Ciekawostki

10 Największych Ssaków na Ziemi

Ssaki to dosyć obszerna grupa zwierząt zaliczana do kręgowców. Zamieszkują całą kulę ziemską, zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Ciekawostką jest, że największy żyjący na naszej planecie ssak w gruncie rzeczy najmniej przypomina ssaka i zamieszkuje zbiorniki wodne.

Które z nich należy zaliczyć do największych w swojej grupie?

1. Płetwal błękitny (do 199 000 kg)

wieloryb

Spośród wszystkich gatunków wielorybów w naszych oceanach, największe i najcięższe są płetwal błękitne. W rzeczywistości są one największym zwierzęciem na naszej planecie. Mogą osiągnąć długość do 29 metrów stóp i ważyć do 199 ton. Ich serce jest wielkości małego samochodu i waży 750 kilogramów. Te wielkie zwierzęta występują w każdym oceanie, ale są bardziej powszechne na półkuli południowej. Co ciekawe, jako największe zwierzęta, same odżywiają się najmniejszymi istotami oceanów, czyli planktonem. O największych wielorybach możecie też poczytać TUTAJ.

2. Słoń Afrykański (do 10 400 kg)

Słoń Afrykański jest znacznie mniejszy, aczkolwiek zajmuje zaszczytne drugie miejsce. Dorosły osobnik może liczyć sobie nawet ponad siedem metrów wysokości i ważyć sześć ton. Więcej ciekawostek o słoniach znajdziecie TUTAJ.

3. Orki (do 10 000 kg)

orka

Orki zamieszkują oceany. Te charakterystyczne pod względem ubarwienia zwierzęta mogą osiągnąć długość ciała sięgającą niespełna 10 metrów. Nieco mniejsze są samice. Waga może oscylować do 10 ton. Więcej ciekawostek o orkach znajdziecie TUTAJ.

4. Nosorożec biały (do 4 500 kg)

nosorożec na ulicy

Nosorożec biały zamieszkuje tereny Afryki. Dorosły osobnik może ważyć nawet do czterech i pół tony. Długość ciała może wynosić ok. 1,5m. Zjadają około 60 kilogramów jedzenia każdego dnia. Mają pyski, które są płaskie i kwadratowe, aby pomóc im skubać trawy i rośliny blisko ziemi. Ich głowy są ozdobione dwoma spiczastymi rogami. Przedni róg jest najdłuższy i może urosnąć do 60 cali. Więcej ciekawostek o nosorożcach znajdziecie TUTAJ.

5. Hipopotam (do 4 500 kg)

hipopotamy

Wśród ssaków lądowych wypada wymienić również hipopotama. Dorosły hipopotam może osiągnąć długość ciała do 5 metrów. Największy hipopotam ważył pond cztery tony. Średnia waga oscyluje jednak wokół dwóch ton. Więcej ciekawostek o hipopotamach znajdziecie TUTAJ.

6. Mirunga południowa (do 4 000 kg)

Te ogromne zwierzęta mogą osiągać długość 5 metrów. Zjadają głównie mątwy. Ciąża trwa około 350 dni, po której samica rodzi 1 młode o długości około 120 cm i wadze oscylującej wokół 50 kg. Samica karmi młode przez około 20 dni, po których młode stają się one samodzielne. Więcej ciekawostek o mirungach południowych znajdziecie TUTAJ.

7. Żyrafa (do 2 000 kg)

żyrafa w całej okazałości

Żyrafę z pewnością można zaliczyć do ssaków najwyższych. Długa szyja powoduje, że to niezwykle smukłe zwierzęta. Ich wysokość może sięgnąć nawet do 6 metrów. Więcej ciekawostek o żyrafach znajdziecie TUTAJ.

8. Gaur indyjski (do 1 500 kg)

Gatunek dużego ssaka z rodziny wołowatych który występuje w Azji Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Długość ciała gaura wynosi od 330 cm do 380 cm. Unika on bliskości człowieka. Więcej ciekawostek o gaurach indyjskich znajdziecie TUTAJ.

9. Manat karaibski (do 1 500 kg)

Gatunek ssaka z rodziny manatowatych, który zamieszkuje wybrzeża zachodniego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego – Florydy po północno-wschodnią Brazylię, a także można go spotkać u wybrzeża Karaibów. Należą one do świetnych pływaków. Potrafią spędzić pod wodą nawet 15 minut. Więcej ciekawostek o manatach karaibskich znajdziecie TUTAJ.

10. Koń (do 1 500 kg)

koń rasy Shire
koń rasy Shire

Najwyższym koniem rasy Shire jest obecnie Noddy. Ten ogier  wyhodowany w Australii ma 2,05 metra wysokości i waży aż 1500 kilogramów. Kiedyś żył też Sampson, wałach wyhodowany w połowie XIX wieku. Miał rekordowe 2,19 metrów wysokości i ważył 1524 kilogramów. Więcej ciekawostek o koniach znajdziecie TUTAJ.