10 najważniejszych atrakcji dla dzieci na Mazurach

Mazury

Spędziłem wiele lat na Mazurach i absolutnie kocham ten fantastyczny region w Polsce. Mazury, często pomijane przez wielu turystów, którzy wolą spędzać czas w Gdańsku, Warszawie czy Krakowie, mają wiele do zaoferowania.

1. Zwierzyniec Warmiński w Olsztynie

Ciekawym miejscem na wycieczkę z dziećmi jest Zwierzyniec Warmiński. Spotkać można tutaj daniele, jelenie, kangury, a także świnki wietnamskie. Obiekt ten został stworzony przez wielkiego pasjonata przyrody, który sam chętnie oprowadza wycieczki po terenie Zwierzyńca, z wielką pasją opowiadając o zgromadzonych tu zwierzętach oraz o samym miejscu.

2. Mrongoville koło Mrągowa

Miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy fani westernów bez względu na wiek. Mieści się tutaj plac zabaw dla najmłodszych z huśtawkami, dmuchańcem, a także grami zręcznościowymi takimi jak strzelanie z łuku, rzuty podkową, płukanie złota. Zagrać tutaj można także w interaktywną zabawę- Desperados, której scenariusz obejmuje m. in. pojedynek rewolwerów, napad na bank. Podziwiać można także pokazy kaskaderskie jazdy na koniach, a także odwiedzić muzeum indiańskie.

3. Galindia w pobliżu Mikołajek

To magiczne miejsce pełne niespodzianek. Odwiedzić tutaj można Bursztynową Komnatę, pieczary, lochy demonów oraz termy. Podczas wizyty w tym miejscu można nauczyć się odróżniać tropy zwierząt, grać na bębnach oraz kopać bursztyn. W okresie zimowym odbywają się tutaj kuligi. Działa także lodowisko. Istnieje również możliwość pojeżdżenia na nartach.

4. Planetarium i Obserwatorium Olsztyńskie

Obserwatorium znajduje się w budynku dawnej wieży ciśnień. Historia tego miejsca sięga 1899 roku. Planetarium rozpoczęło tutaj swoją działalność w 1976 roku. Odgrywa głównie rolę popularyzatorską i edukacyjną. Pokazy teleskopowe nocnego nieba można podziwiać w każdy poniedziałek, środę i piątek.

5. Wioska indiańska w Spytkowie

Na 10-hektarowym gospodarstwie nieopodal Giżycka zrekonstruowana została wioska indiańska z prawdziwymi tipi. Mieści się tutaj także Muzeum Indian. Na ekspozycjach podziwiać można stroje, broń, zabawki, indiańskie rękodzieła oraz przedmioty codziennego użytku.

6. Mazurolandia

To park o powierzchni 30000 m2, na którego powierzchni mieszczą się najpiękniejsze, doskonale odwzorowane zabytki tego regionu. Na miejscu znajduje się także przymierzalnia strojów historycznych, park militariów z pojazdami militarnymi oraz zbiorami broni z czasów II wojny światowej oraz Park Rozrywki dla dzieci. Na terenie Parku Rozrywki znajduje się kolejka elektryczna oraz trampolina, dmuchane zjeżdżalnie, basen z piłeczkami, bungee i huśtawki.

7. Leśne Arboretum Warmii i Mazur

Miejsce to powstało w 1989 roku przy współpracy z naukowcami. Głównym założeniem tego miejsca jest ochrona obecnych tu gatunków roślin. Dzięki darowi Arboretum SGGW w Rogowie w 1990 roku zostały tu posadzone pierwsze krzewy i drzewa. Zwiedzanie odbywa się poprzez spacer po określonych działach. W dziale flory polskiej mieści się ponad 300 gatunków krzewów i drzew występujących na terenie Polski. Część kolekcyjna obejmuje około 700 gatunków krzewów i drzew. Podziwiać tutaj można m. in. jałowce, klony, róże dziko żyjące, świerki, jodły, suchodrzewy i inne. Las naturalny jest kolejnym działem wartym uwagi. Wielu zwiedzających uznaje tą część za najciekawszą. Jest to fragment lasu z pomnikowymi drzewami. W ostatnich latach powstało Lapidarium geologiczne, na terenie którego obejrzeć można kolekcję kamieni i głazów z terenów Warmii i Mazur.

8. Mazurskie Zoo Safari w Okrągłem koło Giżycka

Teren zoo obejmuje około 100 hektarów i żyje tutaj około 400 gatunków zwierząt. Zwierzęta mieszkają w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych. Spotkać tutaj można jelenie, daniele, dziki, muflony, kozy, konie wielkopolskie, kucyki. Co ciekawe zwiedzanie odbywa się z bryczek i samochodów terenowych. Istnieje możliwość wstawienia do nich fotelika dziecięcego. Zwiedzanie odbywa się także w okresie zimowym. Istnieje wtedy możliwość oglądania zwierząt z ciągników z saniami. Przed przyjazdem warto zadzwonić do właścicieli celem rezerwacji miejsca w przyczepie.

9. Plenerowa inscenizacja bitwy pod Grunwaldem

Impreza to część obchodów Dni Grunwaldu. Zjeżdżają się tutaj miłośnicy historii z całej Europy. Każdego roku w inscenizacji bierze udział około 1400 miłośników średniowiecza. Całość dzieje się na oczach blisko 100 tysięcznego tłumu. To wydarzenie to wspaniała okazja do zapoznania się z historią tego miejsca oraz z poznaniem bliżej tej wspaniałej bitwy.

10. Aquasfera w Olsztynie

Aquasfera jest nowoczesnym kompleksem dla miłośników relaksowania się w wodzie. Miejsce to jest podzielone na klub fitness, basen rozgrzewkowy, basen olimpijski, część rekreacyjną, restaurację, a także obecny jest tutaj sklep sportowy. Basen olimpijski jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Znajduje się tutaj widownia gotowa pomieścić do 1500 osób. Obecna jest tutaj także trybuna dla zawodników, na której miejsce możne znaleźć do 140 osób. Korzystając z basenu rekreacyjnego, można wypróbować takie atrakcje jak kaskada wodna, masaże podwodne, leżanki, bicze wodne oraz sztuczna rzeka. Specjalnie z myślą o najmłodszych zainstalowano w tym miejscu dwie zakręcone zjeżdżalnie oraz brodzik. Korzystać można również z saun.

4.7/5 - (liczba ocen: 21)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 22 marca 2021 o 12:50

    Ta strona mi się podoba!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.