Ciekawostki

10 ciekawostek o kolorach

kolorowe kredki

Kolory towarzyszą nam na co dzień. Miewamy takie, które sprawiają, że czujemy się lepiej i takie, których nie znosimy. Wielu z nich przypisuje się symbolikę i szczególne działanie na człowieka. A jak kolory prezentują się przez pryzmat naukowy? Poniżej znajduje się dziesięć ciekawostek na temat kolorów, o których nie wiedziałeś.

1. Srebrny kolor uznawany jest za najbezpieczniejszy dla samochodów. Według badań samochody w tym kolorze najrzadziej biorą udział w wypadkach.

2. Kolor niebieski pomaga się uspokoić. Naukowcy dowiedli, że kolor ten spowalnia rytm serca, a nawet łagodzi stany depresyjne.

3. Czerwony jest pierwszym kolorem, który kiedykolwiek widziałeś. Według naukowców jest to kolor, który jako pierwszy wyróżniają noworodki po upływie drugiego tygodnia życia.

4. Ludzkie oko jest w stanie zarejestrować przeciętnie około miliona kolorów. Są również ludzie zdolni widzieć ich o wiele więcej, a nawet dostrzegać pozornie niewidoczne różnice pomiędzy różnymi odcieniami.

5. Mitem jest stwierdzenie, że byki alergicznie reagują na kolor czerwony. Podobnie, jak większość zwierząt z ich rodziny, byki bardzo słabo rozróżniają kolory zielony i czerwony. To, co naprawdę je denerwuje, to człowiek wymachujący przed nimi tkaniną. Jej kolor nie ma żadnego znaczenia.

6. Chromofobia to lęk przed kolorami. Ludzie, którzy na nią chorują odczuwają niczym nieuzasadniony strach przed rzeczami i obiektami w określonych kolorach.

7. Badania dowodzą, że połączenie koloru żółtego i czerwonego kojarzy się większości ludzi na świecie z czymś smacznym. W związku z tym najwięksi giganci sieciowych restauracji łączą właśnie te dwa kolory w swoich logotypach.

8. Według naukowców kolor filmów oglądanych w dzieciństwie ma wielki wpływ na to, jaką tonację przyjmują przyszłe sny. W związku z tym wiele osób urodzonych w pierwszej połowie XX wieku bardzo często miewało lub miewa sny czarno-białe, jak pierwsze produkcje kinowe.

9. Zielony to kolor, który idealnie nadaje się jako tło pulpitu w komputerze lub motyw w telefonie, ponieważ w mniejszym stopniu niż inne kolory męczy oczy.

10. Szary kolor, choć jest modny w aranżacjach wnętrzarskich i regularnie pojawia się w modzie, napawa ludzi apatią i biernością.