Ciekawostki

32 Zaskakujące Ciekawostki o Sparcie

spartanin

Sparta była jednym z najpotężniejszych miast-państw w Starożytnej Grecji. Słynie ona z potężnej armii, jak również z walk z miastem-państwem Atenami podczas wojny peloponeskiej. Oto ciekawostki i mało znane informacje o Sparcie.

1. 298, a nie 300, Spartan zginęło w Termopile. 300 to prawdopodobnie pierwsza rzecz, którą ludzie kojarzą przez film Zacka Snydera z 2006 roku.

2. Dwóch Spartan wysłanych do Thermopylae nie zginęło w walce. Aristodamus został z tyłu i nie dogonił swojej armii z powodu infekcji oczu. Wrócił do Sparty z wielkim wstydem. Później odkupił się w bitwie pod Płatają, gdzie zginął.

3. Drugim Spartaninem, który uniknął śmierci pod Termopilami był Pantici. Wyjechał w czasie bitwy, niosąc wiadomość do Tesalii. Kiedy Pantity wrócił do Sparty, powiesił się z powodu wstydu, że nie uczestniczył w bitwie.

4. Spartanie byli żołnierzami do 60 roku życia.

5. Wczesna Sparta była znana nie tylko ze swojej wojskowości, ale także z muzyki. Poeci-muzycy podróżowali z daleka, aby pracować w Sparcie.

6. Nigdy nie było więcej niż 10000 Spartan.

7. Starożytna Sparta została zbudowana nad rzeką Evrotas, aby dostępne było źródło słodkiej wody.

8. Spartanie tak bardzo bronili swojego muzycznego dziedzictwa, że rzekomo zakazali wszystkim Helotom wykonywania utworów Alcmana i Terpandera.

9. Każdy obywatel Sparty, który był w złej kondycji fizycznej lub miał nadwagę, ryzykował ośmieszenie i wyrzucenie z miasta.

10. Jako waluty używali oni żelaznych prętów, a nie monet.

11. W wieku 12 lat chłopcy zostawali pozbawieni wszelkiej odzieży i dobytku, z wyjątkiem czerwonej peleryny. Następnie poinstruowano ich, aby spali na zewnątrz i robili własne łóżka z trzciny. Zachęcano ich również do sprzątania lub kradzieży jedzenia, ale w razie złapania surowo karano chłostą.

12. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników w Atenach, Spartanie nie studiowali filozofii, sztuki ani teatru. Studiowali walkę i wojnę.

13. Kultowa armia spartańska była dzieckiem legendarnego prawnika o imieniu Lycurgus, który zorganizował ich kulturę i nadał im znaczenie. Lycurgus odniósł się do Sparty jako do „muru mężczyzn, zamiast cegieł”. Wyobraź sobie Wielki Mur Chiński, z wyjątkiem tego, że zamiast piętrzących się przed tobą kamieni i moździerzy, to tysiące spartańskich wojowników, którzy od urodzenia byli szkoleni do specjalizacji w walce.

14. Spartanie pili wino, ale nie lubili pijaństwa. Byli znani z tego, że kazali Helotom pić do czasu, aż się upili, a następnie wykorzystywali ich zachowanie jako zły przykład dla dzieci.

15. Dążenie do bogactwa materialnego było zniechęcane przez prawo spartańskie, więc monety były robione z żelaza zamiast ze złota lub srebra. Utrudniało to kradzież, ponieważ żelazo jest ciężkie.

16. Spartanie byli powszechnie uważani za najsilniejszą armię i najlepszych żołnierzy.

17. Wszyscy Spartanie szkolili się, by zostać wojownikami od dnia narodzin.

18. Sposób życia Sparty był pozbawiony luksusu. Aby zostać zaakceptowanym jako pełnoprawny obywatel Sparty trzeba było znosić niedostatek i trudy.

19. Spartańscy wojownicy mieli być silni i sprawni, a co 10 dni młodzi mężczyźni musieli stać nago w miejscu publicznym, aby można było obejrzeć ich ciała. Ci, którzy nie spełniali standardów sprawności fizycznej, byli bici.

20. Pomimo trudów, które sami narzucali Spartanie, istniały dowody, że posiadali oni piękne dzieła sztuki i biżuterię.

21. Żołnierze stosowali surowe diety, ponieważ byli skoncentrowani na zachowaniu sprawności fizycznej, co było dla nich powodem do dumy i pozwoliło uniknąć bicia.

22. Kobiety nie walczyły w wojsku, ale musiały uczestniczyć w aktywności fizycznej, aby zapewnić sobie dobre zdrowie i silne dzieci.

23. Podobnie jak armie w innych stanach greckich, armia spartańska była oparta na piechocie i walczyła przy użyciu formacji falangi.

24. Podstawowe wyposażenie używane przez Spartan obejmowało tarczę, włócznię i krótki miecz. Nosili oni również purpurową tunikę, dzięki czemu nie widać było ich ran.

25. Chłopcy ze Sparty zostali wysłani, by mieszkać w koszarach wojskowych, gdy mieli 7 lat.

26. Chociaż w filmach Spartanie walczyli z gołymi klatkami piersiowymi, w rzeczywistości często nosili pełne zbroje. Zbroja, którą mieli na sobie, to ten sam sprzęt, który używali ich greccy sąsiedzi. Jedyną różnicą była karmazynowa tunika i peleryna.

27. Przegrana po prostu nie była opcją dla przeciętnego spartańskiego wojownika. Ich kultura czciła sukcesy na polu bitwy podobnie jak w przypadku samurajów.

28. Najważniejszym elementem wyposażenia Spartanina była ich tarcza. Największą hańbą, jaką żołnierz mógł znieść, była utrata tarczy w walce lub ucieczka z pola bitwy. Tarcze nie były ważne tylko po to, by chronić jednostkę, ale po to, by chronić całą armię.

29. Spartanie mieli bardzo surowy kodeks moralny. Dzieci, które nie były oceniane jako nadające się do przyszłego użytku jako żołnierze, zostały porzucone na zboczu góry. Kiedy obcy ludzie ich nie zabrali, dzieci umierały.

30. Spartanie słynęli z długich włosów. Dla Spartan, długie włosy były symbolem wolnego człowieka.

31. Spartańskie dzieci często były kąpane w winie, a nie w wodzie. Nie były brane do ręki, gdy płakały, próbując uczynić je twardymi.

32. Prawie każdy aspekt spartańskiego stylu życia był rządzony przez państwo. Dotyczyło to również jego dzieci. Każde spartańskie dziecko zostało postawione przed radą inspektorów, którzy badali go pod kątem wad fizycznych. Jeśli coś wydawało się niezwykłe, zabierali noworodka i zostawiali go na pastwę losu gdzieś na zboczu góry poza miastem.