Polska

10 najlepszych atrakcji w mieście Ruciane-Nida

Ruciane Nida
źródło: Przemysław Wierzbowski / Wikipedia

Ruciane-Nida to miejscowość położona w województwie warmińsko-mazurskim. W jej okolicy znajduje się Jezioro Nidzkie i Guzianka Wielka. Liczy ona 17 km kwadratowych i około 5 tys. mieszkańców.

Założone w 1595, początkowo zamieszkiwali głównie rybacy. W 1639 we wsi tej gościł król Władysław IV. Początkowo Ruciane-Nida funkcjonowała jako dwie odrębne miejscowości. Rozwój i poszerzanie działalności którymi zajmowali się mieszkańcy sprawiło że po otworzeniu zakładu płyt pilśniowych i wiórowych obie te miejscowości połączyły się w jedną. Obecnie zakłady nie działają, a miejscowość przyciąga turystów spokojem i naturalnym pięknem. Znajduje się tam kilka ciekawych miejsc które warto odwiedzić.

1. Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej

Ten pochodzący z XX wieku obiekt, kogo należał do okręgu duszpasterskiego ewangelickiego a później na mocy decyzji został przekazany katolikom. Za budynkiem znajduje się kompleks mieszkalny z mieszkaniami dla proboszcza, kancelarią i salą do spotkań z młodzieżą. Całość utrzymuje styl zbliżony do neogotyckiego.

2. Wyłuszczarnia nasion

W 1890 w miejscowości tej powstała wyłuszczarnia nasion imienia Zdzisława Borońskiego. Był to największy tego typu obiekt w Prusach. Dziś stanowi zabytek do którego można wejść oraz poznać zasady działania oraz historię.

3. Fortyfikacje

Dla fanów historii miejscem które warto odwiedzić będzie kompleks fortyfikacji pochodzący z czasów II wojny światowej. Liczne bunkry i okopy są pozostałością po czasach gdy w tamtych lasach walczyli i ginęli żołnierze.

4. Borejszówka

Ten charakterystyczny budynek, z dachem przypominającym odwróconą łódź, był domem Jerzego Borejszy. Był on założycielem czasopisma,, Czytelnik” a w tym budynku przyjmował swoich gości. Wśród nich byli między innymi Józef Cyrankiewicz, Karol Małłka czy późniejszy laureat Nagrody Nobla Pablo Neruda. Ze względu na swoją nietypową budowę stanowi nie lada atrakcje i ciekawe miejsca fotograficzne.

5. Wieża wodna

Najstarszym przykładem architektury kolejowej jest wieża która odpowiadała za zasilanie wodą parowozów.

6. Parowozownia

Drugim budynkiem związanym z koleją jest stara parowozownia, która w latach 90 została zaadaptowana na stołówkę i biura ośrodka wypoczynkowego. Obecnie jest to miejsce w którym możemy podziwiać liczne lokomotywy i parowozy z minionych czasów.

7. Szlak wodny

Innym ciekawym miejscem które warto zobaczyć jest śluza guzianka. Odpowiada ona za połączenie jezioro Bełdany z Guzianką Małą. Rocznie przepływa przez nią 20 tys. łodzi.

8. Muzeum Gałczyńskiego

Nieopodal miejscowości znajduje się również bardzo ciekawe muzeum, poświęcone zostało Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu. Odwzorowano tam gabinet poety, oraz wszelkie urządzenia służące artyście. Podczas zwiedzania tego muzeum my się ciekawostek na temat życia urodziny poety. Jest to niesamowicie ciekawe miejsce w którym można miło spędzić weekend i dowiedzieć się coś na temat jednego z najznamienitszych poetów Polski. Ponadto w lipcu i sierpniu można posłuchać jego poezji w czasie wieczorków poetyckich.

9. Rezerwat Dzikich Zwierząt

Na 100 hektarach można zobaczyć tam zwierzęta które żyją na terenie Puszczy Piskiej. Należą do nich między innymi, wilki, żubry, daniele, łosie czy sarny. Dzięki naturalnej i spokojnej lokalizacji miejscowość ta jest bardzo atrakcyjna dla turystów, którzy starają się uciec od miejskiego zgiełku i nieustannej pogoni za pracą.

10. Jeziora Guzianka Mała i Bełdany

Są to bardzo malownicze jeziora z licznymi plażami. Stanowią idealne miejsce w którym można wypocząć na plaży i popływać. Nie ma tam też nadmiaru turystów przez co jest cisza i spokój.

Dzięki dostępowi do jezior mogą wypoczywać tam zarówno ci którzy chcą wylegiwać się na plaży jak i ci którzy łódką czy kajakiem wolą poznawać jezioro. Dzięki bogatej faunie jest to również raj dla wędkarzy. Jest to Idealne miejsce do spędzenia weekendu czy całego urlopu zarówno z rodziną jak i przyjaciółmi. Hotele i nastrojowe restauracje sprzyjają spędzaniu czasu z naszą drugą połówką. Atrakcji na pewno nie zabraknie.