Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Malborku

zamek w Malborku

Malbork od wielu lat uchodzi za miejsce, do którego każdego dnia zjeżdżają ogromne tłumy turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć, skąd bierze się wieloletni fenomen tego miasta. Dlatego niewątpliwie warto zapoznać się z niezwykle interesującymi ciekawostkami na jego temat, co wielu osobom może taki fenomen pomóc zrozumieć. Sprawdź też ciekawostki o zamku w Malborku oraz najlepsze restauracje w Malborku.

1. Największy zamek

Pierwszą niezwykle interesującą ciekawostką jest fakt, że w Malborku znajduje się największy zamek na świecie, którego powierzchnia wynosi 143,591 metrów kwadratowych. To istny raj szczególnie dla fotografów.

2. Szkoła Łacińska

To budynek, który powstał w połowie czternastego wieku. Ciekawostką jest fakt, że tak naprawdę nie wiadomo, jakie miało być jego ogólne przeznaczenie, ale faktem jest, że dwa stulecia później powstała tu szkoła, którą następnie nazwano Szkołą Łacińską.

3. Ratusz

Powstał w drugiej połowie czternastego wieku. Przez wiele lat był on kilkakrotnie przebudowywany i był miejscem licznych uroczystości. Ale niewątpliwą ciekawostką jest to, że obecnie znajduje się w nim tablica, która upamiętnia działalność organizacji „Młody Las”, która funkcjonowała podczas drugiej wojny światowej.

4. Pozostałości murów obronnych

To pozostałości po systemie murów obronnych, jaki powstał w czternastym wieku. Zostały one jednak zniszczone podczas licznych walk w 1945 roku. Dzisiaj pozostały jedynie fragmenty z nich.

5. Stolica Państwa Krzyżackiego

Niezwykle interesujący jest także fakt, że od roku 1309 roku zamek uznawany był za główną siedzibę Państwa Krzyżackiego oraz rzecz jasna ich wielkiego mistrza.

6. Ogromne zniszczenia wojenne

Niewątpliwie przykrą ciekawostką jest to, że podczas drugiej wojny światowej zniszczeniu uległ nie tylko sam zamek, ale również prawie 80 procent zabudowy Malborka. Do dnia dzisiejszego można tam znaleźć wiele śladów z tamtej przykrej sytuacji.

7. Gotycki Młyn Górny

Ciekawa historia wiąże się z Gotyckim Młynem Górnym, gdyż powstał on w okolicy 1400 roku, by bo ponad 300 latach spłonąć w wielkim pożarze. Został on jednak odbudowany i następnie przetrwał drugą wojnę światową.

8. Gotycki Ratusz

Bardzo ciekawy jest również gotycki ratusz, który wzniesiony został w latach 1365-1380. To miejsce, które było wielokrotnie niszczone, by chwilę potem na nowo być odbudowywane.

9. Brama Mariacka

To bardzo ciekawa budowla wybudowana w czternastym wieku. Na uwagę zasługuje fakt, że posiada ona aż 10 metrów wysokości.

10. Gotycki kościół św. Jana Chrzciciela

To budynek zbudowany w latach 1467- 1523. Niezwykle ciekawe są zawarte w nim obecnie chrzcielnica z czternastego wieku i zabytkowy krucyfiks z wieku piętnastego.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje w Malborku