10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Szczawnicy 2021

Szczawnica

Spędzasz urlop w Szczawnicy lub mieszkasz w okolicy? Pewnie zastanawiasz się, jak sprawić by Twoje dziecko się tu nie nudziło. Nie zastanawiaj się więcej, przeczytaj poniższe 10 propozycji najlepszych atrakcji dla dzieci w Szczawnicy. Sprawdź też nasze artykuły o najlepszych restauracjach w Szczawnicy oraz o ciekawostkach na temat Szczawnicy.

1. Spływ Dunajcem

Szczawnica zlokalizowana jest w okolicy bardzo atrakcyjnej pod względem przyrodniczym. Warto tego doświadczyć z innej perspektywy. Dobrą propozycją jest spływ Dunajcem, ale nie kajakami, a tradycyjną tratwą. Spływ na starodawnych tratwach jest unikalną rozrywką na skalę światową, której nie doświadczysz nigdzie indziej. Taka przyjemność trwa ok. 2 godzin, a koszt to 24, 50zł / bilet ulgowy i 49zł / bilet normalny.

2. Jazda na nartach

Stok Palenica oferuje idealne warunki zarówno do nauki jazdy na nartach jak i dla tych bardziej doświadczonych. Rodzinom z dziećmi polecamy trasę familijną. Ze względu na panujący tu mikroklimat oraz armatki śnieżne uprawianie tu narciarstwa możliwe jest przez cały rok. Popularność stoków wśród narciarzy oraz ilość rozgrywających się w Palenicy zawodów sportowych świadczy o atrakcyjności miejsca.

3. Kolej Linowa Palenica

Kolej Linowa Palenica usytuowana w samym Centrum Szczawnicy blisko końcowego przystanku spływu Dunajcem. Wjazd na górę czteroosobową koleją krzesełkową będzie dla dzieci nie lada atrakcją. W trakcie kilku minut jazdy można podziwiać naprawdę piękne widoki. Na szczycie Palenicy również rozciąga się piękna panorama na pasmo Pienin oraz Tatry i Szczawnicę. Z biletami ze spływu Dunajcem uzyskacie rabat na kolejkę krzesełkową, ale tylko w ten sam dzień. Nie tylko sam przejazd kolejką jest atrakcją dla dzieci. Na szczycie czekają na nie zjazdy bobslejami oraz dmuchańce do skakania. Z myślą o najmłodszych tuż przy górnej stacji kolei przygotowano Szlak Przygody, gdzie spotkacie bajkowe zwierzęta, ogromne grzyby i owady a także „zwierzoskopy” – głowy zwierząt, przez które można obserwować okolicę.

4. Zamek w Niedzicy i Czorsztynie

Tylko pół godziny samochodem od Szczawnicy leży wspaniały średniowieczny Zamek Dunajec w Niedzicy. Warownię można zwiedzać z przewodnikiem, który w ciekawy sposób odpowie na każde pytanie. Zobaczyć tu można m. in. eksponaty związane z historią obiektu, izbę tortur, salę myśliwską oraz izbę straży. W zamku znajduję się restauracja i kawiarnia. Dla dzieci to miejsce rozbudzające wyobraźnię, którego nie możecie pominąć. Jeśli tam się Wam spodobało, polecamy również pobliskie ruiny Zamku Czorsztynie.

5. Sala Zabaw Pieninolandia

W górach trzeba mieć plan zastępczy na spędzanie czasu z dziećmi w przypadku deszczowej pogody. Sala Zabaw Pieninolandia w Szczawnicy to właśnie odpowiednie miejsce na taką ewentualność. Nieduża sala choć świetnie wyposażona. Dzieci mogą tu robić wszystko to, czego w domu im nie wolno. Wspinać się, skakać, rzucać piłeczkami, po prostu świetnie i głośno się bawić.

6. Rowerowe wycieczki

Rodzinna wycieczka rowerowa jest zawsze przyjemną formą spędzania czasu, a w Szczawnicy jest wiele szlaków i możliwości. Nie musimy obawiać się pędzących samochodów i ruchliwych ulic, jest wiele ścieżek wśród drzew. Rodzicom z najmłodszymi dziećmi polecamy Park Dolny w Szczawnicy, z pięknym oczkiem wodnym, altaną, sztuczną grotą i wieloma ścieżkami i ławeczkami.

7. ABlandia. Park linowy Krościenko

Park linowy w bliskim sąsiedztwie Szczawnicy to atrakcja dla dzieci, które rozpiera energia i nie boją się wyzwań. Świetnie przygotowane i dobrze zabezpieczone trasy zarówno dla maluchów jak i starszych dzieci, otoczone drzewami, dają możliwość aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Oczywiście każdy uczestnik przechodzi profesjonalne szkolenie, otrzymuje kask i rękawiczki.

8. Imprezy sezonowe

Ze względu na uzdrowiskowy charakter miasta i dużą liczbę odwiedzających go turystów, w sezonie letnim odbywa się tu wiele ciekawych imprez. Rodzinom z dziećmi polecamy Lato Pienińskie – cykl imprez weekendowych, na które składają się festiwale, festyny, występy zespołów regionalnych, folkowych, estradowych, kiermasze twórców ludowych i konkursy. Warto również uczestniczyć w Redyku w Jaworkach – to tradycyjny przepęd owiec oraz pokaz obyczajów pasterskich. Podczas Redyku dzieci mogą podziwiać napad zbójnicki, pasowanie na zbójnika roku i jego frajerkę, Bieg Baców po okolicznych halach i występy zespołów folklorystycznych.

9. Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy

Dla dzieci i młodzieży z Szczawnicy i okolic organizowane są tu ciekawe zajęcia i warsztaty m. in. muzyczne i rękodzieła artystycznego. Poprzez takie zajęcia rozwijają się w dzieciach zdolności plastyczne i muzyczne oraz jest to okazja do poznawania i kultywowania tutejszej kultury.

10. Jezioro Czortyszyńskie

Świetne na odpoczynek z rodziną, wycieczkę i relaks. Po jeziorze kursują stateczki „Czorsztynianka” pomiędzy Czorsztynem a Niedzicą. Z Niedzicy można także popłynąć wycieczkowym „Harnasiem”.

Czytaj dalej: Najlepsze Atrakcje w Szczawnicy

4.9/5 - (18 votes)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *