Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o Piłce Nożnej

Piłka nożna od lat stanowi najpopularniejszą dyscyplinę sportową, która cieszy się uznaniem milionów kibiców na całym świecie. Jakie ciekawostki warto o niej znać? Poniżej znajduje się kilka propozycji.

1. Ślady dyscypliny podobnej do piłki nożnej można znaleźć w starożytnych Chinach, a także w cywilizacjach prekolumbijskich. Majowie i Aztekowie budowali nawet specjalne trybuny dla osób, które chciały popatrzeć na widowisko.

2. Piłka nożna w formie, jaką znamy dzisiaj, zaczęła kształtować się w Anglii w XIX wieku. Dostrzeżono pozytywny wpływ gry na świeżym powietrzu dla zdrowia młodzieży.

3. The Football Association to jeden z najstarszych związków piłki nożnej na świecie. Został założony w 1863 roku.

4. FIFA, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej, powstała w 1904 roku w Paryżu. Jej siedzibą jest szwajcarski Zurych.

5. Pierwsi sędziowie podczas meczów piłkarskich pojawili się dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej zakładano, że piłkarze są dżentelmenami, a na boisku nie dojdzie do żadnego oszustwa.

6. Bramkarze zawsze mają stroje w innych barwach niż reszta drużyny i jest to wybór w pełni uzasadniony. Sędziowie nie zawsze znają wszystkich zawodników, a podczas gdy nie powinni zastanawiać się, czy piłkarz dotknął ręką piłki czy też był to bramkarz.

7. Lew Yashin do dnia dzisiejszego uchodzi za najwybitniejszego bramkarza w historii. Zawodnik grał w reprezentacji Związku Radzieckiego i zwykle ubierał czarny stój, dlatego zyskał przydomek Czarna Pantera.

8. W dwudziestoleciu międzywojennym opatentowano pierwszą w historii piłkę bez sznurówek. Wynalazek ten zawdzięczamy Argentyńczykom Romano Polo, Antonio Tossolini oraz Juanowi Valbonesi.

9. Ostateczne wymiary boiska piłkarskiego zostały określone dopiero w 2008 roku. To właśnie wtedy zdecydowano, że boiska mają mieć 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Z kolei wszystkie bramki muszą mieć 732 cm długości i 244 cm wysokości.

10. Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej, zwane Mundialem, odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Zwyciężyła wówczas reprezentacja Urugwaju i od tamtego wydarzenia mistrzostwa odbywają się co cztery lata.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *