CiekawostkiEuropa

Fantastyczne Ciekawostki o Starożytnej Grecji

Akropol

Około 2500 lat temu, Grecja była jednym z najważniejszych miejsc w starożytnym świecie. Grecy byli wielkimi myślicielami, wojownikami, pisarzami, aktorami, sportowcami, artystami, architektami i politykami. Warto zapoznać się z tymi fascynującymi ciekawostkami o Starożytnej Grecji.

1. Tak naprawdę nigdy nie było jednego kraju zwanego „starożytną Grecją”. Zamiast tego Grecja była podzielona na małe miasta-państwa, takie jak Ateny, Sparta, Korynt i Olimpia.

2. Legenda mówi, że w 1180 r. p.n.e. Grecy podbili miasto Troi – ukrywając się wewnątrz gigantycznego, drewnianego konia. Koń ten stał poza murami miasta, a ludzie z Troi, myśląc o nim jako o darze, wjechali nim do środka. Następnie greccy żołnierze zaatakowali od środka i zajęli miasto.

3. Ateny nie miały króla i były rządzone dzięki demokracji. Naród ateński uważał, że żadna grupa ludzi nie powinna stanowić prawa, a więc obywatele mogli wybierać urzędników państwowych i głosować za lub przeciw nowym prawom. Ludność Aten wybrała swojego władcę.

4. W tak zwanych „greckich ciemnych wiekach” przed okresem archajskim, ludzie żyli rozproszeni po całej Grecji w małych wioskach rolniczych. Wraz z ich wzrostem, wioski te zaczęły ewoluować. Niektóre z nich zbudowały mury. Większość z nich zbudowała rynek i miejsce spotkań społeczności.

5. Grecy nazywali siebie Hellenami. Nazwa „Grecy” została nadana ludowi greckiemu później przez Rzymian. Mieszkali w kontynentalnej Grecji i na greckich wyspach, ale także w koloniach rozsianych po całym Morzu Śródziemnym.

6. Jednym z najbardziej rozrywkowych aspektów kultury greckiej jest jej rozbudowana mitologia, która obejmuje bogów, bohaterów, a wszystko to zabarwiło świat fizyczny skomplikowanymi historiami i osobowościami.

7. W oparciu o odkrycia i wiedzę m.in. o cywilizacji Egiptu i Mezopotamii, starożytni Grecy rozwinęli wyrafinowaną kulturę filozoficzną i naukową. Jednym z kluczowych punktów filozofii starożytnej Grecji była rola rozumu i dociekania. Kładła ona nacisk na logikę i opowiadała się za bezstronną, racjonalną obserwacją świata przyrody.

8. Grecy mieli pewne dziwne przesądy dotyczące jedzenia – niektórzy nie jedli fasoli, ponieważ uważali, że zawiera ona dusze zmarłych.

9. Każde miasto-państwo rządziło samo sobą. Miały one swoje własne rządy, prawa i armię. Więc, starożytni Grecy mieszkający w Sparcie uważali się za Spartan w pierwszej kolejności, a Greków w drugiej.

pomnik Ateny

10. Sporty na olimpiadzie greckiej obejmowały zapasy, boks, skok w dal, rzut oszczepem i wyścigi rydwanów.

11. Zgromadzenia odbywały się tam duże spotkanie na zboczach wzgórza w Atenach, gdzie każdy obywatel mógł przemówić i powiedzieć rządowi, co powinien robić.

12. Mity, legendy i bohaterowie przeniknęli do starożytnej myśli greckiej, wzbogacając dużą część literatury i sztuki. Zamieszczone tu strony stanowią jedynie punkt odniesienia dla zapewnienia „koloru” i kontekstu dla bogatej historii i kultury starożytnej Grecji.

13. W klasycznej starożytności, pisarze tacy jak Herodot czy Platon badali aspekty homoseksualizmu w Grecji. Najbardziej rozpowszechnioną i społecznie istotną formą stosunków między osobami tej samej płci w starożytnej Grecji były stosunki między dorosłymi mężczyznami, a chłopcami w wieku dojrzewania lub dorastania.

14. W zawodach zapaśniczych na olimpiadzie nie było prawie żadnych zasad. Zawodnicy musieli też rywalizować nago.

15. Demokracja ateńska nie była podobna do nowoczesnej demokracji. Tylko mężczyźni powyżej 18 roku życia mogli głosować. Niewolnicy i kobiety nie mieli takiego prawa.

16. Miasta-państwa nie radziły sobie zbyt dobrze i często walczyły ze sobą. Czasami jednak łączyły się one w walce z większym wrogiem, jak z Imperium Perskim.

17. Starożytni Grecy wymyślili teatr. Literatura i teatr, które były bardzo splecione, były ważne w starożytnym społeczeństwie greckim. Teatr grecki powstał w VI w. p.n.e. w Atenach od wystawiania sztuk tragedii na festiwalach religijnych.

18. Większość Starożytnych Greków nosiła chiton, czyli długą szatę wykonaną z jednego dużego kawałka bawełny. Niewolnicy nosili z kolei mały pasek tkaniny owinięty wokół talii.

Bogini

19. Dowody archeologiczne świadczą o zamieszkaniu na wyspie od VII tysiąclecia p.n.e. Po V tysiącleciu p.n.e. znajdujemy pierwsze dowody na ręczną produkcję ceramiki.

20. Tylko bardzo potężny władca mógł kontrolować całą Grecję. W latach 300 p.n.e. zrobił to jeden człowiek. Był to Aleksander Wielki z Macedonii. Aleksander poprowadził swoją armię do podboju imperium, które rozciągało się aż do Afganistanu i Indii.

21. Wewnątrz świątyń umieszczono posągi greckich bogów i bogiń, z których najbardziej znany jest Partenon. Ta świątynia w Atenach została zbudowana dla bogini Ateny, protektorki miasta.

22. Dla starożytnych Greków igrzyska olimpijskie istniały od czasów mitycznych, ale nie można z całą pewnością zidentyfikować czasu ich inauguracji. Najprawdopodobniej pierwsza olimpiada odbyła się w 776 r. p.n.e. i jest to rok, który dostarcza pierwszej dokładnej chronologii historii Grecji.

23. Starożytni Grecy nie pojmowali orientacji seksualnej jako społecznego identyfikatora, jak czynią to współczesne społeczeństwa zachodnie. Społeczeństwo greckie nie odróżniało pożądania i zachowań seksualnych od płci uczestników, ale raczej od roli, jaką każdy z nich odgrywał w akcie.

24. Aleksander Wielki założył ponad 70 miast i stworzył imperium, które rozciągało się na trzech kontynentach.

25. Sztuka grecka, zwłaszcza rzeźba i architektura, miała również ogromny wpływ na inne społeczeństwa. Rzeźby greckie od 800 do 300 r. p.n.e. inspirowały egipską i bliskowschodnią sztuką monumentalną i na przestrzeni wieków ewoluowały w unikalną grecką wizję formy sztuki.

26. Miasta-państwa były często w stanie wojny, ale tuż przed Olimpiadą ogłaszano rozejm, aby wszyscy mogli bezpiecznie podróżować do Olimpii.

27. Akropol z jego bogatą historią i archeologicznym znaczeniem stał się wcieleniem wszystkich ideałów starożytnej Grecji. Znaleziska archeologiczne Akropolu, jego sztuka i architektura, miały wpływ na kulturę zachodnią przez ostatnie dwa tysiąclecia.

28. Niewolnicy stanowili około jednej czwartej ludności pracującej w Atenach. Większość z nich to byli ludzie schwytani w czasie działań wojennych i sprzedani handlarzom niewolników.