Polska

Łeba Atrakcje 2024. 20 Najlepszych Miejsc w Łebie 🌅

statki

Łeba to miasto w północnej Polsce, leżące w województwie pomorskim. Posiada liczne atrakcje w 2024 roku. Jest położona na pięknym Wybrzeżu Sowińskim w powiecie lęborskim. To znana i lubiana miejscowość turystyczna odwiedzana przez turystów. Warto wybrać się tu na wypoczynek z całą rodziną. Można znaleźć mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi w Łebie. Oto najlepsze atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić w Łebie.

1. Plaża w Łebie

fot. Tomasz „Nemo5576” Górny / Wikipedia

Plaża w Łebie jest naprawdę imponująca – szeroka, piękna i pusta, zwłaszcza we wrześniu lub maju. Piasek jest tak delikatny i mięciutki, jak nigdzie indziej. To idealne miejsce do wypoczynku, szczególnie dla rodzin z dziećmi, ponieważ woda jest oznaczona bojami i jest dość płytka. Co parę kilkanaście metrów znajduje się budka z ratownikami, a plaża jest strzeżona. Dostępne są płatne toalety oraz punkty, w których można dostać lody, jedzenie i napoje. Plaża ta oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

2. Wydma Łącka

fot. Klaus-Dieter Keller / Wikipedia

Wydmy leżące niedaleko Łeby na terenie Słowińskiego Parku Narodowego to idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Ruchome Wydmy nazywane są polską pustynią. Jest to miejsce fascynujące w którym można zobaczyć jak wiatr ciągle przenosi piasek z miejsca na miejsce. Dzieci mogą beztrosko pobiegać na piasku czując się jak na prawdziwej pustyni. To kolejna atrakcja, która przyciąga turystów i zapewnia niezapomniane wrażenia.

3. Plaża wschodnia

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Plaża w Łebie jest szeroka i piękna, a jej linię brzegową dopełnia daleka mielizna, dająca dzieciom mnóstwo zabawy. Najważniejszą cechą tej plaży jest jej oddalenie od miasteczka, przez co nie jest mocno zatłoczona, w przeciwieństwie do plaży po drugiej stronie portu. Polecam ją wszystkim! Czystość plaży jest imponująca, dużo jest śmietników, a piasek jest drobny i przypomina mąkę. Jest to atrakcja idealna dla tych, którzy preferują spokojniejsze i mniej zatłoczone miejsca.

4. Żegluga Pasażerska Łeba

fot. Brosen / Wikipedia

Fascynująca przygoda żeglarska dla całej rodziny. Rejsy statkiem odbywają się w okresie od maja do października. Rejs trwa około 45 minut, więc dzieci z chęcią będą chciały płynąć i podziwiać widoki. Można również wypłynąć wieczorową porą i zobaczyć piękny i niezapomniany zachód słońca.

5. Discovery Park

fot. pixabay.com

Park rozrywki dla małych dzieci oferuje mnóstwo emocji: od szalonego ślizgania się po stoku górskim, po ekstremalną wspinaczkę, a nawet wyścigi na autodromie. Droga do tego miejsca jest dobrze oznaczona, więc dotarcie tam jest łatwe. Atrakcje zróżnicowane także i maluchy mające 3 lata i dzieci starsze znajdą coś dla siebie. Dla dzieci dostępny jest tor do jazdy imitujący ruch drogowy – dobre połączenie zabawy i nauki. Jest to doskonała atrakcja zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych dzieci, które szukają rozrywki.

