Ciekawostki

10 Ciekawostek o Redzie

Foto. MOs810 / Wikipedia

Reda to bardzo interesujące pod względem historycznym miasto kaszubskie. Znajduje się w województwie pomorskim i znajduje się w obrębie aglomeracji Trójmiasta. W XVI wieku cieszyła się mianem wsi królewskiej. Obecnie jest miastem, które każdego roku ściąga w swoje progi sporą ilość turystów ciekawych tego regionu, zainteresowanych historią oraz kulturą kaszubską. Oto interesujące ciekawostki o Redzie:

1. Osada

Pierwszą ciekawostką jest to, że Reda pierwotnie stanowiła zaledwie osadę, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z drugiej połowy XIV wieku.

2. Mieszkańcy

Kolejna interesująca ciekawostka: Obecnie miasto jest zamieszkiwane przez ponad 25 tysięcy ludzi.

3. Dzielnice

Reda podzielona jest na osiem dzielnic. Jedna z nich cieszy się dosyć charakterystyczną nazwą Betlejem. Nazwa poniekąd miała nawiązywać do miejsca, w którym zaczęło się coś dobrego, choć istnieją przesłanki ku temu, że nawiązuje do szopki znajdującej się w tej dzielnicy.

4. Rzeka Reda

Przez miasto przepływa rzeka Reda o całkowitej długości nieco przekraczającej 50 kilometrów.

5. Puszcza Darżlubska

W pewnej części Reda jest zalesiona. Lasy są częścią Puszczy Darżlubskiej, na której znajdują się aż dwa rezerwaty przyrody.

6. Grenslaw

W XIV wieku miasto nosiło nazwę Grenslaw. Dopiero na przełomie wieków mówiono o nim Redau, a następnie Reda.

7. Potop szwedzki

Miasto zostało niemal kompletnie zniszczone podczas potopu szwedzkiego. Rozkwit następował stopniowo. W drugiej połowie XIX wieku przez Redę poprowadzono linię kolejową. Początek XX wieku przyniósł Redzie nową cegielnię.

8. XVIII wiek

Pod koniec XVIII wieku wieś była zamieszkana przez kilkadziesiąt osób. 250 lat później Reda zamieszkana jest przez ponad 25 tysięcy osób, co stanowi o bardzo dużym rozwoju miasta.

9. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Reda posiada tylko jeden zabytek, którym jest wspaniały neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Powstał na początku XX wieku i zdecydowanie jest wart odwiedzenia.

10. Rzeźba w drzewie

Dosyć słynnym punktem turystycznym jest słynna rzeźba w drzewie znajdująca się przy ulicy Wiśniowej. Turyście uwielbiają Redę za jej niepowtarzalny klimat i możliwość obcowania z kulturowo odmienną grupą w postaci Kaszubów.

Na terenie miasta znajduje się również Aquapark, który jest doskonałą alternatywą na niesprzyjające warunki pogodowe.