20 ciekawostek o Szczawnicy

chata

Szczawnica to miasto położone w województwie małopolskim na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin.

To uzdrowicielski region z ośmioma aktywnymi źródłami mineralnymi, co bez wątpienia zachęca turystów do częstych odwiedzin tego obszaru. Pobyt tutaj gwarantuje nie tylko lekarstwo dla ciała, ale także dla naszej duszy.

Osoby zmagające się z problemami z górnymi drogami oddechowymi na pewno znajdą tutaj ukojenie. Jeśli zatem wybierasz się do Szczawnicy, aby poprawić swoje zdrowie i zapewnić odpoczynek, to koniecznie zapoznaj się z interesującymi ciekawostkami na temat miasta.

1. Szczawnica swoją nazwę wzięła od kwaśnym wód, zlokalizowanych właśnie w tym mieście. Po góralsku wody te są nazywane szczawami. Na obszarze uzdrowicielska znajdują się źródła aż dwunastu wód, mających zdrowotne walory.

2. Pierwsza wzmianka na temat istnienia miasta pochodzi z 1413 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło w dokumentach wymienia Szczawnicę Niżną i Wyżną.

3. Miasto jest zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, a także u podnóża góry Bryjarki.

4. Góry i rosnące na nich modrzewiowe i iglaste lasy, tworzą tu wspólnie bardzo urokliwy wąwóz, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, chcących pochodzić po górach, odpocząć czy poprawić stan swojego zdrowia.

5. To właśnie w Szczawnicy rozpoczęła się historia górskiego kajakarstwa w Polsce, poprzez powołanie w roku 1934 Pienińskiej Sekcji Kajakowej w sportowym klubie Wisła Szczawnica. Szkolili się tutaj wybitni zawodnicy, którym udawało się zdobyć medale na Mistrzostwach Polski, Europy, a nawet Świata.

6. Zgodnie z tradycją miasto jest podzielone na dwie tzw. „dzielnice”, czyli Szczawnicę Wyżnią, z centralną zabudową na wysokości od 460 do 520 m n. p.m. oraz Szczawnicę Dolną, z główną zabudową na wysokości 435 – 480 m n. p.m.

7. Według statystyk z roku 2011 miasto zajmuje powierzchnię równą 32, 90 km².

8. W latach 1975 – 1998 Szczawnica należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

9. Na połowie XIV wieku miasto było parafią, a w roku 1523 stało się filią krościeńskiej parafii i było nią aż do roku 1889.

10. W XV wieku w Szczawnicy istniała instytucja sołtysa i w tym okresie w dokumentach wymieniony jest sołtys Mikołaj.

11. W Szczawnicy funkcjonowało zwolnienie chłopa z pańszczyzny z zamian za wojskową służbę na rzecz króla, czyli przywilej wybraniectwa.

12. Intensywny rozwój miasta datowany jest na lata 60 XX wieku. W roku 1960 zostało uruchomione sanatorium „Hutnik”, w 1963 zostało oddane do użytku Prewentorium Górnicze zawierające kinową salę, a w roku 969 swoją działalność rozpoczął dom handlowy „Halka” mieszczący się w samym centrum miasta.

13. 1 stycznia 2008 roku gmina Szczawnica zmieniła swój charakter z miejskiego na miejsko – wiejski, co oznaczało zmniejszenie powierzchni miasta, a także wyłączenie z niego wsi Szlachtowa i Jaworki, które ponownie uzyskały status wsi. Odłączone zostały również Biała Woda i Czarna Woda.

14. Bronisław Komorowski, czyli ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, 4 września 2012 przybył do Szczawnicy z oficjalną wizytą, podczas której odsłonił obelisk upamiętniający pięćdziesięciolecie nadania Szczawnicy miejskich praw. Znajduje się on na Promenadzie Spacerowej nad potokiem Grajcarek.

15. Miasto obecnie posiada 8 aktywnych źródeł mineralnych. To szczawy alkaliczno – słone, które zawierają znaczne ilości sodków, chlorków, boru, jodu i bromków. Pierwsze źródło znane w Szczawnicy jako Józefina, pochodzi sprzed 1810 roku.

16. W Szczawnicy mieści się Stacja Narciarska Palenica z trasami narciarskimi o łącznej długości około 4 kilometrów. Najdłuższą z nich jest Szafranówka o długości 1800 metrów, przeznaczona szczególnie dla rodzin. Najbardziej znana jest Palenica 1 o długości 1000 metrów, uznana za jedną z najciekawszych narciarskich tras w Polsce. 4 – osobowe wyciągi krzesełkowe zarządzane są przez Polskie Koleje Linowe.

17. „Zbójnicki skok”, czyli odcinek Dunajca wywodzi się od legendy o Janosiku, który był więziony w lochach niedzickiego zamku. Sam wyrwał i rozkruszył łańcuchy, a następnie uciekł przeskakując mury zamku, dwie góry i przeskoczył Dunajec.

18. W Pijalni Wód Mineralnych można się napić aż sześciu różnych wód mineralnych, a w całym obiekcie do dyspozycji jest dwanaście źródeł tych wód, na które składają się szczawy wodorowęglanowe, sodowe, bromkowe czy jodkowe.

19. Wodospad Zaskalnik to mierzący ponad 5 metrów wysokości wodospad, który zmienia swój charakter zgodnie z pogodą. I tak w słoneczny dzień sprawia wrażenie spokojnego, a podczas deszczu zmienia się w potężny i niebezpieczny żywioł.

20. Parafia Matki Boskiej Pośredniczki Łask nie znajduje się w samej Szczawnicy, ale na terenie gminy i jej niezwykłość polega na tym, że niegdyś była to greckokatolicka cerkiew i z zewnątrz posiada ona właśnie taki wygląd.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *