Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Szczyrku w 2024 🏞️

źródło: Andrzej Kosiński / Wikipedia
źródło: Andrzej Kosiński / Wikipedia

Szczyrk jest malowniczo położoną miejscowością, znajdującą się na terenie województwa śląskiego, w dolinie potoku Żylica, w Beskidzie Śląskim. Szczyrk należy do Beskidzkiej Piątki, wraz z Ustroniem, Brenną, Istebną i Wisłą, które promują piękno Beskidu Śląskiego. Jest to doskonałe miejsce to aktywnego wypoczynku w trakcie urlopu.

1. Sanktuarium św. Jakuba Apostoła – mieści się przy głównej drodze Szczyrku, przy ulicy Kolorowej. Położne pośród drzew na wzgórzu, jest najstarszym i zdecydowanie najcenniejszym zabytkiem miasta. Świątynia pochodzi z 1800 roku i jest cała drewniana. Należy do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

2. Skalite Kompleks skoczni – jest to kompleks trzech skoczni narciarskich. Skocznia Normalna, Skocznia Średnia oraz Skocznia Mała, na których pierwsze zawody skoków narciarskich odbyły się w walentynki 1937 roku. Pierwsze odległości osiągane przez skoczków na skoczniach nie przekraczały 40 metrów, aby po wielu przebudowach doprowadzić do znacznie dalszych skoków ponad 100 m. Obecnie odbywa się tutaj wiele prestiżowych imprez sportowych, które przyciągają rzesze kibiców spragnionych sportowych emocji.

3. Gospoda Polska w Szczyrku – jest bardzo klimatyczna i nawiązuje do tradycji góralskich. Wystrój, muzyka, serwowane dania są pochwałą dla regionalnych zwyczajów i przybliżają odwiedzającym charakter okolic. Łatwo odnaleźć gospodę w gąszczu wielu gastronomicznych lokali, gdyż znajduje się przy głównej drodze w Szczyrku, zaledwie 500 metrów od wyciągu kolejki linowej na Skrzyczne. Jako ciekawostkę i atrakcję, zobaczyć można tutaj odbite dłonie niektórych sławnych Polaków.

4. Pomnik Pamięci Więźniów KL Auschwitz – znajduje się na terenie Parku Zwierzynieckiego, niedaleko centrum Szczyrku. Poświęcony jest on pamięci 10 więźniów KL Auschwitz, którzy zostali utraceni w tym miejscu w trakcie trwania okupacji. Pomnik ufundowany został przez mieszkańców. Historia związana z pomnikiem jest tragiczna i nie można przejść obok niej obojętnie. Tuż po drugiej wojnie światowej miejscowy leśniczy, został postrzelony przez partyzantów całkowicie przez pomyłkę. Chociaż on sam nie żywił urazy, jednak okupanci podjęli działania odwetowe, w wyniku których 5 więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu publicznie stracono przez innych więźniów KL Auschwitz. Rok później sytuacja powtórzyła się, aby potrzymać strach lokalnej ludności. Pomnik odsłonięto 2 października 1948 roku.

5. Kolej linowa na Skrzyczne – to działający przez cały rok wyciąg krzesełkowy. Ma on dwa odcinki, pierwszy dociera na Jaworznę, natomiast drugi na Skrzyczne. Pierwszy odcinek pokoju się w około 20 minut na 2-osobowych krzesełkach, zaś drugi odcinek zajmuje nieco mniej czasu, ponieważ tylko 15 minut i jest bardziej komfortowy dla korzystających, gdyż odbywa się na zmodernizowanych 4-osobowych kanapach.

6. Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego – obejmuje część masywu Beskidu Zachodniego, a także pokryte gęstym lasem pasma Czantorii oraz Baraniej Góry. Znajdują się tutaj różnorodne szlaki wymagające nieco doświadczenia, jak i umożliwiające spokojne spacery. Skały, groty i górskie potoki to jedne z wielu urozmaiceń spotykanych przy ścieżkach. Zobaczyć można również zabytkowe świątynie oraz kapliczki wyznania katolickiego, jak i prawosławnego.

7. Góra Szyndzielnia – ma kilka opcji umożliwiających dotarcie na sam szczyt. Dostępna jest również kolej linowa, która zagwarantuje niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki w trakcie jazdy. Na szczycie przywita nas niewielka gospoda, w której można odpocząć jeśli zdecydujemy się na pokonanie dosyć stromego szlaku, oraz najładniej w Polsce położony plac zabaw dla najmłodszych pociech. Znajduje się tutaj również Kaplica Matki Bożej Fatimskiej wykonana z drewna przez ojców pallotynów zaledwie 6 lat temu. Dla spragnionych adrenaliny, zbudowano całoroczny tor saneczkowy. Osiemnastometrowa wieża widokowa, umożliwia zobaczenie fascynującego krajobrazu z takimi elementami jak Górny Śląsk, Beskid Śląski i Żywiecki, Babia Góra, Pilsko, a nawet Tatry, które oddalone są o 100 kilometrów.

8. Szczyrkowski Ośrodek Narciarski – to jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce. Składają się na niego 2 zbocza szczytów – Małe Skrzyczne o wysokości 1211 m n. p.m., a drugie to Wierch Pośredni mierzący 1000 m n. p.m. Na stacjach dostępnych jest kilkanaście tras narciarskich o łącznej długości 22 kilometrów. Od 2017 roku klienci ośrodka mogą korzystać ze wspólnego skipassu na 40 km tras. Wszystko to dzięki współpracy Centralnego Ośrodka Sportu i Beskid Sport Arena. Trasy narciarskie są naśnieżane, niektóre są oświetlone (5 kilmetrów). Ośrodek dysponuje nową 10-osobową koleją gondolową oraz dwoma 6-osobowymi kolejami kanapowymi. Najnowszym nabytkiem jest 6-osobowa kanapa na Zbójnicką Kopę. Znajduje się tutaj Snow Park Juliany i Las Park dla fanów snowboardu, a także różne wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie dla najmłodszych.

9. Ścieżka nad Żylicą – jest to deptak, który po zmodernizowany wyposażony został w ścieżkę zarówno dla pieszych, jak i dla poruszających się na rowerach. Jest swoistym symbolem miasta i służy turystom oraz mieszkańcom przez cały rok. Początek swój ma tuż obok Urzędu Miasta, przebiega wzdłuż rzeki, placu w Centrum, Centralnego Ośrodka Sportu Skalite, a kończy się w Buczkowicach. Na jej trasie zobaczymy nowoczesną fontannę, którą przyjmuje się za centrum Szczyrku.

10. Crossowy tor rowerowy – jest to trasa o długości prawie 2 kilometrów, przyjęta przez Polski Związek Kolarski. Dzięki temu latem odbywają się tutaj zawody crossowe. Natomiast zimą, przekształca się w trasy narciarstwa, spełniające wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.