CiekawostkiPolska

22 Ciekawostki o Zamku w Malborku

Zamek Malbork

Zamek w Malborku, położony nad brzegiem rzeki Nogat w Polsce, jest największym zamkiem na świecie. Sprawdź też ciekawostki o Malborku oraz najlepsze restauracje w Malborku.

Jest to najpełniejszy i najbardziej rozbudowany przykład gotyckiego kompleksu zamkowego murowanego w charakterystycznym i niepowtarzalnym stylu zakonu krzyżackiego.

W całym kompleksie jest jest 30 milionów cegieł. 4.5 mln z nich znajduje się w wysokim zamku.

Jest to największa na świecie konstrukcja wykonana z cegieł.

Poza dziedzictwem materialnym zamek w Malborku jest również głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej jako ważny i emocjonalny symbol historii Europy Środkowej.

1. Na całym świecie jest wiele zamków, ale żaden z nich nie jest tak duży jak zamek krzyżacki w Malborku.

2. Ta spektakularna twierdza jest świadectwem fenomenu państwa krzyżackiego w Prusach. Państwo zostało założone w XIII wieku przez niemieckie wspólnoty wojskowych mnichów, którzy prowadzili krucjaty przeciwko pogańskim Prusom i Litwinom mieszkającym na południowym wybrzeżu Bałtyku, a także przeciwko chrześcijańskiemu Królestwu Polskiemu.

3. Kaplica na zamku w Malborku została odrestaurowana, ponieważ została zniszczona w czasie wojny.

4. Zamek jest również doskonałym dowodem na ewolucję nowoczesnej filozofii i praktyki w dziedzinie renowacji i konserwacji. Jest to zabytek historyczny sam w sobie, zarówno pod względem społecznym, naukowym i artystycznym.

5. Zamek został zbudowany w XIII w. w Malborku, w Polsce, w miejscu wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6. W początkowym okresie był znany jako twierdza Ordensburg.

7. Zamek został zbudowany przez Krzyżaków.

8. Krzyżacy nazwali go Marienburg na cześć Maryi, Matki Jezusa.

9. Korzystne położenie zamku nad rzeką Nogat umożliwiło łatwy dostęp barkom i statkom handlowym przypływającym z Wisły i Morza Bałtyckiego.

10. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1626 i 1629 r. zamek zajęły wojska szwedzkie.

11. Każdego roku w ostatnim tygodniu lipca odbywa się tam średniowieczny jarmark.

12. Fundament zamku w Malborku wykonane jest z drewna. W rzeczywistości cała konstrukcja stoi na stosach filarów i słupów umieszczonych w piasku. Zrobiono to, aby oprzeć się ciągłemu zwilżaniu piasku przez pobliską rzekę Nogat. Była to ta sama praktyka, którą Rzymianie stosowali przy budowie Wenecji.

13. Klasztor zamkowy jest ucieleśnieniem dramatu późnośredniowiecznego chrześcijaństwa, przeciskającego się między skrajnościami świętości i przemocy.

14. Jest sposób, aby sprawdzić, które cegły są oryginalne, a które z rekonstrukcji. Jeśli spojrzeć na cegły, które są ciemne i nie są idealnie wyprofilowane, oznacza to, że są oryginalne. Przy odrobinie szczęścia można zauważyć pewne nieprawidłowości w cegłach. Jest takie miejsce, w którym podczas wychodzenia można zobaczyć odciski łap psów w cegłach. Setki lat później nadal można zobaczyć znak, który pozostawił pies.

15. Od kwietnia do sierpnia na terenie zamku odbywają się pokazy światła i dźwięku.

16. Co zaskakujące, drewno to jest w doskonałym stanie od setek lat. Dopiero w latach 50-tych XX wieku pojawiły się pierwsze oznaki niszczenia. Drewno było w dobrym stanie przez 670 lat. Oznacza to, że miało 20 razy większą odporność na gnicie niż zwykłe drewno.

17. Na zamku w Malborku do dziś zachowały się rzeźby krzyżackich rycerzy.

18. Wraz z dojściem Adolfa Hitlera do władzy na początku lat 30. naziści wykorzystywali zamek jako miejsce corocznych pielgrzymek zarówno młodzieży hitlerowskiej, jak i Ligi Dziewcząt Niemieckich.

19. W 1945 r., podczas II wojny światowej, ponad połowa zamku została zniszczona.

20. Po poważnych uszkodzeniach w czasie II wojny światowej zamek został ponownie odbudowany, przy użyciu szczegółowej dokumentacji przygotowanej przez wcześniejszych konserwatorów.

21. Teraz nieco zabawny „fakt”. Lokalizacja zamku w Malborku uważana jest za idealną dla UFO. Istnieją pogłoski o podziemnej bazie UFO pod zamkiem w Malborku. Jak twierdzą eksperci, zamek znajduje się w idealnym położeniu spełniającym wszystkie wymagania co do prawdopodobnej bazy UFO. Jego położenie w centrum starej cywilizacji, jak również raporty z obserwacji UFO w pobliżu zamku; wszystko to odpowiada i wzmacnia wiarę w możliwą bazę UFO pod zamkiem. Istnieją również słynne obrazy pokazujące latające UFO w pobliżu zamku.

22. Kolejny zabawny „fakt”: Istnieją różne historie o diabłach związanych z zamkiem w Malborku. W zamku znajdują się wizerunki średniowiecznych diabłów. W średniowieczu diabły oznaczały jakąś pozaziemską moc lub istoty. Stąd popularne wierzenie o bazie UFO pod zamkiem pasuje do jego związku z diabłami.

Godziny otwarcia latem: 09.00 – 19.00 wewnątrz zamku i do 20.00 na dziedzińcu.

Godziny otwarcia zimą: 10.00 – 15.00 wewnątrz zamku i do 16.00 na dziedzińcu.

Cena biletów: Normalny 39,50 zł. Po godzinie 17.15 cena wynosi 29,50 zł.

Czytaj dalej: atrakcje dla dzieci w Malborku