Ciekawostki

Gaur Indyjski – Ciekawostki, Wygląd, Tryb Źycia

Gaur indyjski

Gaur indyjski to ogromne zwierzę, z ogromnymi i zagiętymi ku górze rogami. Jego waga może osiągać nawet 1500 kilogramów, a to jest ogromna wartość – dla porównania polski żubr waży nie więcej niż 700 kilogramów.

Nazywany jest indyjskim bizonem, żyje w południowej i południowo-wschodniej części Azji. Jego środowiskiem są tropikalne lasy do wysokości 2000 metrów nad poziomem morza. Gaur indyjski lubi miejsca porośnięte bambusami, krzewami i niskimi drzewami. W takim otoczeniu czuje się jak najlepiej i chętnie spędza w nim czas.

Jak wygląda gaur indyjski?

Gaur indyjski jest pokryty bardzo krótką sierścią, która ma kolor szarobrązowy lub rudobrązowy. Samce mają sierść ciemniejszą od sierści samic. Spód ciała jest jaśniejszy, a kończyny przednie są białe do nadgarstków, natomiast tyle nogi są białe aż do stawów skokowych. Rogi samców są większe, a samice mają mniejsze rogi.

Zwierzę posiada długi ogon, z kępą ciemnego włosia. Gaur indyjski jest zbudowany mocno, jego wysokość w kłębie wynosi 170-210 cm, a długość ciała to 250-300 centymetrów. Ogon jest bardzo długi, na 70-100 cm. Waga gaura jest potężna i wynosi 1000-1500 kilogramów, a samice ważą 700-1000 kg. Zwierzę może żyć dość długo, żyje nawet 20 lat. Jest ssakiem z rodziny wołowatych. Wyglądem budzi ogromny respekt wśród zwierząt oraz ludzi. Zwierzę nie jest agresywne, w różnych sytuacjach wykazuje iście stoicki spokój.

Tryb życia gaura indyjskiego

Gaur indyjski prowadzi niezwykle spokojny, bardzo osiadły tryb życia w stadach liczących nie więcej niż 10-12 osobników. Samica jest dojrzała płciowo w wieku 3 lat, a samiec w wieku 6 lat. Latem jest pora godów takich zwierząt.. Wówczas samce walczą o samice, ale walka nie jest zajadła, raczej straszą się niż naprawdę walczą.

Nie atakują się rogami, nie bodą się nigdy do krwi. Samice są w ciąży około 270 dni. Samica rodzi jedno młode we wrześniu. Pokarmem takich zwierząt są trawa i liście, nie należą do zwierząt mięsożernych. Gaur nie jest odporny na pryszczycę, pomór bydła oraz inne choroby bydła domowego. Pasąc się wspólnie z bydłem domowym łatwo mogą się takimi chorobami zarazić i umrzeć z ich powodu, ponieważ nikt dzikich zwierząt nie leczy.

Ciekawostki o gaurze indyjskim

Gaur indyjski śpi zaledwie godzinę dziennie, więcej snu nie potrzebuje. Gdy poczuje niebezpieczeństwo to głośno parska i w ten sposób powiadamia inne gaury o grożącym im zagrożeniu. Tygrys jest naturalnym wrogiem gaura i potrafi atakować nawet dorosłe osobniki. Gaur indyjski jest w stanie zabić tygrysa broniąc się przed nim.

Najwięcej gaurów żyje obecnie w Indiach. Zwierzę to jest największym bykiem żyjącym dziko we współczesnych czasach. Zwierzę jest aktywne rano i wieczorem, ale unika ludzi, obawiając się ich i uciekając przed nimi. Udomowiona forma gaura to gajal. Gatunek zagrożony jest wyginięciem, zapisano go w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Wiele zwierząt zginęło wtedy, gdy zaczęto prowadzić intensywną wycinkę lasów. Kiedyś było to zwierzę łowne. Stada tego bydła można spotkać też na Borneo oraz Cejlonie.