wioska tętni życiem i odwiedzają ją nie tylko turyści pragnący samodzielnie wypłynąć w rejs po okolicznych jeziorach. Portowe tawerny, w których unosi się zapach smacznego jedzenia, a czas odwiedzającym je osobom umilają szanty to najlepsze miejsce, aby poczuć mazurski klimat.

2. Port rybitwa

Jest miejscem, gdzie miłośnicy aktywnego wypoczynku na wodzie mają możliwość wynajęcia łodzi (zarówno tych wymagających posiadania uprawnienia sternika motorowodnego, jak i niewymagających żadnych uprawień), a także rowerków wodnych i innego sprzętu wodnego, który umożliwia odkrywanie urokliwych zakątków Mazur przemierzając wodne szlaki.

3. Muzeum reformacji polskiej

To pierwsze w kraju muzeum poświęcone w całości historii polskiej reformacji. W jego posiadaniu znajdują się unikatowe zbiory zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do roku 1945, w tym cenne druki, dokumenty, zdjęcia itp., związane z ruchem reformacyjnym na terenie Mazur, Polski i Europy. Wydawnictwa książkowe obejmują między innymi druki oficyn królewieckich, cieszyńskich, dolnośląskich, berlińskich i łużyckich. Muzeum odwiedzić powinny wszystkie osoby, które lubią znać historię miejsca, w którym się znajdują.

4. Mazurskie jeziora

Znajdują się w pobliżu Mikołajek to Tałty (najgłębsze jezioro rynnowe na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich) oraz Mikołajskie, wzdłuż którego ciągnie się prowadząca do portu jachtowego promenada. Znajdujące się w okolicy jeziora zwiedzić można między innymi dzięki turystycznym rejsom, które organizowane są między innymi przez Żeglugę Mazurską.

5. Ulica Michała Kajki

To najstarsza i najdłuższa ulica w mieście. Mieszkańcy Mikołajek zwykli nawet mówić, że „ulica Michała Kajki to całe Mikołajki”. Ulica ciągnie się na długości 2, 5km, znajdujące się przy niej domy pochodzą z początku XX wieku, zaś uroku dodają im piękne, wysokie lipy. Ulica jest bardzo popularna wśród turystów, nie tylko ze względu na znajdujące się tam hoteliki i kwatery prywatne, ale też liczne bary, restauracje, sklepy itp.

6. Tropikana Aquapark

Znajduje się przy ulicy Mrągowskiej, w Hotelu Gołębiowskim. Na terenie obiektu znajdują się liczne baseny, zarówno wewnętrzne (basen sportowy o długości 25m, szerokości 12m igłębokość od 1, 6m do 2, 5m; basen rekreacyjny z falą o długości 20m, szerokości 10m i głębokości 1, 6m; basen letnio-zimowy z hydromasażami; basen rzeka; basen szkolny; brodzik dla dzieci), jak i dostępne w sezonie letnim baseny zewnętrzne (basen sportowy; basen rekreacyjny z biczami wodnymi; brodzik dla dzieci). Ponadto na terenie aquaparku skorzystać można z sauny (zarówno parowej, jak i suchej o odprężających nutach zapachowych świerku, eukaliptusa czy ziół alpejskich), wanny jacuzzi, tężni solankowej, jaskini solnej, jaskini śnieżno-lodowej, siłowni, piaskownicy „deszczownicy” oraz kilku zjeżdżalni. Idealne miejsce dla całej rodziny.

7. Kościół Ewangelicki Pod Wezwaniem Świętej Trójcy

Zaprojektowany został przez Karla Friedricha Schinkela. Budowla pochodzi z 1842 roku. Na szczególną uwagę zasługują drewniane empory, sklepienie kolebkowe z kasetonami, oraz wieża z 1880 roku.

8. Kościół Matki Bożej Różańcowej

To neogotycka budowla z 1910 roku. Mieści się przy ulicy Mikołaja Kajki. Wewnątrz świątyni znajdują się liczne obiekty warte zobaczenia, między innymi zbudowane z drewna dębowego ołtarze boczne, ufundowane przez parafian dzwony, liczne obrazy i witraże.

9. Prom na linie

To jedyna tego typu atrakcja na całych Mazurach. Atrakcja ta nie znajduje się w samych Mikołajkach, a pobliskiej miejscowości Wierzba. Prom łączy dwa przeciwległe brzegi jeziora Bełdany, porusza się natomiast przy pomocy biegnącego dnem akwenu lina. Promem podróżować mogą zarówno turyści piesi, jak i zmotoryzowani. Skorzystanie z promu pozwala nie tylko znacznie skrócić drogę do Popielna – miejscowości, w której znajduje się między innymi centrum badawcze Polskiej Akademii Nauk, ale też umożliwiają podziwianie okolic Mikołajek z perspektywy jeziora.

10. Wioska Galindów

Również nie znajduje się w Mikołajkach, jest od nich oddalona o 12 km i położona jest pośród niezwykle malowniczych lasów Puszczy Piskiej. W wiosce znajdują się między innymi kamienne kręgi, domy Galindów, leśne uroczyska i pieczary, których celem jest odtworzenie życia dawnych mieszkańców Prus – plemienia Galindów.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Mikołajkach