6. Muzeum Motyli

fot. MOs810 / Wikipedia

Wspaniały sposób, aby poznać motele i sposoby ich życia. Można tu spędzić sporo czasu – to nie tylko 15 minut! Moim zdaniem Muzeum Motyli jest wspaniałym miejscem do poznania i nauczenia się o owadach. Można tu spędzić znacznie więcej czasu, niż się spodziewasz. Cena za wstęp jest też dobra, a interaktywne przerywniki sprawiają, że wizyta staje się jeszcze ciekawsza. Zdecydowanie polecam to miejsce jako atrakcję edukacyjną i rozrywkową zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

7. illuzeum

fot. pixabay.com

Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz przetestować różne eksperymenty z pogranicza nauki, zapraszamy do odwiedzenia tego ekscytującego miejsca, wypełnionego ciekawymi eksponatami, które wykorzystują iluzje optyczne i inne mniej znane prawa fizyki. Twoje dzieci będą zachwycone tym, co zobaczą, a Ty również nie będziesz się nudzić. Illuzeum to fantastyczna atrakcja dla całej rodziny, która łączy naukę z zabawą w niezwykły sposób.

8. Łeba Park

fot. Fry72 Karel Frydrýšek / Wikipedia

Świetne miejsce dla całych rodzin z dziećmi. Czeka tu na najmłodszych mnóstwo atrakcji i zabaw, każdy znajdzie coś dla siebie. Można zobaczyć postacie dinozaurów w skali 1:1, dzięki czemu można dowiedzieć się jak one wyglądały w rzeczywistości i poczuć klimat, w którym żyły. Oprócz tego można pograć w minigolfa na świeżym powietrzu. Warto wejść do Bajkolandii, w której można odbyć podróż do świata bajek, które widzimy w 3D. Jest to świetne przeżycie dla najmłodszych. Inną atrakcją jest Zamek strachów, w którym można przeżyć dreszczyk emocji w komnatach kryjących różne atrakcje. Kino 7d to kolejny obowiązkowy punkt wycieczki, w którym wszystkimi zmysłami można przenieść się do fascynującej przygody. Można na własne oczy zobaczyć pojazdy Flinstonów, przepłynąć rowerami wodnymi, pobawić się w małpim gaju lub pobawić się w niezwykłym labiryncie. Miejsce te jest przeznaczone do zwiedzania przez wiele godzin, więc zachęca się rezerwację dużej ilości czasu, aby w spokoju skorzystać ze wszystkich atrakcji parku.

9. Łeba Labirynt

fot. pixabay.com

Park to świetne miejsce do spędzenia czasu z rodziną. Pracownicy kas i sklepiku są bardzo mili. Teren jest zadbany, a wszystko jest okolone pięknymi kwiatami. Atrakcji jest tak wiele, że można tu bez problemu spędzić cały dzień. Można tu zagrać w szachy XXL, chińczyka, kręgle, strzelać z łuku, a nawet przejść rozbudowany labirynt. Wieże widokowe to świetny pomysł.

10. Muzeum Figur Woskowych

fot. Mwrobel / Wikipedia

Nowa atrakcja w mieście. Jest to ciekawe miejsce, warte odwiedzenia całą rodziną. Dzieci spotkają tu postaci ze znanych bajek a rodzice będą mogli spotkać osoby zapisane w historii sportu, historii i polityki. Są to bardzo dobrze odwzorowane woskowe figury znanych osób z całego świata.

11. Port Jachtowy w Łebie

fot. Wydra666 / Wikipedia

Miejsce, w którym jest miejsce aż dla 120 jachtów, żaglówek, statków różnych klas. Mogą one mieć maksymalnie 18 metrów w przypadku jachtów żaglowych lub 24 metry, jeśli to typ motorowy. Można tam skorzystać z prądu, wody, dokonać drobnych napraw. Miejsce godne do odwiedzenia z dziećmi, gdyż będą mogły one zobaczyć różne typy małych żaglówek i motorówek. Dobrym pomysłem jest rozbicie tu swojego namiotu lub campingu z widokiem na port. Można tu odpocząć ciesząc się jednocześnie pięknymi widokami i poczuć morski klimat. Jest to atrakcja dla miłośników żeglarstwa i morza.

