Co warto zobaczyć w Londynie w jeden dzień – Najlepsze Atrakcje Turystyczne

Co warto zobaczyć w Londynie

Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii oraz Anglii. To przepiękne miasto, które leży nad malowniczą rzeką Tamizą. Co szczególnie warto tu zobaczyć?

1. Tower of London – budowla ta dawniej pełniła funkcje obronne oraz pałacowe. Oprócz tego budynek był również więzieniem, mennicą arsenałem, miejscem egzekucji, skarbcem itd. Warto wiedzieć, że Jakub I był ostatnim władcą, który wykorzystywał wieżę w celach obronnych. Tower of London założył Wilhelm Zdobywca w drugiej połowie jedenastego wieku. Wtedy jeszcze nie wiedział, że będzie to jeden z najpopularniejszych fortów na świecie. Aktualnie znajduje się tu wiele koronnych klejnotów. Niedaleko mieści się także legendarna i niebezpieczna Bloody Tower, a także Beauchamp Tower, która słynie z prawie stu napisów wyrytych przez więźniów. Z kolei w Martin Tower można podziwiać wystawę „Korony i diamenty”. Jest ona poświęcona niezwykle interesującej ewolucji koron królewskich oraz roli diamentów.

2. Big Ben – początkowo nazywano tak dzwon z legendarnej Wieży Świętego Szczepana, która zwana była też Wieżą Zegarową i należała do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie Big Benem nazywa się zarówno dzwon, jak i zegar oraz całą wieżę. Jest to budowla neogotycka, która powstała w 1934 roku, po pożarze Pałacu. Z kolei jej uroczysta inauguracja odbyła się dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych osiemnastego wieku. Warto wiedzieć, iż dzwon waży aż trzynaście ton zaś zegar to największy taki obiekt w całej Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, długość średnicy każdej tarczy wynosi 7, 5 m, a wskazówek 4, 25 m. Co kwadrans usłyszeć można melodię przypominającą tę z dzwonu St Mary’s Church (University Church) w Cambridge.

3. Katedra Świętego Pawła – świątynia ta mieści się w samym centrum Londynu, które jest nazywane The City. Jej budowa rozpoczęła się w 1675 roku, a skończyła w 1710 roku. Charakterystycznym elementem katedry jest ogromna kopuła, której średnica wynosiła 50 metrów, a waga aż siedemset ton. Z kolei w środku świątyni można podziwiać aż kilka galerii sztuki.

4. Most Tower Bridge – przecina on Tamizę i bardzo szybko stał się jednym z głównych symboli Londynu. Jego środkowa część to dwa ponad tysiąctonowe zwodzone przęsła, które podnoszą się przez 90 sekund. Z kolei w wieżach można zwiedzić muzeum historii tego mostu. Warto także udać się na górny pomost, gdyż można stamtąd podziwiać przepiękny widok na Tamizę. Szerokość mostu to aż sześćdziesiąt metrów, a wysokość przy podniesionych przęsłach to czterdzieści metrów. Dawniej otwierano go pięć razy dziennie, teraz dzieje się to w różnych specjalnych okolicznościach lub wtedy, kiedy ma przepłynąć sporych rozmiarów statek.

5. Opactwo Westminsterskie – to kompleks budowli, które leżą nad Tamizą. Przede wszystkim jest to neogotycki Pałac Westminsterski, który stanowi siedzibę Parlamentu. Oprócz tego na zespół składa się wieża z Big Benem, kościół św. Małgorzaty, który pochodzi ze średniowiecza oraz opactwo Westminster. Cały kompleks jeszcze do szesnastego wieku funkcjonował jako królewska rezydencja. Umieszczono tam też Izbę Lordów oraz Izbę Gmin. Najstarszym budynkiem, który należy do Parlamentu jest Westminster Hall. Warto wiedzieć, że pierwsze posiedzenie Parlamentu miało miejsce już w 1265 roku. Ciekawostką jest także to, że od połowy jedenastego wieku są tu koronowani władcy kraju. Oprócz tego znajdują się tu liczne królewskie groby, a także groby i tablice wielkich twórców, polityków i uczonych angielskich.

6. Pałac Buckingham – w 1837 r. stał się główną i oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów i największym na całym świecie pałacem królewskim. Do użytku oddano go na początku osiemnastego wieku i funkcjonował wtedy jako miejska rezydencja Księcia Buckingham. W 1762 roku pałac przejął król Anglii Jerzy III. Aktualnie odbywają się tu różne uroczystości państwowe i oficjalne spotkania. Jedną część pałacu można zwiedzać. Warto także wiedzieć, że przed budynkiem znajduje się pomnik Królowej Wiktorii.

7. Muzeum Brytyjskie – jedno z największych muzeów historii oraz kultury. Powstało z inicjatywy lekarza Hansa Sloanesa. Muzeum zostało otwarte już w 1759 roku i oprócz czasu wojen światowych jest ono cały czas działające. Właśnie tu znajduje się między innymi największy w Europie zadaszony plac, czyli Wielki Dziedziniec im. Królowej Elżbiety. Na środku tego placu znajduje się Czytelnia The Round Reading Room. Dawniej mieściła się tam Biblioteka Brytyjska. Wokół tej Czytelni można podziwiać różne galerie, które prezentują kilka milionów eksponatów, które pochodzą ze wszystkich kontynentów i prezentują historię ludzkości już od czasów starożytnych.

8. National Gallery – słynna londyńska galeria sztuki, która została założona w 1824 roku. Znajdują się tu zbiory malarstwa, które pochodzą od trzynastego wieku do końca dziewiętnastego. Przede wszystkim znajduje się tu wiele dzieł impresjonistów oraz Vincenta van Gogha. Przede wszystkim jest to malarstwo zachodnioeuropejskie. Galerię tę można zwiedzać bezpłatnie i znajduje się tu prawie 2, 5 tysiąca zbiorów.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Londynie według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?

Co warto zobaczyć w Londynie w jeden dzień – Najlepsze Atrakcje Turystyczne
4.4 (88.33%) 12 głosów