Ciekawostki

Orka – Interesujące Ciekawostki, Informacje, Fakty

orka

Orki to ssaki należące do rodziny delfinowatych, które można spotkać przede wszystkim w wodach Morza Śródziemnego oraz w Morzu Północnym. To niezwykle inteligentne zwierzęta, które inteligencją znacząco przewyższają człowieka. Żyją w stadach, na czele których na ogół znajduje się najstarsza samica. Bywają groźne, choć zasadniczo nie zdarza im się polować na człowieka. Na trwale zawitały w świadomości społeczeństwa jako przyjaciele ludzi po tym, jak światło dzienne ujrzał film „Uwolnić orkę”. To wyjątkowo towarzyskie zwierzęta, które nie będą w stanie funkcjonować w pojedynkę. Potrzebują swojego towarzystwa i potrafią okazywać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Obserwatorzy tych zwierząt uważają, że widok radosnych orek to najpiękniejsze zjawisko, z jakim mieli do czynienia.

1. W przypadku samic maksymalna długość wynosi nie więcej niż nieco ponad 8m. Samce osiągają długość do 10m i mogą ważyć nawet 10 ton. Przeciętna długość życia w środowisku naturalnym waha się wynosi 50-90 lat. Ciekawostką jest, że samice przechodzą menopauzę pomiędzy trzydziestym i czterdziestym rokiem życia. Tak jak w przypadku człowieka proces ten uniemożliwia dalsze rozmnażanie się. Ciąża u orek wynosi ok. 17 miesięcy, a narodzone maleństwo posiada aż 2 metry długości.

2. Orki posiadają również swoje rytuały, które dotyczą między innymi serdecznych powitań. Powitanie polega na pocieraniu się pyskami. Zaprzyjaźnione osobniki uwielbiają podskakiwać razem w wodzie, lądując na jej powierzchni grzbietem lub brzuchem. Warto również wspomnieć o tym, że każde stado posiada własny wypracowany system komunikowania się, który nie będzie zrozumiały dla osobników spoza stada.

3. Choć wobec człowieka na ogół są wyjątkowo łagodne, to jednak są ssakami mięsożernymi. Polują przede wszystkim na foki, morsy, pingwiny oraz walenie. Z braku laku nie pogardzą także mniejszymi rybami, choć nie należą do ich faworytów w karcie dań. Wówczas mamy do czynienia z drapieżnikiem, który nie cofnie się przed niczym. Atakują znienacka, a jako że są najszybszymi ssakami poruszającymi się w wodzie, nie mają problemu z dogonieniem ofiary. Wykazują się także niebywałym sprytem w trakcie polowania. Potrafią wyskoczyć na brzeg i wciągnąć ofiarę pod wodę, a nawet uderzać w ogromne kawały lodu, by ofiarę strącić do wody. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują ok. 250 kg mięsa każdego dnia. Z wyjątkiem uciążliwych pasożytów, nie mają wrogów, które faktycznie mogłyby im zaszkodzić.

4. Na świecie istnieje sporo parków tresury orek. Zwierzęta te faktycznie wykazują się ponadprzeciętną inteligencją i niestety jest to wykorzystywane przez człowieka. Choć powszechnie uważa się, że nie stanowią zagrożenia dla człowieka, historia odnotowała kilka przypadków, kiedy to człowiek stał się ofiarą orki. Jedną z nich była doświadczona trenerka orek z Florydy, która została rozszarpana przez swoją podopieczną na oczach spragnionych ciekawego widowiska widzów.

5. Odnotowano jednak znacznie więcej przypadków, kiedy orki stały się nieocenionym wsparciem na pełnym morzu. Udokumentowano przypadki, kiedy zagubieni marynarze byli niejako odprowadzani przez orki w bezpieczne miejsce. Podobna sytuacja dotyczy psów, które wypadły z pokładu. To właśnie orki decydowały się na holowanie czworonogów i to dzięki nim udawało im się bezpiecznie wrócić do właściciela. Historia potwierdza również przypadki orek, które skutecznie odpierały ataki wodnych drapieżników tylko po to, aby chronić znajdującego się w wodzie człowieka.
6. Wieloletnie badania dowiodły, że dzieci autystyczne oraz osoby z szeroko pojętymi zaburzeniami psychicznymi znacznie lepiej się rozwijają, gdy mogą mieć do czynienia z orkami.

7. Orki potrafią polować na znacznie większe od nich wieloryby i robią to wyjątkowo mądrze. Polowanie stada na ogół zaczyna się od intensywnego pościgu, które zasadniczo ma osłabić ofiarę. Następnie orki robią wszystko, co w ich mocy, aby odciąć wieloryba od dostępu do powietrza. Zadziwiający w trakcie polowania jest system współpracy orek. Z obserwacji wynika, że niemal każdy osobnik pełni konkretną funkcję i każdy zna swoje miejsce. Orki to mistrzowie w świetnie zorganizowanych i dobrze zaplanowanych polowaniach.

8. Orki zostały wyposażone w cały zestaw ostrych jak brzytwy zębów, które mogą osiągnąć długość 10cm. Potrafią nurkować na głębokość 1000m, a pod wodą bez problemu mogą wytrzymać nawet 20 minut.

9. Charakterystyczne trzaskanie tylną płetwą o powierzchnię wody jest typowym zachowaniem, które wskazuje na to, że orka jest zdenerwowana i niezbyt zadowolona. Tego typu zachowania na ogół można zaobserwować w parkach tresury orek.

10. Orki nie mogą spać w stu procentach. Gdyby im się udało, groziłoby im utonięcie. Właśnie dlatego podczas snu jedna półkula mózgu zajmuje się czuwaniem, dzięki któremu orka regularnie będzie wypływała na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. Śpią nie więcej niż 10 godzin na dobę.