CiekawostkiEuropa

44 Fantastycznych Ciekawostek o Albanii

Albania
Albania jest małym krajem w Europie Południowo-Wschodniej. Stolicą kraju jest Tirana, największe miasto Albanii, liczące 700 tysięcy mieszkańców. Językiem urzędowym Albanii jest język albański, a jej numer kierunkowy to 355.

1. Albania jest niepodległym krajem od ponad 100 lat. W tym czasie staje się coraz bardziej popularnym celem podróży turystycznych. Przyciąga plażowiczów, smakoszy zainteresowanych niepowtarzalną tradycyjną kuchnią oraz miłośników historii poszukujących bogatego dziedzictwa kulturowego.

2. W kraju żyje tylko 3 miliony ludzi. Obecnie Albańczycy mieszkają głównie poza granicami kraju, a nie na jego terytorium. Szacuje się, że ogólna populacja Albańczyków wynosi od siedmiu do dziesięciu milionów.

3. W 1967 roku Albania została ogłoszona pierwszym na świecie państwem ateistycznym. Pod przywództwem Envera Hoxha religia została zakazana, a każdy łamiący prawo miał zostać uwięziony na 3 do 10 lat.

4. Wieś Łazarat jest „ziołową stolicą Albanii”. Wieś sprawia, że kraj ten jest największym eksporterem konopi indyjskich w Europie.

5. Albańczykom kiedyś zakazano używania łodzi motorowych. Łodzie motorowe były wykorzystywane do handlu ludźmi i narkotykami z Albanii do wybrzeży Włoch i Grecji.

6. Policjantów albańskich uważa się za bardzo skorumpowanych. Może to również zbiegać się z faktem, że Albańczycy mają bardzo słabe umiejętności jezdne, nie wspominając już o strasznych warunkach drogowych. Należy zachować szczególną ostrożność podczas zwiedzania kraju i jazdy po drogach.

7. W Albanii znajduje się jezioro Skadar, największe jezioro w południowej Europie. Jezioro, o powierzchni między 370 km2 do 530 km2 , jest dzielone między Albanię i Czarnogórę. Tylko jedna trzecia jeziora leży w granicach Albanii.

8. Najstarsze jezioro w Europie znajduje się w Albanii. Jezioro, znane jako Ohrid, jest jednym z starożytnych jezior na świecie. Nad jeziorem występuje wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt, a także skamieniałości. Ze względu na swoje dziedzictwo jezioro jest chronione przez UNESCO.

9. Obecna Republika Albanii jest czwartą republiką, która ma siedzibę w tym kraju. Została ona założona 29 kwietnia 1991 roku.

10. Wśród krajów bałkańskich Albania zajmuje czwarte miejsce pod względem zmniejszonej stopy bezrobocia. Ten niski poziom bezrobocia jest wynikiem reform gospodarczych i instytucji państwowych w tym kraju.

11. Autobusy albańskie (zwane furgonetkami) nie mają rozkładu jazdy, odjeżdżają, kiedy są sprawne i gotowe – lub pełne.

12. Zgodnie z raportem w sprawie ryzyka światowego w 2015 roku opracowanym przez ONZ, Albania jest jednym z krajów w Europie najbardziej narażonych na klęski żywiołowe. Np. w 2010 roku kraj został dotknięty poważnymi powodziami, które zmusiły do ewakuacji aż 7000 rodzin.

13. Najwyższym punktem Albanii jest góra Korab, która ma 2764 metry wysokości. Albania dzieli tę górę z dwoma innymi krajami, Kosowem i Macedonią.

14. Albania jest pełna bunkrów. Na każdy kilometr kwadratowy przypada średnio 5,7, a w całym kraju jest ponad 750 tysięcy. Zbudowane pod przywództwem komunistycznego dyktatora Envera Hoxhy, który obawiał się ataku wrogów. Większość bunkrów nigdy nie była używana i została porzucona po upadku komunizmu, choć wiele z nich jest dziś dobrze wykorzystywanych jako domy, kawiarnie czy muzea.

15. Kraj ten ma 13 małych wysp. Tylko dwa z nich mają ponad 1 kilometr kwadratowy. Te dwie wyspy to Kunë i Sazan.

16. Albania, chcąc przyciągnąć do kraju więcej turystów, postanowiła przekształcić wyspę Sazan, wyspę wojskową z czasów zimnej wojny, wraz z bunkrem zaprojektowanym tak, aby wytrzymać atak nuklearny, w atrakcję. Baza ta nadal działa pod względem technicznym, a na wyspie pozostają marynarze, którzy mają zapewnić schronienie marynarce wojennej patrolującej wody albańskie.

17. Drugie co do wielkości złoża ropy naftowej w regionie Bałkanów znajdują się w Albanii. Zasoby ropy naftowej tego kraju są największe w Europie.

18. Albańczyk, który się z Tobą zgadza, potrząśnie głową na boki, a gdy się z Tobą nie zgadza, skinie głową. Tak oznacza nie, a nie oznacza tak.

