17 interesujących ciekawostek o jaskółkach
Na świecie istnieje wiele gatunków zwierząt, które skrywają w sobie wiele informacji i ciekawostek. Nie inaczej jest z ptakami, na przykład z jaskółkami, które pozornie znane są każdemu Polakowi. Ale i tak warto sięgnąć po ciekawostki o jaskółkach choć z wyglądu niepozorne, są naprawdę interesujące.
1. Naukową nazwą jaskółki jest Hirundo rustica. Jest przedstawicielem rodziny jaskółkowatych, na świecie uznane są 84 gatunki.
2. Jaskółka Hirundo rustica znana jest jako jaskółka stodoła, rozmnaża się na całej półkuli północnej, w tym w każdym europejskim kraju poza Islandią.
3. W Norwegii i Finlandii jaskółki gniazdują daleko na północ od koła podbiegunowego.
4. Jaskółki europejskie zimują głównie w Afryce na południe od Sahary. Co ciekawe, populacje z Wysp Brytyjskich i północnej Europy zimują dalej na południe niż te z Europy środkowej i południowej, lecąc aż do Botswany i Afryki Południowej.
5. Jaskółki lubią gniazdować w budynkach z otwartym frontem, takich jak stodoły, stajnie i obory.
6. Zbudowanie gniazda zajmuje parze jaskółek nawet 1200 podróży. Tylko samica obsadza gniazdo.
7. Większość brytyjskich jaskółek próbuje każdego lata wyhodować dwa lęgi, a niektórym udaje się wychować trzy.
8. Uważa się, że populacja Europy liczy około 15 milionów osób, przy czym najwięcej w Polsce i Bułgarii. 1 milion w Wielkiej Brytanii plasuje ją na jedenastym miejscu.
9. Jaskółki były prawdopodobnie znacznie rzadsze, zanim człowiek zaczął uprawiać rolnictwo i hodowlę zwierząt. Lubią gniazdować w pobliżu ogromnych zwierząt domowych, takich jak konie czy bydło. Spadek produkcji bydła mlecznego w Wielkiej Brytanii i wynikający z tego wzrost upraw uprawnych nie są odpowiednie dla tego gatunku.
10. Samiec jaskółki niezmiennie powraca jako pierwszy z migracji, śpiewając nad swoim terytorium w nadziei na przyciągnięcie partnera. Samice zwykle pojawiają się tydzień lub dwa tygodnie później.
11. Jaskółki to małe ptaki o ciemnym, błyszczącym niebieskim grzbiecie, czerwonych gardłach, bladym spodzie i długich serpentynach ogonowych. Samce i samice jaskółek mają praktycznie identyczny wygląd.
12. Ptaki te z łatwością przyjmą sztuczne gniazda, które przypominają ich własne konstrukcje z błota.
13. Zanim zrozumiano tajemnice migracji, sądzono, że jaskółki spędzały zimę zakopane w błocie stawów i jezior.
14. Jaskółki zawsze piją na skrzydle, lecąc nisko, by popijać wodę.
15. Niektóre źródła proponują pochodzenie onomatopeiczne, które de Vaan uważa za „możliwe, ale sufiks pozostaje niejasny”; sugeruje jako bardziej prawdopodobną sugestię, że jaskółka została nazwana od rozwidlonego ogona, który mógłby łączyć ją z różdżką (rzecz.), ale to tylko przypuszczenie.
16. Mutacja genetyczna może spowodować, że jaskółki urodzą się białe. Takie jaskółki albinosy na ogół ma ją słaby wzrok i rzadko przeżywają poza stadium raczkujące.
17. Jaskółki mają po dwa dołeczki w każdym oku, co zapewnia im ostre widzenie do przodu i na boki, aby pomóc w śledzeniu zdobyczy. Mają długie oczy, które mają prawie taką samą długość i szerokość. Ich oczy są podobne do oka drapieżnika. Jaskółki mają krótkie dzioby, ale mocne szczęki i szerokie rozwarcie. Samce jaskółki stodoły mają dłuższe ogony niż samice, które są atrakcyjne przy wyborze partnera. Najbardziej rozpowszechnione na świecie są jaskółki stodołowe. Jaskółka stodoła ma niebieski spód i głęboko rozwidlony ogon. Jaskółki są doskonałymi lotnikami i wykorzystują swoje umiejętności latania do przyciągania partnerów i karmienia się.