10 Najlepszych Atrakcji w Szczawnicy

Szczawnica to miasto znajdujące na terenie województwa małopolskiego, jest miastem uzdrowiskowym, położonym na pograniczu Beskidów oraz Pienin. Sprawdź też nasze artykuły o najlepszych restauracjach w Szczawnicy oraz o ciekawostkach na temat Szczawnicy.
1. Pijalnia Wód Mineralnych
Jest to bardzo piękna i stylowa pijalnia, gdzie napić można się sześciu różnych wód mineralnych. W całym uzdrowisku dostępnych jest obecnie dwanaście źródeł wód mineralnych, którymi są między innymi szczawy wodorowęglanowe, jodkowe, sodowe czy bromkowe. Są one bogate w sporą ilość mikroelementów oraz ważne sole mineralne. Wody te pomagają w przypadku dolegliwości z układem oddechowym, osteoporozie, skazie moczowej, miażdżycy tętnic, nieżytach żołądka, a także z podwyższonym poziomem złego cholesterolu. Warto odwiedzić również galerię pijalni wód mineralnych.
2. Wąwóz Homole
Jest idealnym miejscem na zrobienie sobie przyjemnego spaceru, a także świetny odpoczynek nad Kamionką. Szlaki wąwozu nadają się na przechadzkę z dziećmi. Ściany wąwozu osiągają aż do 120 metrów i robią niesamowite wrażenie. Szlakiem wiodącym przez wąwóz, można dotrzeć na najwyższy szczyt Pienin, czyli górę Wysoką. Największy zachwyt, zapewniają skalne kaskady oraz bogata flora porostów i są one wielokrotną inspiracją dla artystów.
3. Wodospad Zaskalnik
Mierzy mniej więcej 5 metrów wysokości, który zmienia się w zależności od pogody. Podczas pięknej i bardzo słonecznej pogody oraz krystalicznie czystej wodzie, wodospad sprawia wrażenie niezwykłej oazy spokoju. Natomiast gdy panuje deszcz przybiera on postać potężnego żywiołu. Leży u stóp góry Wysokiej, a prowadzi do niego szlak ze Szczawnicy i dojść do niego można 40 minutowym spacerkiem. W niedalekiej odległości od wodospadu znajduje się leśniczówka, niewielka restauracj oraz stadnina konna. Jest to więc doskonałe miejsce na rodzinny odpoczynek i przyjemnie spędzony dzień na łonie natury.
4. Palenica
Jedna z ciekawszych zimowych atrakcji. Na górę udać się można kolejką krzesełkową, która rozpoczyna się w samym centrum miasta. Szczyt mierzy ponad 700 metrów wysokości, a ze szczyty roztacza się przepiękny widok na Trzy Korony i Sokolicę. Latem Palenica to świetny punkt na wycieczki piesze lub nawet rowerowe. Zimą zaś czynnych jest kilka tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, więc jest to doskonałe i sprawdzone miejsce dla narciarzy i snowboardzistów.
5. Bryjarka
Można wejść na jej szczyt przyjemnym szlakiem z samego centrum Szczawnicy. Bryjarka na swoim szczycie posiada metalowy krzyż, który jest często odwiedzany przez wielu turystów. Historia krzyża związana jest z obecną w tym miejscu dawniej mogiłą konfederatów barskich. Bryjarka ma pochodzenie wulkaniczne, dlatego jest dosyć ciekawym geologicznie obiektem wycieczek turystycznych. Nazwa góry wiąże się z pastwiskami znajdującymi się dawniej na jej stokach. Wcześniej nosiła nazwę Skałka i Światkówka. W trakcie wędrówki spotkać można źródła siedmiu różnych typów wód mineralnych, a można ich spróbować w uzdrowisku znajdującym się w Szczawnicy.
6. Spływ Dunajcem
Dla spragnionych adrenaliny i emocjonujących wrażeń, spływ jest jedną z głównych atrakcji, dostępnych w Szczawnicy. Wiele spływów, na które udać się można w Polsce i na świecie, odbywa się na pontonach. Spływ Dunajcem w Szczawnicy jest bardzo szczególny, gdyż jest okazją do przepłynięcia na starodawnych tratwach. Atrakcja ta, jest interesująca także dla turystów zagranicznych. Spływ odbywa się w otoczeniu pięknych widoków, a dokładniej wąwozem z wapiennych skał Pienin.
7. Parafia Matki Boskiej Pośredniczki Łask
Choć kościół nie znajduje się w samej Szczawnicy, jednak leży na terenie gminy. Wyjątkowość jej, polega na tym, że jest to dawna cerkiew grckokatolicka i z zewnątrz ma właśnie taki wygląd.
8. Rezerwat Przyrody Biała Woda
Obejmuje dolinę w Pieninach, wąwóz oraz przepływający potok. Znajduje się tutaj bardzo dużo interesujących obiektów, które stworzyła sama natura. Między innymi niewielkich rozmiarów wodospad, turnie oraz wapienne bloki skalne. Bazaltowa Skała, która uznana jest jako pomnik przyrody, ma bardzo ciekawą zielonkawo – czarną barwę i jest pochodzenia wulkanicznego. Bardzo nietypowym obiektem okazuje się być kapliczka, która przybrała kształt cebulki, gdzie warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Rezerwat Przyrody Biała Woda to idealne miejsce na aktywny odpoczynek na łonie natury.
9. Trzy Korony
Określa się jako cudowne, malownicze i majestatyczne. Choć nie są najwyższym szczytem Pienin, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających. Wyruszając ze Szczawnicy w pierwszej kolejności dotrzemy do Sokolicy, a następnie dopiero na Trzy Korony. Pomimo swojej nazwy na szczycie znajduje się pięć wapiennych turni, do których dojść można mniej więcej w dwie lub trzy godziny marszu. Z metalowej platformy widokowej na szczycie zobaczymy naprawdę imponującą panoramę, na której wyróżnić można Gorce, Beskid Sądecki, Przełom Dunajca, Tatry, a przy wspaniałej pogodzie Babią Górę. Do wejścia na Trzy Korony uprawnia niedrogi bilet wstępu w kwocie 5 złotych.
10. Pieniński Park Narodowy
To bardzo atrakcyjny przyrodniczo i turystycznie, choć rozmiarami dosyć niewielki obszar objęty ochroną. Istnieje już blisko 100 lat i należy to najczęściej odwiedzanych Parków Narodowych w Polsce. Trzy Korony, Pieninki, Pieniny Czorsztyńskie, Zielone Skałki to jedne z elementów leżących na jego terenie. Widoki są zapierające dech w piersiach, gdzie dostrzeżemy wapienne skały, wąwozy, zielone łąki, urwiska czy rwąca rzeka. Pieniński Park Narodowy jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia przy okazji pobytu w Szczawnicy.
Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Szczawnicy