12. Deptak

fot. Trismegistos~commonswiki / Wikipedia

Miejsce spacerowe, idealne do spacerów z dziećmi. Można tu poczuć nadmorski klimat, zjeść pyszną rybę lub zakupić pamiątki w klimatycznych sklepikach. To doskonałe miejsce do relaksu i cieszenia się atmosferą nadmorskiego miasteczka.

13. Muzeum Bursztynu

fot. Dariusz.Biegacz / Wikipedia

W czterech przestrzeniach o łącznej powierzchni wynoszącej 400 metrów kwadratowych zgromadzono ponad 1500 eksponatów przedstawiających bursztyn. Przechodząc przez „bursztynowy las” datowany na 40 milionów lat temu, można zgłębić tajemnice powstawania i ewolucji bursztynu. Wśród tych eksponatów znajdują się również najcenniejsze, które prezentują zatopione wewnątrz owady, które zakończyły swój żywot właśnie 40 milionów lat temu.

14. Dmuchany Park Rozrywki – Funlandia

Powstały w 2021 roku Dmuchany Park Rozrywki dla całej rodziny. W całym parku nie brakuje atrakcji dla całej rodziny, dzięki którym dzieci poczują się jak ninja. Dmuchany Park Rozrywki to prawie 400 m2 dmuchanego placu zabaw pod zadaszeniem oraz potężny, jeden z najdłuższych w Polsce – 50-metrowy tor przeszkód na świeżym powietrzu.

15. Adventure Golf Park

fot. Jorchr / Wikipedia

Miejsce licznie odwiedzane przez dzieci i dorosłych. Można tu zagrać w minigolfa. Istnieje tu jedno z pierwszych boisk, które posiada w swojej ofercie stanowisko typu adventure. Każdy nawet początkujący gracz będzie mógł się tu świetnie bawić. Gra dostosowana jest do wieku i każdy otrzyma odpowiedni kij i piłeczkę do swojego wzrostu i wieku. Będą się tu świetnie bawić rodzice z dziećmi. Jest tu również atrakcyjna mini plaża, na której można odpocząć po emocjonującej grze. Adventure Golf Park to idealna atrakcja dla rodzin szukających aktywnego wypoczynku.

16. Muzeum Wyrzutni Rakietowych

fot. Chron-Paul / Wikipedia

W okolicach Łeby podczas ostatniej wojny Niemcy utworzyli tajny poligon do testowania swojej „cudownej broni”. Ta niezwykle destrukcyjna broń wojenna to były pociski rakietowe V1 i V2. Poligon ten znajduje się w miejscowości Łeba-Rąbka i obecnie został przekształcony w prywatne muzeum, które prezentuje historię niemieckiej broni rakietowej z okresu II wojny światowej. Wybór tej konkretnej okolicy na poligon doświadczalny był spowodowany położeniem geograficznym oraz ukształtowaniem terenu. Dziś na szczęście te argumenty przyciągają jedynie turystów i wczasowiczów, a broń ta pozostała jedynie w historii.

17. Sea Park Sarbsk

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Jest to miejsce godne polecenia, gdyż to pierwszy w Polsce park, który jest związany tematycznie z fauną i florą mórz i oceanów, jak również kulturą i historią regionu Pomorza. Zabawa łączy się tu z nauką. Można tu zobaczyć pokazy fok takie jak: piruety, machanie płetwą, całusy w policzek opiekuna, wyskoki z wody. Można zobaczyć karmienie fok oraz ich niesamowite umiejętności. Oprócz fokarium jest tu także małpi gaj oraz trampoliny. Sea Park Sarbsk to atrakcja edukacyjna i rozrywkowa dla całej rodziny.

18. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

fot. T.D. / Wikipedia

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach to skansen będący częścią Muzeum Pomorza Środkowego. Znajduje się tutaj oryginalna zabudowa Słowińców z XIX wieku, a także chałupa Charlotty Klick, która została wybudowana w XVIII wieku. Na terenie muzeum można zobaczyć również narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz artefakty reprezentujące tradycyjną sztukę Słowińców.

