CiekawostkiEuropa

32 szybkie informacje i ciekawostki o Kosowie

informacje ciekawostki Kosowo

Kosowo, oficjalnie Republika Kosowa, jest krajem śródlądowym na Półwyspie Bałkańskim. W lutym 2008 roku Republika Kosowa ogłosiła swoją niepodległość od Serbii. W tym artykule znajdziesz najważniejsze fakty, informacji i ciekawostki o Kosowie.

1. Nazwa „Kosowo” wywodzi się od nazwy miejsca w Serbii oznaczającego „pole czarnych ptaków”.

2. Kosowo est to jeden z najmłodszych krajów na świecie, które uzyskało niepodległość. Sudan Południowy jest najmłodszym z terenów które uzyskały niepodległość w 2011 roku.

3. Jest to zakątek kontynentu europejskiego, którego dokładny status od dziesięciu lat budzi poważne kontrowersje.

4. W dniu 17 lutego 2008 roku Kosowo jednostronnie ogłosiło niepodległość od Serbii. Serbia zakwestionowała jednak niepodległość Kosowa i stwierdziła, że jest ona „nielegalna”. W dniu 22 lipca 2010 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) orzekł, że niepodległość Kosowa od Serbii jest legalna i nie narusza żadnej obowiązującej praworządności prawa międzynarodowego.

5. Osiem krajów od razu uznało niepodległość Kosowa (lub przynajmniej dzień później, 18 lutego 2008 roku). Jedną z nich była Wielka Brytania (wraz z Afganistanem, Stanami Zjednoczonymi, Turcją, Kostaryką, Albanią, Francją i Senegalem).

6. Mimo że jest to stolica Kosowa, Prisztina nie jest dużym miastem. Liczy zaledwie 204 tysięcy mieszkańców (2015 rok). Jest to jednak liczba ludności, która czyni z niego drugie co do wielkości miasto na świecie, za Tiraną, stolicą Albanii (a przed drugim miastem Durazzo)

7. Nawet najszybsze spojrzenie na mapę Bałkanów daje jedną wskazówkę, dlaczego status Kosowa tak bardzo niepokoi niektórych. Jej sąsiadami są Albania (na zachodzie), Macedonia (na południu) i Czarnogóra (na północnym zachodzie), nad którą góruje Serbia. Pod względem geograficznym Prisztina leży znacznie bliżej stolicy Macedonii Skopje niż serbskiego króla Belgradu.

8. Ponad 110 krajów uznaje Kosowo za niepodległe państwo. Jednakże kilka krajów, w tym Serbia, Rosja i niektóre kraje UE, nadal nie uznają Kosowa za niepodległe państwo w tej kwestii.

9. Ze względu na swoje położenie geograficzne Kosowo służy jako ważne połączenie między Europą Środkową i Południową, Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim.

10. Kosowo było rządzone przez Imperium Osmańskie od połowy XV wieku do początku XX wieku.

11. Góra Gjeravica o wysokości 2656 metrów, jest najwyższym punktem w kraju.

12. W 1974 roku konstytucja ówczesnej Jugosławii unieważniła status Kosowa jako niepodległej jednostki. Wściekłość ta rozpaliła w obywatelach Kosowa, w wyniku czego presja na niepodległość zyskała na znaczeniu w latach 80-tych, kiedy zginął prezydent Jugosławii Tito.

13. Większość ludności kraju to Albańczycy, a większość żyje poniżej granicy ubóstwa.

14. Kosowo 10 887 km kw. jest najmniejszym krajem na Bałkanach i ma wielkość zbliżoną do Jamajki lub Libanu.

15. Wędrując główną aleją Prisztiny Luana Haradinaja, zatrzymaj się przed rozległym Pałacem Młodzieży i Sportu (Pallati i Rinise dhe Sporteve) i napotkasz jedno z najbardziej znanych i sugestywnych miejsc w stolicy. Pomnik Noworodka jest zdecydowanie dosłowny – siedem dużych liter o wysokości trzech metrów napisanych w języku angielskim.

16. Mimo że Kosowo nie jest członkiem Unii Europejskiej, oficjalną walutą Kosowa jest euro. Co ciekawe, dzieje się tak od 2002 roku, sześć lat przed deklaracją niepodległości. Jest to po części oświadczenie polityczne, aby odróżnić Kosowo od Serbii, gdzie dinar jest walutą.

17. Koszt kawy w kawiarni w Prisztinie wynosi około 1 euro.

18. Jaskinie wapienne są liczne i znajdują się w wielu częściach kraju. Marmurowa jaskinia, wapienna jaskinia krasowa w Kosowie, jest znanym miejscem turystycznym w kraju. Jaskinia została odkryta w 1966 roku.

19. Około 40% powierzchni kraju pokrywają lasy. Większość drzew w lesie to dęby i sosny. A większość lasów znajduje się w południowo-zachodnim Kosowie.

20. Oficjalnymi językami Kosowa jest język serbski i albański.

21. Większość mieszkańców kraju to muzułmanie. Ponad połowa ludności zamieszkuje obszary wiejskie.

22. W 2009 roku Kosowo przystąpiło do MFW i Banku Światowego.

23. W 1874 roku otwarto pierwszą linię kolejową biegnącą przez Kosowo.

24. Wojna w Kosowie miała miejsce w latach 1998-1999 i stała się przyczyną śmierci około 10 tysięcy osób.

25. Ponadto pod koniec 1999 roku około 1,5 mln etnicznych Albańczyków uciekło z Kosowa w poszukiwaniu lepszych warunków życi.

26. Bill Clinton, były prezydent Stanów Zjednoczonych, odwiedził Kosowo 23 listopada 1999 roku

27. W Kosowie znajduje się posąg Billa Clintona.

28. Tony Blair jest bohaterem narodowym Kosowa. Pomógł uratować cierpiących w czasie wojny. Aby okazać wdzięczność temu przywódcy, albańska para nazwała swoje dziecko „Tonyblerem” na jego cześć. W Kosowie jest jeszcze kilka dzieci, które też tak się nazywają.

29. NATO pomogło zakończyć wojnę w Kosowie. Jest to jeden z udanych przykładów zachodniej interwencji w historii świata. Pokój w regionie został osiągnięty dzięki trzymiesięcznej interwencji wojskowej NATO, która rozpoczęła się w marcu 1999 roku.

30. Ponad 70% ludności kraju ma mniej niż 35 lat, co czyni go najmłodszym krajem w całej Europie.

31. Mediana wieku ludności Kosowa wynosi 29,1 roku (stan na 2017 rok).

32. Kosowo nie nadaje obywatelstwa poprzez urodzenie. Dziecko otrzymuje obywatelstwo kraju, jeśli przynajmniej jedno z rodziców jest obywatelem Kosowa.