Europa

100 Ciekawostek o Starożytnym Rzymie

architektura rzymska

Starożytny Rzym jest kolebką Europejskiej cywilizacji. Imperium Rzymian trwało całe wieki, a rozciągało się od Hiszpanii, aż po Bliski Wschód i Egipt. To zaskakujące, jak wiele zawdzięczamy Rzymianom w dzisiejszym świecie, dlatego warto jest dowiedzieć się nieco o tym, skąd wzięła się nasza europejska kultura.

Zobacz też -> Najlepsze Atrakcje w Rzymie

1. Władza głowy rodziny w starożytnym Rzymie, była ogromna. Pater Familias, czyli ojciec rodziny, mógł wydziedziczyć syna i oddać go w niewolę.

2. Ojcobójstwo należało do jednego z najcięższych przestępstw i oczywiście podlegało karze śmierci. Nie była to jednak łatwa śmierć, ponieważ skazańca zaszywano w ogromnym worku razem z psem, żmiją i kogutem i wrzucano do morza.

3. Nazwę depilator znają dziś wszyscy ale nie każdy wie, że nazwa ta pochodzi od niewolnika, którego zadaniem, było usuwanie zbędnego owłosienia ze skóry swojego Pana lub Pani.

4. Rzymianie nie stronili od wszelakich używek. Oprócz alkoholu, preferowali oni także salpę, czyli rybę, której zjedzenie wywoływało halucynacje trwające często nawet 36 godzin.

5. Kuchnia starożytnego Rzymu, była bardzo różnorodna. Jednym z modnych przysmaków, były pieczone języki flamingów.

6. Jeśli chodzi o przysmaki najwyższych sfer, to ten kto chciał pokazać, jak bardzo sytuowany jest zarówno on, jak i jego rodzina, podawał na uczcie niezwykłe danie. Była to pieczona krowa nadziewana świnią nadziewaną gęsią nadziewaną kaczką nadziewaną kurczakiem.

7. Rzymianki poświęcały dużo uwagi swojej urodzie i starały się ją jak najlepiej pielęgnować. Kiedy rozpoczął się podbój północy Europy i zaczęto sprowadzać jasnowłose niewolnice, to Rzymianki bardzo chciały się upodobnić do północnych niewolnic, ponieważ zazdrościły im oryginalnej urody.

8. Pot gladiatorów, był bardzo pożądaną substancją. Powszechnie wierzyło się, że wcieranie go w twarz, znacznie poprawia kobiecą cerę. Uważano go również za bardzo silny afrodyzjak.

9. Osoby z krzywym nosem, były powszechnie poważane, ponieważ panował przesąd, że krzywonosi to urodzeni przywódcy.

10. Samodzielne odebranie sobie życia, było z początku akceptowalne przez starożytnych Rzymian. Z czasem samobójstwo zaczęło być postrzegane jako przestępstwo, ponieważ każdy przypadek generował koszty, które musiało pokrywać państwo.

11. Powszechnie uważano chrześcijan za kanibali. Pogląd ten wziął się z plotek, że chrześcijanie jedzą ciało i piją krew Chrystusa, co w pewnym sensie było prawdą ale oczywiście nie dosłowną.

12. Niewiele osób wie, że wolność słowa, jaka panowała w starożytnym Rzymie, była naprawdę wielka. Przykładem tego może być powstały w I wieku p. n.e poemat Katullusa, skierowany do Marka Furiusza Bibaculusa i senatora Aureliusza. Utwór jest tak bardzo obsceniczny i wulgarny, że nie został on przetłumaczony z łaciny, aż do XX wieku. Obecnie nadal jest on dostępny głównie w wersji angielskiej.

13. Żałoba była obchodzona w starożytnym Rzymie nadzwyczaj surowo. Żałobnicy przez okres żałoby nie myli się, nie obcinali paznokci, nie układali włosów, ani nie zmieniali ubrania przez określony czas.

14. Rzymscy medycy zalecali uprawianie stosunków w środku kobiecego cyklu menstruacyjnego, co miało zapewnić niemal zerowe szanse na ciążę.

15. W starożytnym Rzymie powszechnym było używanie ołowiu, jako sztucznego słodzika.

16. Jeśli ktoś był mańkutem, czyli osobą leworęczną, to Rzymianie uznawali kogoś takiego za pechowca i osobę niegodną zaufania.

17. Średnia długość życia w starożytnym Rzymie wynosiła około 20-30 lat. Trzeba było się zdecydowanie spieszyć, żeby cokolwiek osiągnąć.

18. Krew walecznych gladiatorów była bardzo pożądanym towarem, ponieważ wierzono, że jest w stanie wyleczyć bezpłodność i epilepsję.

19. Wbrew obiegowej opinii, śmierć gladiatora nie była tak częstym i powszechnym zjawiskiem, jak mogło by się wydawać, ponieważ koszty związane z wyszkoleniem dobrego gladiatora były zbyt wysokie, żeby stawiać tylko na jeden pojedynek.

20. Przedsiębiorcami, którzy kupowali gladiatorów i szkolili ich do walk, zwani byli Lanistami.

21. Najsłynniejszym lanistą jest Batiatus, który wyszkolił Spartakusa.

22. Spartakus był rzymskim gladiatorem, które wzniecił powstanie tak wielkie, że zagrażało ono władzy w Rzymie.

23. Kiedy umierał rzymski cesarz, wypuszczano orła. Miał on zanieść duszę zmarłego cesarza do gwiazd.

24. Cesarz Kaligula słyną ze swojego szaleństwa. Pewnego razu wściekły na Neptuna, czyli boga mórz, wypowiedział mu wojnę i kazał swoim legionistom wejść do wody i siec gladiusami w fale. Legioniści nie mieli innego wyjścia, jak usłuchać szalonego cesarza i bić się z falami morskimi.

25. Kolejnym absurdem cesarza Kaliguli może być fakt, iż rozkazał, by jego ulubiony koń został senatorem. Założono mu togę i wprowadzano na obrady.

26. Kaligula uwielbiał także sadystycznie straszyć swoich poddanych. Znana jest opowieść kiedy to pijani już patrycjusze zostali zamknięci w klatce z dzikimi zwierzętami, którym wyrwane zostały wszystkie zęby i pazury. Jednakże, kiedy zamknięci ocknęli się i zorientowali co się dzieje, w panikach próbowali opuścić klatkę. Cesarz podobno śmiał się do rozpuku, mimo, że jeden z poddanych właśnie umierał na zawał.

27. Starożytni Rzymianie bardzo mocno dbali o własną higienę, o czym może świadczyć fakt, że w mieście funkcjonowało ponad 900 łaźni publicznych.

28. Rzymianie byli bardzo tolerancyjnym narodem, ponieważ nie oceniali ludzi po kolorze ich skóry. Dla przykładu widok osoby czarnoskórej w Rzymie nie był niczym spektakularnym.

29. Praeco pełnił rolę krzykacza miejskiego, który codziennie wykrzykiwał na placu ważne informacje. Coś w rodzaju dzisiejszych newsów.

30. Rzymscy mężczyźni wracający do domów całowali swoje żony w usta, w celu sprawdzenia, czy pod ich nieobecność, nie piły one zakazanego im wina.

31. Juliusz Cezar otrzymał aż 23 ciosy sztyletem. Morderstwa dokonali spiskowcy na czele z Brutusem.

32. Niewolnik uważany był za część majątku właściciela.

33. Cesarz Oktawian August troszcząc się o żołnierzy, zabronił im ożenku. Zakaz ten został zniesiony dopiero 200 lat po śmierci cesarza.

34. Niewolnik w starożytnym Rzymie musiał liczyć się ze stałymi karami cielesnymi.

35. Wbrew obiegowej opinii, życie niewolnika nie było tak ciężkie, jak na ogół to się wydaje. Dobrze traktowany niewolnik pracował o wiele lepiej i był znacznie bardziej lojalny, niż ten, którego traktowało się źle.

36. Gwałt na niewolniku był karany, jeśli dopuścił się go ktoś inny niż jego Pan, ponieważ niewolnicy byli częścią majątku.

37. Wodę do starożytnego Rzymu i innych miast imperium doprowadzały akwedukty. Słowo Akwedukt oznacza po łacinie,,wodną drogę.

38. Popularne powiedzenie,,wszystkie drogi prowadzą do Rzymu’’ nie wzięło się znikąd. Rzymianie budowali bardzo trwałe i dobre drogi, które prowadziły z każdego zakątku imperium do jego stolicy, czyli do Rzymu.

39. Gladiatorzy byli głównie niewolnikami lub jeńcami wojennymi, ale zdarzały się także przypadki kiedy rzymski obywatel dobrowolnie stawał się gladiatorem. Najczęściej chodziło o długi, które były nie do spłacenia, bądź po prostu o pragnienie sławy.

40. Najlepsi z gladiatorów, byli celebrytami, którzy swoją sławą przypominali dzisiejszych piłkarzy.

41. Gladiator walcząc na arenie mógł wywalczyć dla siebie wolność. Otrzymywał wtedy drewniany miecz o nazwie,,Rudis’’, który symbolizował wywalczoną wolność.

42. Kobiety w społeczeństwie starożytnego Rzymu, nie mogły głosować, czy sprawować realnej władzy. Pomimo rozwoju cywilizacji, kobiety w Rzymie traktowane były źle.