19. Latarnia Morska Stilo

fot. Koefbac / Wikipedia

Znajduje się tam parking, gdzie bez problemu można zaparkować. Wchodzenie do latarni jest łatwe i bezpieczne, a wstęp płatny kartą lub gotówką. Na górze latarni można podziwiać morze, wydmy i lasy, a nawet zakupić pamiątkowy magnes. Niedaleko znajduje się plaża, do której trzeba trochę przejść przez las. Latarnia Morska Stilo to doskonałe miejsce do podziwiania panoramy wybrzeża, a także atrakcja turystyczna dla miłośników morskich podróży i historii.

20. Dzika Plaża Czołpino

fot. paciana / Wikipedia

Jeśli ktoś ceni sobie ciszę i spokój, znajdzie je na plaży w Czołpinie. To miejsce oddalone od zgiełku, który często towarzyszy nadmorskim miejscowościom. Cisza i spokój panujące na tej szerokiej plaży sprawiają, że stanowi ona wymarzone miejsce dla osób, które pragną uciec od tłumu ludzi. Oprócz tego, na tym obszarze można również podziwiać ruchome wydmy. Ci, którzy odwiedzają to miejsce regularnie, zauważają różnice w skali przemieszczania się morskiego piasku. Dodatkowo, niedaleko Czołpina znajduje się tzw. „zatopiony las”, który jest pozostałością po lesie, który kiedyś znajdował się na plaży. Pnie drzew wystają tu około 50 cm ponad ziemię, co w połączeniu z plażą i morzem tworzy niecodzienny widok.

Znasz jeszcze jakieś inne ciekawe atrakcje w Łebie i okolicy? Napisz co warto zobaczyć i zwiedzić w Łebie w 2023 roku  w komentarzu na dole.

Czytaj dalej: Łeba atrakcje dla dzieci

Historia Łeby

Pierwsze dowody na osadnictwo na terenach dzisiejszej Łeby sięgają czasów starożytnych. Znaleziska archeologiczne wskazują na obecność ludów należących do kultury łużyckiej, datowane na okres między 1000 a 400 rokiem przed naszą erą. Kolejny istotny moment w historii tego regionu miał miejsce około VIII wieku naszej ery, kiedy to tereny te zaczęli zasiedlać przodkowie współczesnych Kaszubów.

Istotny rozkwit Łeby miał miejsce w średniowieczu, zwłaszcza w czasach, gdy region znalazł się pod wpływem Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy szybko zauważyli strategiczne znaczenie tego miejsca, położonego pomiędzy morzem a dwoma jeziorami, przeciętego również przez dwie rzeki. Ich działania doprowadziły do szybkiego rozwoju osady, która z czasem ewoluowała w ważny ośrodek handlowy i rybacki w regionie.

Pierwsze wzmianki o Łebie pochodzą z dokumentów z XIII wieku. W tamtych czasach miasto było ważnym ośrodkiem rybołówstwa i handlu morskiego na Pomorzu. W XIV wieku Łeba uzyskała prawa miejskie, co przyczyniło się do jej rozwoju.

W ciągu wieków miasto wielokrotnie zmieniało właścicieli i przetrwało wiele trudnych okresów, w tym zniszczenia podczas wojen i katastrof naturalnych. Lokalizacja na wybrzeżu sprzyjała jednak odbudowie i ponownemu rozkwitowi, szczególnie w zakresie rybołówstwa i handlu.

W XX wieku Łeba stała się popularnym kurortem nadmorskim, przyciągającym turystów swoimi szerokimi plażami i malowniczymi krajobrazami. W pobliżu miasta znajduje się unikatowy Park Narodowy Słowiński, słynący z ruchomych wydm, które są unikatowym zjawiskiem w skali europejskiej.