19. Bohaterką Albanii jest Anjezë Gonxhe Bojaxhiu. Bardziej znana na całym świecie jako Matka Teresa. Urodziła się w Skopje, które obecnie jest częścią Macedonii, i jest jedną z najbardziej uwielbianych postaci religijnych XX wieku. Jest jedyną Albanką, która otrzymała nagrodę Nobla.

20. Walutą narodową Albanii jest LEK, ale nie martw się, jeśli ich nie posiadasz. Niemal wszędzie w Albanii łatwo jest zapłacić euro.

21. W Albanii nie ma prawie żadnych dużych supermarketów, do których przywykliście.

22. Cztery lodowce zostały odkryte w kraju w 2009 roku przez grupę odkrywców z Uniwersytetu w Kolorado. Unikatowe lodowce znajdujące się w Przeklętych Górach Północnej Albanii leżą na niewielkiej wysokości 2000 metrów i są najbardziej na południe wysuniętymi lodowcami w Europie.

23. Mały kraj charakteryzuje się znaczną różnorodnością biologiczną. W kraju tym występuje 2250 gatunków roślin, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich gatunków roślin występujących w Europie.

24. Trudno znaleźć kogoś, kto zna język angielski w Albanii, ale większość Albańczyków zna dobrze język włoski.

25. W kraju znajduje się 91 gatunków zwierząt uznanych za zagrożone na całym świecie. Należą do nich kormoran, foka mnichów śródziemnomorskich i pelikan dalmatyński.

26. Albania jest jednym z krajów europejskich o długiej historii uprawy winogron. W kraju winorośl uprawiano już w epoce lodowcowej, a najstarsze nasiona w Albanii mają od 4000 do 6000 lat.

27. W 1995 roku uchwalono ustawę nakładającą na obywateli obowiązek płacenia podatków od sygnalizacji świetlnej w ich rodzinnych miastach.

28. „Shqipëri” to nazwa nadana Albanii przez jej naród.

29. Obecna flaga Albanii nosi czarnego, dwugłowego orła na czerwonym tle.

30. W 1912 roku rząd ogłosił niepodległość od Imperium Osmańskiego. W 1939 roku kraj został skutecznie zaatakowany przez Włochy. Wkrótce potem, w 1944 roku, opanował ją komunizm.

31. Zazwyczaj nie ma cen na owocach i trudno jest zrozumieć, czy sprzedawca oszukuje lub nie. Np. możesz kupić arbuz za 18 lek za kilogram, a gdzieś obok sprzedawca może wciskać już za 40 lek za kilogram.

32. Albania jest krajem bardzo górzystym. Góry zajmują 70% jej terytorium.

33. Stwierdzono, że wioski Xarrë i Mount Dajt zawierają pierwsze ślady ludzkiej obecności w tym kraju.

34. Albania jest jednym z wiodących producentów i eksporterów chromu na świecie.

35. Więcej Albańczyków mieszka poza Albanią niż w jej obrębie. Kraje takie jak Kosowo, Macedonia, Czarnogóra, Grecja, Turcja, Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja i Stany Zjednoczone mają licznych obywateli albańskich.

36. Transport w kraju jest słabo rozwinięty. W kraju są tylko cztery lotniska i tylko 677 km linii kolejowych. Istnieje w sumie 18 tysięcy km dróg, z których zaledwie 7 tysięcy km jest utwardzonych.

37. Większość dochodów w kraju pochodzi z sektora usług, zwłaszcza turystycznych. W latach 2005-2012 Albania odnotowała niewiarygodny wzrost liczby turystów zagranicznych.

38. Niektórzy ludzie w kraju wieszają wypchane zwierzęta i przedmioty w budowanych domach, aby odstraszyć złe duchy.

39. Albania zapewnia bezpłatne kształcenie na poziomie podstawowym i średnim.

40. Większość Albańczyków to muzułmanie. Stanowią około 70%. Około 17% to chrześcijanie, co czyni z nich drugą co do wielkości religię, a kolejne 17% to albo nierejestrowani albo ateiści.

41. Kiedy era komunizmu zakończyła się w 1991 roku, w kraju było około trzech milionów ludzi, ale tylko 3000 samochodów. Komunizm izolował kraj i przez długi czas tylko funkcjonariuszom partii pozwalano na korzystanie z samochodów.
Wybrzeże Morza Jońskiego znane jest również jako Riwiera Albańska dzięki swoim dziewiczym i pięknym plażom.

42. Internet jest jednym z najszybszych i najtańszych w Europie.

43. Albania, choć niewielka, szczyci się ponad 3 250 gatunkami roślin, co stanowi 30% całej flory w Europie. Najlepszym miejscem do zobaczenia kolorowych skarbów kraju są jego parki narodowe.

44. Wieczorami miejscowi lubią chodzić pieszo. Ale to nie tylko spacer. Znany jako xhiro, to oficjalny wieczorny spacer, podczas którego każdy mieszkaniec wychodzi, aby wyciągnąć nogi.