Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Małopolsce w 2024 🚆

zamek

Myśląc o Małopolsce, wiele osób ogranicza się do Krakowa i jego najbliższych okolic. Ale ten rejon jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny i skrywa wiele pięknych miejsc. Oto najciekawsze atrakcje w Małopolsce:

1. Kraków

Kraków o perła sama w sobie. Nie ma nic lepszego niż poranna kawa na rynku, spacer nad Wisłą, przybicie piątki ze Smokiem Wawelskim, czy obowiązkowy obwarzanek z solą. Do Krakowa przybyć można na wiele sposobów, choć z uwagi na zwartą zabudowę i małą ilość miejsc parkingowych zdecydowanie polecamy pociąg.

Stacja kolejowa położona jest w niewielkiej odległości od Starego Miasta, warto więc wpaść tam choćby na chwilę przy okazji oczekiwania na pociąg. Jeżeli czasu mamy więcej niż tylko na wypicie kawy w stylowej Europejskiej, polecamy zwiedzić podziemia (wejście w Sukiennicach) – interaktywne muzeum zlokalizowane pod Rynkiem Głównym.

Bardzo dobry, pomysłem (zwłaszcza jeżeli jest się z małymi dziećmi) jest zwiedzanie meleksem – jazda sama w sobie jest atrakcją, a rodzice przy okazji mogą zobaczyć co ciekawsze miejsca.

Obowiązkowym punktem jest także Bazylika Mariacka z ołtarzem Wita Stwosza. Osoby spędzające więcej niż jeden dzień mogą także wybrać się na Kazimierz, gdzie można spróbować tradycyjnej kuchni żydowskiej. W nieco dalszej odległości znajduje się Kopiec Kościuszki – można się poczuć jak pan Dulski wspinając się na niego (w adaptacji krakowskiej).

2. Wawel

Wawel to kolejny obowiązkowy punkt programu odwiedzających Kraków. Dawna siedziba królów Polski, kiedy patrzy się na nią z dołu. Rzeczywiście sprawia bardzo duże wrażenie. Zwiedzanie samego zamku może jednak nieco rozczarować – zwłaszcza najmłodszych.

Nie znajdzie się tam bogatych komnat w pełni urządzonych, jak gdyby mieszkańcy wstali i wyszli dosłownie chwilę temu. Choć Wawel nie ucierpiał znacznie podczas wojny, to jednak niewiele z jego pierwotnego wyposażenia przetrwało. Warto za to wejść do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie znajdują się groby Pary Prezydenckiej oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

3. Kopalnia Soli w Wieliczce

Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce jest chyba najpopularniejszą kopalnią w Polsce. Część trasa jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych, zwiedzanie zajmuje około 2-3 godzin.

Najbardziej charakterystyczną i rozpoznawalną częścią kopalni jest niewątpliwie Kaplica Św. Kingi – co ciekawe, jest możliwość uczestnictwa we mszy świętej (w każdą niedzielę o godzinie 7:30). Na dole jest także sala koncertowa o niebywałej akustyce. Wybierając się na dół, warto pamiętać o założeniu cieplejszych ubrań – temperatura nie przekracza tam 15 stopni Celsjusza.

4. Kopalnia soli w Bochni

kopalnia soli bochnia

Kopalnia ta jest mniej znana (przynajmniej szerszemu gronu osób), ale z pewnością nie mniej spektakularna w odbiorze.

Po zwiedzeniu obu, mając porównanie mogę z całą pewnością stwierdzić, że kopalnia w Bochni jest bardziej atrakcyjna dla dzieci – ma efekty audiowizualne, a także plac zabaw i boisko zlokalizowane przy barze, w którym można zjeść smakujący jak domowy obiad.

Nie bez znaczenia jest też to, że dojazd do początku trasy odbywa się kolejką, jaką górnicy (współcześni) dojeżdżają do wyrobisk. Ponieważ jest ona mniej oblegana turystycznie, łatwiej kupić bilety wstępu – jeżeli nie wybieracie się liczną grupą, powinno się udać kupić je w kasie przed wejściem.

5. Zakopane

Zakopane

Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. W czasach obecnych nie tylko zimą przyciąga rzesze turystów – w każdy dłuższy weekend o wakacjach, czy feriach nie wspominając o wolne miejsca na kwaterach trudno, nie mówiąc już o tłumach spacerujących głównym deptakiem Krupówkami.

Zakopane stanowi świetną bazę wypadową w najwyższe góry Polski Tatry. Osoby wolące wypoczynek w warunkach miejskich także znajdą wiele ciekawych miejsc – m. in. dm Wyspiańskiego, Muzeum Harcerstwa, cmentarz i kościółek przy Pęksowym Brzyzku, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, czy Kaplica w Jaszczurówce.

6. Tatry

Tatry

Tatry będące częścią Karpat, są najwyższymi górami w Polsce.

Zaprawieni w górskich wędrówkach z pewnością znajdą niejeden szlak warty zobaczenia, osoby zaś początkujące, lub wiedzące, że góry to jednak nie ich żywioł mogą także wybierać spośród mniej wymagających tras (np. doliny – Chochołowska, Kościeliska, Białej Wody, Strążyska), lub wjechać kolejką na Kasprowy Wierch (bilety warto kupić przez Internet z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie) lub na Gubałówkę.

7. Krynica-Zdrój

Jej powstanie datuje się na połowę XVI wieku, jako uzdrowisko słynie zaś od XVIII wieku. Oprócz wielu sanatoriów i pijalni wód na szczególną uwagę zasługuje muzeum Nikifora. Piechurów zapewne zainteresują liczne szlaki turystyczne, mniej aktywni mogą skorzystać z kolejki terenowo-linowej i wjechać na Górę Parkową, skąd podziwiać mogą roztaczające wokół widoki.

8. Oświęcim

Auschwitz

Oświęcim, a właściwie KL Auschwitz to miejsce, o którym słyszał chyba każdy. Nie każdy jednak czuje potrzebę, czy inaczej pisząc na sile, by tam pojechać. Zdecydowanie nie polecamy wybierania się tam z małymi dziećmi.

Na zwiedzenie muzeum można poświęcić cały dzień. Konieczne jest zwiedzanie z przewodnikiem. W ramach zakupionego biletu można skorzystać z autobusu przewożącego zwiedzających pomiędzy obozem w Oświęcimiu, a obozem w Brzezince.

9. Szczawnica

fot. Robsuper | Wikipedia

Szczawnica jest położona pomiędzy Pieninami a Gorcami. Miłośnicy gór kamienistych, wysokich z pewnością na wędrówki wybiorą się w Pieniny, osoby chcące się „zagubić” w naturze i w ciszy obcować z naturą powinni udać się w Gorce.

Szczawnica posiada także bardzo dobre zaplecze noclegowo-gastronomiczne. W wolnych od wędrówek górskich chwilach polecamy zwiedzenie parku zdrojowego, w którym wybudowano m.in. karuzelę napędzaną siłą mięśni rodziców. Centralnym miejscem miasta jest dolna stacja kolejki na Palenicę.

10. Energylandia

zabawa
źródło: www.energylandia.pl

Kto z nas nie słyszał tej nazwy. Największy w Polsce park rozrywki, 12 rollercoasterów, par wodny, strefa dla najmłodszych – tak zwana Bajkolandia) tak w kilku słowach można jedną z największych (również dosłownie) to miejsce. Nasza rada – bilety kup przez Internet i przyjedź w trakcie tygodnia.