20 ciekawostek o Szczawnicy
Szczawnica to miasto położone w województwie małopolskim na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin. To uzdrowicielski region z ośmioma aktywnymi źródłami mineralnymi, co bez wątpienia zachęca turystów do częstych odwiedzin tego obszaru. Pobyt tutaj gwarantuje nie tylko lekarstwo dla ciała, ale także dla naszej duszy. Sprawdź też nasze artykuły o najlepszych restauracjach w Szczawnicy oraz o najlepszych atrakcjach w Szczawnicy.
Osoby zmagające się z problemami z górnymi drogami oddechowymi na pewno znajdą tutaj ukojenie. Jeśli zatem wybierasz się do Szczawnicy, aby poprawić swoje zdrowie i zapewnić odpoczynek, to koniecznie zapoznaj się z interesującymi ciekawostkami na temat miasta.
1. Szczawnica swoją nazwę wzięła od kwaśnym wód, zlokalizowanych właśnie w tym mieście. Po góralsku wody te są nazywane szczawami. Na obszarze uzdrowicielska znajdują się źródła aż dwunastu wód, mających zdrowotne walory.
2. Pierwsza wzmianka na temat istnienia miasta pochodzi z 1413 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło w dokumentach wymienia Szczawnicę Niżną i Wyżną.
3. Miasto jest zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, a także u podnóża góry Bryjarki.
4. Góry i rosnące na nich modrzewiowe i iglaste lasy, tworzą tu wspólnie bardzo urokliwy wąwóz, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, chcących pochodzić po górach, odpocząć czy poprawić stan swojego zdrowia.
5. To właśnie w Szczawnicy rozpoczęła się historia górskiego kajakarstwa w Polsce, poprzez powołanie w roku 1934 Pienińskiej Sekcji Kajakowej w sportowym klubie Wisła Szczawnica. Szkolili się tutaj wybitni zawodnicy, którym udawało się zdobyć medale na Mistrzostwach Polski, Europy, a nawet Świata.
6. Zgodnie z tradycją miasto jest podzielone na dwie tzw. „dzielnice”, czyli Szczawnicę Wyżnią, z centralną zabudową na wysokości od 460 do 520 m n. p.m. oraz Szczawnicę Dolną, z główną zabudową na wysokości 435 – 480 m n. p.m.
7. Parafia Matki Boskiej Pośredniczki Łask nie znajduje się w samej Szczawnicy, ale na terenie gminy i jej niezwykłość polega na tym, że niegdyś była to greckokatolicka cerkiew i z zewnątrz posiada ona właśnie taki wygląd.
8. W latach 1975 – 1998 Szczawnica należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.
9. Na połowie XIV wieku miasto było parafią, a w roku 1523 stało się filią krościeńskiej parafii i było nią aż do roku 1889.
10. W XV wieku w Szczawnicy istniała instytucja sołtysa i w tym okresie w dokumentach wymieniony jest sołtys Mikołaj.
11. W Szczawnicy funkcjonowało zwolnienie chłopa z pańszczyzny z zamian za wojskową służbę na rzecz króla, czyli przywilej wybraniectwa.
12. Intensywny rozwój miasta datowany jest na lata 60 XX wieku. W roku 1960 zostało uruchomione sanatorium „Hutnik”, w 1963 zostało oddane do użytku Prewentorium Górnicze zawierające kinową salę, a w roku 969 swoją działalność rozpoczął dom handlowy „Halka” mieszczący się w samym centrum miasta.
13. 1 stycznia 2008 roku gmina Szczawnica zmieniła swój charakter z miejskiego na miejsko – wiejski, co oznaczało zmniejszenie powierzchni miasta, a także wyłączenie z niego wsi Szlachtowa i Jaworki, które ponownie uzyskały status wsi. Odłączone zostały również Biała Woda i Czarna Woda.
14. Bronisław Komorowski, czyli ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, 4 września 2012 przybył do Szczawnicy z oficjalną wizytą, podczas której odsłonił obelisk upamiętniający pięćdziesięciolecie nadania Szczawnicy miejskich praw. Znajduje się on na Promenadzie Spacerowej nad potokiem Grajcarek.
15. Miasto obecnie posiada 8 aktywnych źródeł mineralnych. To szczawy alkaliczno – słone, które zawierają znaczne ilości sodków, chlorków, boru, jodu i bromków. Pierwsze źródło znane w Szczawnicy jako Józefina, pochodzi sprzed 1810 roku.
16. W Szczawnicy mieści się Stacja Narciarska Palenica z trasami narciarskimi o łącznej długości około 4 kilometrów. Najdłuższą z nich jest Szafranówka o długości 1800 metrów, przeznaczona szczególnie dla rodzin. Najbardziej znana jest Palenica 1 o długości 1000 metrów, uznana za jedną z najciekawszych narciarskich tras w Polsce. 4 – osobowe wyciągi krzesełkowe zarządzane są przez Polskie Koleje Linowe.
17. „Zbójnicki skok”, czyli odcinek Dunajca wywodzi się od legendy o Janosiku, który był więziony w lochach niedzickiego zamku. Sam wyrwał i rozkruszył łańcuchy, a następnie uciekł przeskakując mury zamku, dwie góry i przeskoczył Dunajec.
18. W Pijalni Wód Mineralnych można się napić aż sześciu różnych wód mineralnych, a w całym obiekcie do dyspozycji jest dwanaście źródeł tych wód, na które składają się szczawy wodorowęglanowe, sodowe, bromkowe czy jodkowe.
19. Wodospad Zaskalnik to mierzący ponad 5 metrów wysokości wodospad, który zmienia swój charakter zgodnie z pogodą. I tak w słoneczny dzień sprawia wrażenie spokojnego, a podczas deszczu zmienia się w potężny i niebezpieczny żywioł.
20. Miasto zajmuje powierzchnię równą 32, 90 km².
Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Szczawnicy