43. Toga, nie była noszona przez Rzymian cały czas. Stanowiło to ekwiwalent dzisiejszego garnituru. Kolor togi też był bardzo ważny, ponieważ purpura zarezerwowana była tylko i wyłącznie dla władców. Kto ośmielił się przywdziać taki kolor, bardzo szybko skazywany był na śmierć.

44. Mur Hadriana, jest długim na 117 km wałem obronnym, który oddzielał tereny rzymskie na wyspach Wielkiej Brytanii, od terenów północnych plemion, które były w stanie ciągłej wojny z Imperium Rzymskim. Do takiego plemienia należeli Piktowie.

45. Cesarskie cięcie wymyślono właśnie w starożytnym Rzymie. Wykonywane było ono na kobietach zmarłych w trakcie ciąży czy porodu, ponieważ prawo zabraniało pogrzebania matki, bez wyjęcia z jej ciała dziecka. Przez taki sposób miało podobno przyjść na świat sam Juliusz Cezar.

46. Rzymscy nauczyciele stosowali kary cielesne na swoich uczniach. W użyciu były najczęściej rózgi, ale także i pięści.

47. Ukrzyżowanie było formą haniebnej kary śmierci, która groziła największym przestępcom. Jedno z największych jej zastosowań nastąpiło po stłumieniu powstania Spartakusa, kiedy to wzdłuż Via Appa ukrzyżowanych zostało ok. 6000 powstańców.

48. Po zabójstwie Juliusza Cezara, jego ciało leżało na posadzce senatu aż 3 godziny. Dopiero po tym czasie zajęto się jego pogrzebem. Ciało Cesara zostało spalone na stosie.

49. Brutus, czyli jeden z zamachowców, którzy zamordowali Juliusza Cesara, zmarł poprzez popełnienie samobójstwa.

50. Zniszczenie Kartaginy uważane jest za pierwsze tak dokładnie udokumentowane ludobójstwo w historii. Kiedy w 146 roku p. n.e Rzymianie zdobyli miasto, zamordowali prawie wszystkich jego mieszkańców, a Ci którzy ocaleli, wzięci zostali do niewoli. Miasto zburzono, a teren posypano solą.

51. Obowiązkowa służba wojskowa, była przykrym obowiązkiem dal wielu podbitych przez Rzymian ludów. Ci, którzy próbowali się od niej wykręcić, często obcinali sobie kciuki w prawej ręce. Zachowanie takie z czasem zaczęło być karane śmiercią.

52. Naumachia, były to specjalne inscenizacje bitew morskich, w których odkrywano bitwy, które zapisały się w historii, jako wielkie Rzymskie zwycięstwa. Podczas takiego przedstawienia zalewano arenę wodą i wprowadzano na nią prawdziwe statki.

53. Pojedynki gladiatorów, to nie tylko walki 1 na 1. Gladiatorzy często walczyli też z dzikimi zwierzętami. Popularne też były pojedynki 2 na 2 lub 2 na 1, jeśli przeciwnik był wyjątkowym mocarzem.

54. Neron był jednym z bardziej brutalnych cesarzy. Zamordował swoją pierwszą żoną i jej głowę wysłał swojej kochance, którą później również zamordował. Odpowiedzialny był również za śmierć swojej matki. Z wielką zażartością mordował on pierwszych chrześcijan, rzucając ich na pożarcie dzikich zwierząt, czy robiąc z nich żywe pochodnie.

55. Wielu szalonych cesarzy umierało w wyniku spisku, ponieważ ich rządy za bardzo zagrażały całemu imperium. Przykładem takich zabójstw są śmierci Kaliguli, czy Heliogabala.

56. Cesarz Heliogabal był tak szalonym cesarzem, że przeobraził on cesarski pałac w ogromny dom publiczny, w którym odbywały się niekończące się orgie, z jego udziałem. Takie rzeczy były niedopuszczalne, dlatego też wkrótce zawiązano spisek i zamordowano szalonego cesarza.

57. Rzym według legendy założony został przez Romulusa i Remusa.

58. Pierwszy cesarz Oktawian August po śmierci został zaliczony w poczet bogów.

59. Rzymianie bardzo chętnie przyjmowali nowych bogów od podbitych ludów.

60. 476 r n. e jest uważany za upadek Cesarstwa Zachodnio-rzymskiego, ponieważ właśnie tego roku, Rzym najechali barbarzyńcy.

61. ,,Hanibal ante portas’’, czyli zawołanie Hanibal u wrót, odnosi się do historycznego oblężenia Rzymu, przez Kartagińskiego Wodza Hanibala.

