Ciekawostki

Manat Karaibski – Ciekawostki i Fakty

Manat karaibski
źródło: Ramos Keith, U.S. Fish and Wildlife Service / Wikipedia

Wodny gatunek ssaka z rodziny manatowatych, który zamieszkiwał wybrzeża zachodniej części Oceanu Atlantyckiego od samej Florydy po północno-wschodnią Brazylię w tym przede wszystkim obszary należące do Karaibów.

Charakterystyka Manata Karaibskiego

Długość ciała każdego osobnika tego nietuzinkowego gatunku wynosi zaledwie od 2.5 do 4.5 metra. Do tego zwierzęta te ważą aż od 460 do lekko ponad 1600 kilogramów. Co ciekawe posiadają one dość charakterystyczną zaokrągloną płetwę ogonową, oraz kończyny przednie w pełni przekształcone w płetwy wyposażone w 2-5 szczątkowe kopytka. Ponadto mają one zaledwie 6 kręgów szyjnych co jest zdecydowanie dość nietypowym zjawiskiem.

Nie mają jakichkolwiek zębów przednich, jednak przyroda wyposażyła je w dość bogaty zgryz boczny. Na wyróżnienie zasługuje fakt, iż są one naprawdę świetnymi pływakami jak na swoją nietypową budowę ciała. Do tego mogą swobodnie spędzić w wodzie aż 15 minut bez konieczności poboru tlenu. Zamieszkują one jednak przeważnie płytkie wody należące do przybrzeża, często w pobliżu elektrowni, które w znacznym stopniu ogrzewają otaczające je zbiorniki.

Nie robi dla nich większej różnicy woda słodka, tudzież słona. Mogą one w związku z tym bez problemu żyć w rzekach, jak i morzach, czy oceanach. Niektóre z osobników do tego stopnia przyzwyczaiły się do nienaturalnego źródła energii, że kompletnie przestały migrować w trakcie chłodniejszych temperatur.

Żywią się głównie drobnymi roślinami wodnymi, algami, czy mniejszymi skorupiakami i ryby, oraz żyją zarówno samotnie, jak i w stadach, czy nawet ogromnych grupach liczących grubo ponad 200 osobników.

Występowanie

Ssak ten występuje przede wszystkim w zarówno słodkich, jak i słonych wodach należących do strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Wynika to głównie z faktu, że zwierzęta te uwielbiają ciepłe środowisko. W związku z tym woda w której żyją nie może mieć mniejszą temperaturę aniżeli 20 stopni Celsjusza.

Mieszkają one przeważnie w pobliżu brzegów, a także ujść wszelakich rzek. Gatunek ten występuje jedynie w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego od samej Florydy po północną Brazylię, czy baseny należące do dwóch legendarnych rzek, czyli Amazonki (największa rzeka na świecie) i Orinoko.

Kwestie związane z rozmnażaniem

Przedstawicielki płci pięknej sygnalizuje okolicznym samcom swoją obecność za pomocą specjalnego opierania się o przedmioty położone pod taflą wody zostawiając przy okazji charakterystycznie pachnącą wydzieliną produkowaną za pomocą gruczołów zapachowych. W tym czasie podążające za nimi samce walczą ze sobą. P

o zapłodnieniu ciąża trwa od 12 do 13 miesięcy. Zwykle na świat przychodzi zaledwie jedno młode. Przez ponad półtorej roku żywi się ono za pomocą mleka produkowanego przez rodzicielkę, która jest wobec niego bardzo opiekuńcza. Dopiero po ukończeniu 2 roku życia Wanaty Karaibskie stają się w pełni samodzielne.

Charakterystyczne zachowania

Warto w tym miejscu podkreślić, iż są to przeważnie samotne zwierzęta. Trwałą grupę tworzą jedynie matka i jej młode. Wanaty prowadzą powolny tryb życia przez co nie osiągają zbyt dużych prędkości podczas poruszania się w wodzie. Spędzają one ponad 6-8 godzin na odżywianiu się dziennie.