Ciekawostki

Zięba – Informacje, Fakty i Ciekawostki

zięba

Zięba zwyczajna to niewielki ptak z rodziny łuszczakowatych. Można go znaleźć niemal w całej Europie, południowej Afryce i zachodniej Azji. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną, mimo że jest gatunkiem bardzo licznym. Z pewnością każdy nie raz miał do czynienia z tym barwnym stworzeniem, dlatego warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

1. Samice zięby mają mniej intensywne kolory, mają zielono-brązowe skrzydła, a brzuch kremowo-pomarańczowy. Ich głowę zdobią piórka w szarym kolorze. Natomiast samiec jest prawdziwym arcydziełem w świecie ptaków. Jego skrzydła są czarno-żółte z biało-czarnymi pasami, brzuch kremowo-pomarańczowy, policzki są czerwone, a podgardle różowe.

2. Zięby występują w bardzo zróżnicowanych typach lasów, ale często widuje się je też na otwartych terenach. Nie unikają ludzi i korzystają z ich pomocy w postaci karmników.

3. „Wołanie na deszcz” to bardzo charakterystyczny dźwięk, jaki wydaje zięba, tuż przed burzą. Prawdopodobnie świadczy to o niepokoju odczuwanym przez ptaki, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne.

4. Samce w samotności przeprowadzają rekonesans i sprawdzają, czy wybrane miejsce jest dobre do życia. Jeszcze zanim powstanie gniazdo, samiec zajmuje miejsce i śpiewa, a przywołana samica pojawia się, by uwić gniazdo dla rodziny.

5. Młode zięby uczą się śpiewu od swoich ojców metodą powtarzania. Zauważono, że ptaki, które po wykluciu, nie miały styczności z dorosłymi osobnikami, mają o wiele bardziej ograniczony repertuar.

6. W ciągu jednego dnia samiec może śpiewać nawet dwa tysiące razy, a kiedyś ptaki te były hodowane właśnie ze względu na swoje umiejętności muzyczne.

7. Zięby jedzą głównie owoce, owady i nasiona, czasem spijają również nektar z kwiatów czy sok z drzew. W związku z tym żerują głównie na lądzie, kiedy przemierzają lasy lub łąki małymi kroczkami.

8. Gniazdo zięb jest budowane tylko przez samicę, a używa ona do tego mchu i porostów. Gotowa konstrukcja jest półkulą, a w której samica składa jaja na przełomie kwietnia i maja.

9. Jaja zięby są bardzo estetyczne. Ich kolor oscyluje pomiędzy kolorami niebieskim i zielonym, a cała powierzchnia pokryta jest bordowymi plamkami i niteczkami.

10. Samce i samice zięb spędzają zimę osobno. Samice wybierają tereny wysunięte dalej na południe, a samce wolą być bliżej potencjalnych miejsc lęgowych.