62. Hanibal przeszedł przez Alpy z 40 słoniami. Ciężkie warunki pogodowe spowodowały, że pod wrota Rzymu dotarł podobno tylko jeden.

63. Cesarstwo Rzymskie podzieliło się na dwie części w roku 395 roku n. e. Od tego czasu dzieliło się ono na cesarstwo zachodnio-rzymskie i wschodnio-rzymskie.

64. Cesarstwo zachodnio-rzymskie przetrwało tylko do 476 roku, natomiast wschodnie upadło 1000 lat później, czyli w 1453 roku podczas inwazji Turków Osmańskich.

65. Ostatni cesarz nosił imiona Romulus Augustus, czyli pierwszego władcy Rzymu i pierwszego cesarza.

66. Cesarz Kommodus uwielbiał urządzać krwawe igrzyska, na których sam walczył jako gladiator.

67. Legionista walczył charakterystycznym krótkim mieczem, zwanym gladiusem.
68. Gladiatorzy dzielili się na poszczególne grupy w zależności od tego jakim orężem walczyli. Byli to między innymi Thraex, Murmillo, czy Retiarius.

69. Oficjalną nazwą Cesarstwa Rzymskiego, było Senatus Populusque Romanus, w skrócie S. P.Q. R.

70. Rzym, zwany jest często,,wiecznym miastem’’, ponieważ tereny miasta są nieprzerwanie zamieszkiwane od 753 roku p. n.e.

71. Upadek Rzymu spowodował utracenie produkcji betonu na blisko 1000 lat. Co ciekawe, rzymski beton jest w stanie przetrwać ponad 2000 lat, co czyni go o wiele bardziej trwalszym od tego znanego nam dziś.

72. Podczas igrzysk, bardzo często urządzano publiczne egzekucje. Rzucano skazańców na pożarcie dzikich zwierząt, lub rozrywano końmi.

73. Mocz był w starożytnym Rzymie używany do prania ubrań.

74. Domy publiczne były w Rzymie legalne i bardzo często odwiedzane.

75. Prostytutki sprzedawały swoje usługi także na ulicach, w zaułkach amfiteatrów, a nawet w publicznych latrynach.

76. Życie rzymskich prostytutek było bardzo ciężkie, ponieważ często je bito. Jeśli któraś zaszła w ciążę, to musiała dokonać aborcji lub dzieciobójstwa, ponieważ zmuszał ją do tego alfons.

77. Wyścigi rydwanów, były rozrywką bardziej popularną od walk gladiatorów.

78. Koloseum w Rzymie, w czasach swojej świetności mogło pomieścić nawet 50 000 ludzi.

79. Kobiety w Rzymie farbowały włosy popiołem oraz kozim tłuszczem.

80. Watykan jest obecnie w tym samym miejscu, w którym Neron próbował wytępić chrześcijan.

81. Wbrew obiegowej opinii, gest kciuka w dół nie oznaczał śmierci, tylko ułaskawienie.

82. Starożytny Rzym posiadał swoją galerię handlową zwaną Halami Trajana.

83. W starożytnym Rzymie mocz był opodatkowany.

84. W publicznych latrynach podcierano się gąbką na kiju.

85. Średnia zapłata prostytutki za wykonaną usługę wynosiła dwa asy, czyli tyle ile bochenek chleba.

86. Cywilizacja rzymska powstała już w VIII wieku p. n.e.

87. Popularną rozrywką wśród rzymskich paniczów, były zbiorowe gwałty na ludziach z ubogich dzielnic.

88. Szacuje się, że postawienie Koloseum w dzisiejszych czasach kosztowałoby 380 milionów dolarów.

89. Velarium było płócienną osłoną, która chroniła widzów Koloseum przed deszczem i słońcem.

90. Pretorzy zajmowali się sądownictwem w starożytnym Rzymie.

91. Trybunał Ludowy reprezentował interesy plebsu w rzymskim senacie.

92. Ostatnią walkę gladiatorów w Koloseum zorganizowano w 435 roku.

93. Miasto Rzym jest starszy niż państwo Włochy.

94. Westalki, czyli kapłanki ogniska domowego, bezwzględnie musiały być i pozostać dziewicami.

95. Elity Rzymskie lubiły urządzać pogawędki w miejskich toaletach.

96. Niewolnicy najczęściej jedli chleb i pili ocet lub wino.

97. Chorych lub krnąbrnych niewolników głodzono.

98. Jeńców wojennych sprzedawano na targach niewolników.

99. Przy ukrzyżowaniu wbijano gwoździe nie w dłonie, tylko w nadgarstki.

100. Rzymianie dodawali do potraw sos ze sfermentowanych ryb, nazywany garum.

Zobacz też -> Najlepsze Atrakcje w Rzymie dla dzieci